Header Ads

Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi İbadete Açılıyor


Ermeni cemaati için büyük önem taşıyan, Ortadoğu'nun en büyük kiliselerinden Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi, restorasyonunun tamamlanmasının ardından 22 Ekim Cumartesi günü yapılacak ayinle ibadete açılıyor.
Açılış etkinlikleri saat 15.30'da kilise bahçesinde "Eski Diyarbakır'da Ermeniler" konulu serginin açılmasıyla başlayacak. Ardından kilisenin takdisi ve ibadete açılış töreni ve akşam duası yapılacak. Pazar günü ise sabah duası ve dini törenin ardından kilise bahçesinde öğle yemeği verilecek.
Cumartesi akşamı verilmesi planlanan gala yemeği ile Pazar günü yapılacak olan konser, son gelişmelerden dolayı iptal edildi.
Surp Giragos Ermeni Ortodoks Kilisesi'nde 30 yıl sonra ilk olarak geçen yıl kilisenin tavan kısmının tamamen kapatılmasıyla bir ayin düzenlenmişti. 350 yıllık tarihi geçmişe sahip olan kilise Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunuyor. Uzun yıllar kullanılmayan ve 1960 yılından itibaren açılan 3 bin metrekarelik alana sahip kilise, özellikle 1980 yılından sonra Ermenilerin batı illerine ve Avrupa ülkelerine göç etmek zorunda kalması nedeniyle kendi haline bırakılmıştı. Cemaati olmadığı için zamanla ayin yapılmayan kilisenin tavanı ve birçok yeri çökerek kullanılmaz hale gelmişti.
Kilise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi ve Kilise yönetimi tarafından restore edildi.
haber: etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.