Header Ads

Şemdinli'de Çatışmalar 9. Gününde: Köy ve Mezralar Boşaltılıyor

Hakkari Şemdinli’de 9’uncu gününe giren çatışmaların şiddeti dinmiyor.

Resmi açıklamalara göre Hakkari'nin Şemdinli ilçesine kalabalık grupla polis ve askeri hedeflere baskınlar yaparak ilçeyi kontrol altına almayı planlayan PKK'lılara yönelik 22 Temmuz'da başlatılan operasyonlarda 2 asker ve 37 PKK'lı hayatını kaybederken 10 asker de yaralandı. 

Çatışmaların ilçe merkezinin 1 km yakınına kadar ulaştığı, çatışmalar nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 1000 köylünün evlerini ve hayvanlarını bırakarak göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Göç edemeyen ya da evlerine geri dönen köylülerin ise endişeli bekleyişleri sürüyor. 

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, ilçenin güneyinde yer alan Derecik yolu üzerinde yoğunlaşan çatışmaların ilçe merkezinin 1 km yakınına kadar ulaştığı,  bugüne kadar 6 mezrada bulunan 70-80 hanenin çatışmalar nedeniyle boşaltıldığı ve yaklaşık 1000 köylünün göç etmek zorunda kaldığı bilgisini verdi. Bağlar ve Gülyazı köylerine bağlı mezralarda yaşayan köylülerin ilçe merkezinde ya da çevre köylerde bulunan akrabalarının yanına gittiğini söyleyen Töre, bu insanların göç ve hayvanlarının telef olması nedeniyle çok mağdur durumda olduklarını ifade etti.

'KÖYLÜLERLE GÖRÜŞMEMİZ ENGELLENDİ'
Töre’nin verdiği bilgilere göre, Bağlar Köyü’ne bağlı Muşe ve Bamlate mezralarında bulunan 11 hane ise boşaltılmadı. Evlerini ve hayvanlarını bırakmak istemedikleri için göç edemeyen köylülerin,  top atışları nedeniyle endişeli bekleyişleri sürüyor. BDP Milletvekillerinin, insan hakları örgütleri ve baro temsilcilerinin çatışmaların sürdüğü bölgeye giderek bu köylülerle görüşme isteği ise reddediliyor. Köylülerin durumunu yalnızca telefonla iletişim kurarak öğrenebildiklerini söyleyen Töre, çatışmaların sürmesi durumunda bu mezralarda yaşayan köylülerin de göç etmek durumunda kalabileceğini belirtti.

TÜRK BASINI BU DRAMI GÖRMÜYOR

Şemdinli Belediye BDP'li Başkanı Sedat Töre, çatışmalarda ölenler ve yaralananlarla ilgili resmi bir açıklamanın yapılmadığını, farklı rakamların telaffuz edildiğini söyledi. Türk basının ilgisizliğini de eleştiren Töre, “23 Temmuz’dan bu yana burada bir dram yaşanıyor. Ciddi mağduriyetler söz konusu. Ama kamuoyu duyarsız, bu çok can sıkıcı bir durum. Biz tüm basın mensuplarına halkın haber alma hakkı için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

KÖYLERE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
Bağlar Köyü muhtarı Arif İnan ise, göç eden köylülerin bir kısmının dün boşalttıkları mezralara geri dönmek için harekete geçtiğini söyledi. Kaymakam’ın ve diğer yetkililerin mezraları boşaltmaları için kendilerini uyardığını, buna karşın köylülerin evlerine dönmek istediklerini belirten İnan, Bağlar köyü Çam mezrasında ve Gülyazı köyüne bağlı 3 mezrada ise hala çatışmaların sürdüğünü ifade etti. Çok sayıda hayvanın telef olduğunu, evlerinin zarar gördüğünü anlatan İnan, giriş ve çıkışların askerlerce kapatılması nedeniyle mezralara ulaşımın olmadığını, bu durumun kendilerini çok zor durumda kaldıklarını da sözlerine ekledi. İnan, “Burada durum çok kötü, çatışmalar sürüyor, günde 500 bomba atılıyor. Köylerimiz kapalı, giriş çıkış yapamıyoruz, izin verilmiyor. Perişan olduk. Korkuyoruz, maddi zararımız da var. Yetkililer çatışmalar bitince zararımızı karşılayacaklarını söylediler” dedi. Öte yandan 9 gündür süren çatışmalar sırasında iki köylünün top atışları nedeniyle hafif yaralandığı öğrenildi. (Sevgim Denizaltı/BirGün ve ajanslar)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.