Header Ads

CHP-AKP Anlaştı. CHP'liler Yemin Etti BDP İse Deklarasyona Tepkili

CHP ve AKP, yemin krizinde anlaştı. BDP'nin çağrılmadığı toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, ''Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegane ortam TBMM'dir. Siyasi partiler sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır'' denildi.
Açıklamada, ''TBMM'nin açılışından bugüne kadar yasama faaliyetine katılmamış olan milletvekillerinin Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz'' denildi.

Meclis Başkanlık makamının bulunduğu bölümde gerçekleştirilen toplantıya CHP'den Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, AKP'den Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek katıldı.
Sabah yapılan toplantıda, ortaya çıkan metnin taslak haliyle genel başkanlara sunulacağı ve yeniden bir araya gelineceği ifade edilmişti.

TBMM Genel Kurulunda bugün yapılacak hükümet programı üzerindeki görüşmeler öncesinde, iki parti temsilcilerinin ilk görüşmesi saat 10.00'da başlamış ve üç saat sürmüştü.

CHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ediyor. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Yakut, gündeme geçmeden önce daha önceki birleşimlerde yemin etmeyen milletvekillerini kürsüye davet etti. Daha sonra Adana'dan başlayarak andiçmeyen milletvekillerinin adları okundu.
İlk olarak CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı kürsüye gelerek yenin etti. CHP'li 135 milletvekilinden sadece en yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlığı üstlenen İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi and içmişti. Genel Kurulda, milletvekillerinin andiçmesinin ardından 61. Hükümet programı üzerinde görüşmeler yapılacak.

BDP'Lİ KAPLAN: İÇİNDE OLMADIĞIMIZ DEKLARASYONU TANIMIYORUZ BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, AKP'nin sadece CHP ile görüşmesine tepki göstermişti. Kaplan, Hatip Dicle ve tutuklu milletvekilleri konusunda ilk tepkiyi koyan partinin BDP olduğunu belirterek “CHP sonradan yemin etmeyerek sürece katıldı. Şimdi de ortak çözüm arayışı yerini iktidar CHP görüşmesine bıraktı. İçinde olmadığımız hiçbir görüşmeyi ve deklarasyonu tanımıyoruz” demişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.