Header Ads

'Hayata Dönüş Operasyonu'ndan Beri Vücudunda Taşıdığı Kurşun 11 Yıl Sonra İncelenecek

19 Aralık 2000 tarihinde 19 cezaevi ile birlikte aynı anda operasyon düzenlenen Bayrampaşa Cezaevi Davası'nda önemli bir gelişme yaşandı. 10 yıl sonra açılan davada Bayrampaşa 13. Ağır Ceza Mahkemesi, katliam mağduru Ali Ekber Düzova'nın 11 yıldır bedeninde bulunan kurşunu inceleme kararı aldı. Mahkeme, Düzova ile ilgili hastane raporlarını isteyecek. Hala yurtdışında yaşayan Düzova'nın bedeninde yeterli inceleme yapılırsa, kurşunun niteliği açığa çıkabilecek.

Operasyondan sonra hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporlarında, "vücuda girdiğinde patlayan ancak daha önce hiç karşılaşılmayan kurşunlar"dan bahsedilmişti.

Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği katliama katılan 39 askerin yargılandığı davaya dün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Operasyona katılan Zeki Bingöl, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ve dönemin cezaevi savcısı Fikret Ünalan'ın tanık olarak dinlenmesi kararının alındığı davada, önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

11 YILDIR BEDENİNDE TAŞIYOR

Askerlerin operasyon için koğuşların bulunduğu alana giriş yaptığı sırada, diğer tutuklulara haber vermek için koğuştan çıktığı anda vurulan PKK hükümlüsü Ali Ekber Düzova'nın vücuduna isabet eden kurşunun 11 yıldır doktorlar tarafından "Patlayabilir, değişik bir silah" denilerek çıkartılmadığı ortaya çıktı.

Operasyonun ardından Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyat edilen Düzova'nın daha sonra tedavilerine Samatya Devlet Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde devam edildi. Ancak tüm bu tedavi süreçlerinde kurşun çıkarılamadı, "Mermi çekirdeği oldukça değişik, patlayabilir, çıkaramayız" denildi.

HASTANE RAPORLARI İSTENECEK

Düzova'nın avukatı, duruşmada müvekkilinin Almanya'da yaşadığını ve vücudundaki kurşunun incelenmesi için izin verdiğini söyledi. Avukat, tedavi sürecinde verilen hastane raporlarının istenmesini ve Almanya'da Adli Tıp Kurumu'na eşdeğerde olan bir kurum tarafından inceleme yapılmasını istedi. Mahkeme heyeti, Düzova'nın tedavi olduğu hastanelerden raporların istenmesi için yazı yazılmasına karar verdi.

Raporların, 25 Mayıs 2012 tarihinde görülecek duruşmaya gelmesi durumunda kurşunun silahının menşeinin bulunması sağlanacak.

Operasyon sırasında ölen tutukluların birçoğunun vücudunda bulunan, jandarma envanterine kaydı olmayan ve Adli Tıp Kurumu raporlarında "Belirlenemedi" ibaresiyle geçen kurşunun Düzova'nın vücudundaki kurşunla aynı olduğu tahmin ediliyor.

12 TUTUKLU ÖLDÜRÜLDÜ

Bayrampaşa Cezaevi'nde 19 Aralık 2000 tarihinde yapılan katliamda, 12 tutuklu ve hükümlü yaşamını yitirdi. 12 kişiden 6'sı yakılarak öldürüldü. 10 yıl sonra açılan dava Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ederken, Jandarma Genel Komutanlığı operasyona katılan personel listesini, Emniyet Genel Müdürlüğü ise olay anında çekilen video görüntülerini ise mahkemeye göndermedi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.