Header Ads

Fransa'da En Zengin %10'un Vergileri Artacak


Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, yeni bütçede vatandaşların %90'ının gelir vergisinin artmayacağını söyledi. Ancak başbakan, en zengin %10 için vergilerin ne kadar artacağını henüz açıklamadı. Yalnızca bunlar arasında yılda 1 milyon eurodan fazla kazananlara %75 vergi uygulanacağını tekrarlamakla yetindi.

Fransa'da Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande hükümetinin ilk bütçesini bu öğleden sonra meclise sunması bekleniyor.

Bütçede kamu açığının kapatılmasına yönelik adımlar olacağı, bunun da kamu harcamalarını kısmaya değil, vergileri artırmaya ağırlık vererek yapılacağı belirtiliyor.

Jean-Marc Ayrault "cesur ve sorumluluk sahibi bir bütçe, bir fetih bütçesi" diye nitelediği planlarda zenginlere vergi artışının temel politikalardan biri olduğunu söyledi.

Başbakan önceliklerinin gençler, mesleki eğitim ve kamu harcamalarını 10 milyar euro azaltmak olacağını da sözlerine ekledi. Ayrault orta ve küçük ölçekli işletmelere teşvikler vereceklerini, risk almayı teşvik edeceklerini de belirtti.

Kamu borcu
Cuma günü yayınlanan resmi rakamlar, Fransa'da kamu borcunun Nisan-Haziran döneminde GSYH'nin %91'ine ulaştığını gösteriyor. Bu rakam, euro bölgesi için belirlenen %60 sınırının hayli üzerinde.
Ayrault ayrıca Fransa’nın bütçe açığını, GSYH’nin %3’ünün altına çekme hedefine ulaşabileceğini de ifade etti. Bu oran halen %4,5.

Ülkede işsiz sayısı geçen hafta 3 milyonu aşarak, Fransa’nın euro bölgesine katılmasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Büyüme oranları ise üç dönem üst üste ‘sıfır’ olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Hollande, bunun son 30 yılın en zorlu bütçesi olacağını söylemişti. Yıllık geliri 1 milyon euro’nun üzerinde olanlara uygulanması beklenen yüzde 75’lik vergi oranı Fransız iş adamlarının tepkisini çekmişti, ancak Hollande bu uygulamanın iki yıl sonra sona erdirilebileceğini duyurdu. (bbc türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.