Header Ads

Sivas Katliamı Azmettiricilerinden Cafer Erçakmak Yargılanmadan Öldü

33 aydın ile 2 otel görevlisinin yanarak yaşamını yitirdiği Madımak Katliamı davasının sanığı Cafer Erçakmak'ın dün öldüğü belirtildi.

Dönemin Refah Parti'li Belediye Meclis üyesi Erçakmak'ın cenazesinin, aynı gün yakınları tarafından gizlice Yukarıtekke Mezarlığı'nda toprağa verildiği öğrenildi.

18 YILDIR BULUNAMIYORDU!

2 Temmuz 1993'de meydana gelen Sivas katliamına ilişkin davada azmettiricilerden biri olarak yargılanan Erçakmak, 18 yıldır firariydi. 

Cafer Erçakmak, aranır durumdayken, 26 Mayıs 1998'e kadar SSK'dan emekli aylığı almış, 2007'de tutuklanmasından önce üç yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.'nin Güngören Yavuz Sultan Selim Mahallesi metro durağında gişe memuru olarak çalışmıştı. 

Erçakmak'ın uzun yıllar Fransa'da saklandığı öne sürülmüştü.

Erçakmak, Madımak oteli yanarken, itfaiye merdiveninden inen Aziz Nesin'e saldırmış ve itfaiye aracının üzerine çıkarak "O adamı kurtarmayın, o öldürülmeye müstahak adamdır" diye bağırmıştı.

ABF Genel Başkanı Özel, Cafer Erçakmak'ın katliamın yaşandığı yerde öldüğü ve dün Yukarıtekke Mezarlığı'na gömüldüğü yönünde çıkan haberlerin, “katillerin devlet tarafından korunduğu” sorusunu akıllara getirdiğini vurguladı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Özel hükümet ve Sivas davasının görüldüğü mahkemeye şu soruları yöneltti:
-Cafer Erçakmak’ın Sivas’ta öldüğü doğru mudur?
-Cafer Erçakmak’ın Fransa’da yaşadığına yönelik haberler ve bununla ilgili “iade görüşmeleri” yalan mıydı?
-Sivas katliamına karışan ancak bir türlü yakalanamayan, bazılarının daha sonra belediyelerde çalıştığı tespit edilen ve aralarında Cafer Erçakmak’ın da bunduğu bu sanıklar devlet tarafından korunan sanıklar mıydı ki yakalanıp yargı önüne çıkarılmadı?
-Cafer Erçakmak gibi Sivas katliam davasında ismi ve resmi çok fazla öne çıkmış bir kişinin, devletin ve onun istihbaratlarının gözü önünde Sivas’ta yaşıyor olmasının ortaya çıkmasının sorumluları kimdir?
-Hükümet yetkilileri bu konuda bir araştırma başlatmayı ve sonuçları kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor mu?
-Bu gün AKP de yer alan bir çok yönetici, milletvekili ve Bakanın Sivas Katliamı davasında katliam sanıklarının avukatı olması ile firari sanıkların bir türlü yakalanamamaları arasında bir bağının kurulması mümkün mü?
-Firari sanıkların yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını sağlamayan Sorumlular hakkında gerekli koğuşturmayı yaptırmayı düşünüyor mu?

*Fotoğraf, Madımak Katliamından sağ kurtulan fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer'in objektifinden...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.