Header Ads

Tutuklu ve Hükümlülere 24 Saatlik Aile Görüşmesi Hakkı Veriliyor


Tutuklu ve hükümlülere aile görüşmesi uygulamasından, disiplin suçu işlemeyen, durumu uygun bulunanlar faydalanabilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün  açıkladığı, cezaevlerinde mahkumların eşleri ve aileleriyle görüşmesi için hazırlanacak odalarla ilgili Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık 1 yıldır çalışma yaptığı öğrenildi.

Kurum yetkilileri, 1 yıldır dünyadaki uygulamaları takip ederek, uygulamanın bulunduğu ülkelerdeki çalışmaları inceledi.

Dünyadaki genel uygulamaya göre, cezaevlerinde disiplin suçu işlemeyenlere yönelik 2, 3 ya da 4 ayda bir, hazırlanan mekanlarda 24 ya da 48 saatlik aile görüşmesi imkan sağlanıyor. Türkiye'de ise uygulamanın 24 saat olması öngörülüyor.

Görüşme yapılacak mekanların ise cezaevlerindeki yönetim bölümünde olması planlanıyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, fiziki mekana yönelik çalışmalarını hazırladı.

TBMM açıldığında konuya ilişkin yasal düzenlemenin de çıkarılması bekleniyor.

120 bin tutuklu ve hükümlünün 50 bini evli

Türkiye'de 120 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunurken, bunların yaklaşık 50 bini evli. Sadece evli hükümlülerin sayısı ise 36 bin civarında.

Uygulamadan, disiplin suçu işlemeyen, durumu uygun bulunanlar faydalanabilecek. Odaların büyüklüğü ve dizaynı cezaevlerinin fiziki koşullarına, cezaevinde kalan evlilerin sayısına göre planlanacak.

Odaların, tutuklu ve hükümlülerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği standartlarda olması planlanıyor. Buna göre, evli hükümlüler ve dahil edilmesi durumunda evli tutuklular, eşleri ve belli bir yaşın altındaki çocuklarıyla 24 saatini burada geçirecek.

Uygulamanın hükümlülerin yanısıra tutukluları da kapsayıp kapsamayacağına ise Meclis karar verecek. (aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.