Header Ads

Kışlada İntihar Ettiği Öne Sürülen Er Caner Bahar'ın Babası: Oğlumu Faili Meçhul Zincirinin Halkası Yaptırmam


MP-5 silahı ile intihar ettiği iddia edilen Er Caner Bahar'ın ölümünün üzerinden 3 yıl geçti. Davada sanık ve tanığın huzurda dinlenmesi, delillerin incelenmesi gibi tüm talepler reddediliyor. "Oğlumu faili meçhul zincirinin yeni bir halkası yaptırmam" diyen baba Bahar, adalet mücadelesini sürdüreceğini vurguluyor.

Kastamonu Bozkurt İlçe Jandarma Karakolu Komutanlığı'nda askerlik yaptığı sırada MP-5 silahı ile kendini arkadan vurarak intihar ettiği iddia edilen Caner Bahar'ın ölümünün üzerinden 3 yıl geçti. Baba Ramazan Bahar, o günden beri adalet mücadelesini sürdürüyor.

'DURUŞMA DEĞİL HUKUK SIKANDALI'

Baba Bahar, oğlu Caner'in ölümünden sorumlu olarak yargılanan Bozkurt İlçe Jandarma Karakolu Komutanı Mehmet Tesbihli'nin mahkemeye getirilerek, huzurda dinlenmesi taleplerinin reddedildiğini belirtti. Mahkemenin "taktir" yetkisini kullanarak bu taleplerini reddettiğini kaydeden Ramazan Bahar, "Böyle bir gerekçe dünyanın neresinde görülmüş. Bizim oğlumuzun ölümünden sorumlu olan kişiyi mahkemede görme, dinleme, çapraz sorguya alma hakkımız var. Bunlar yapılmayacaksa, bu mahkeme gerçekleri nasıl ortaya çıkaracak" dedi.

Baba Bahar, oğlu ile askerlik yaptıkları sırada haberleri olmadan "Caner Bahar'ın ölümüne tanığım" şeklinde bir belge doldurularak, dosyaya konulan Ferhat Çiçek, Tanju Uğurlu, Nurettin Demir, İlhan Demir ve Mustafa Demirdoğa'nın da dinlenmesi yönündeki taleplerinin reddedildiğini ifade etti. Ramazan Bahar, "Bu askerlerin tanık olduklarından haberleri yok. Ben dosyadaki belgeleri gördükten sonra kendilerini aradım 'Ramazan amca biz kesinlikle Caner'in nasıl öldüğünü görmedik. Tanıklıktan da haberimiz yok' dediler. Bunu mahkemeye dilekçe ile anlattık. Bunun bile doğru yada yalan olduğunu ortaya çıkarmaya çabalamıyorlar" diye konuştu.

'GÖRÜLEN DURUŞMA DEĞİL, TİYATRO'

"Şu an görülen duruşma değil, resmen tiyatro" diyen Ramazan Bahar, tanık olduğu ve canını acıtan bir olayı ise şöyle anlattı: "Geçen duruşmadan çıktık. Tutanakları almak için avukatımızla birlikte yukarıya çıkıyorduk. O sırada hakimler, 'Bu duruşma pek ateşli geçmedi tertip, çak' diyerek, ellerini kaldırıp vurdular. Hakim ile göz göze geldik. Beni gördü ama elini indiremedi. Sordum, neyi kutladınız diye, yanıt veremedi. Biz evladımızı kaybetmişiz, o dosyaya bakan hakim, yüreği evlat acısı ile yanan babanın acısını hissetmeyecek kadar hissiz ve acımasız. Böyle bir olayda nasıl adalet sağlayacak? Hukuku nasıl işletecek. Buradan adaleti nasıl bekleriz. Önümüzde bir duvar var resmen. Ne hakim, ne savcı nede mahkeme hiç birşey gerçek değil, hepsi göstermelik."

Aylardır süren davada herhangi bir gelişme yaşanmadığına dikkat çeken baba Ramazan Bahar, Komutan Mehmet Tesbihli'nin avukatına, savunma yaptığı sırada, "Söylediklerine sen de inanmıyorsun, sesin titriyor" dediği için hakkında hakaret davası açıldığını belirtti. Baba Bahar, "Hukuk bu kadar hızlı işliyorsa, insanları yargılamak bu kadar basit ise delillere rağmen neden benim oğlumun ölümünden sorumlu olan komutan yargılanmıyor" diye tepki gösterdi.

'KORKULARI, KURDUKLARI ÖRGÜTSEL BAĞIN ORTAYA ÇIKMASI'

Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın Karakol Komutanı hakkında "Kasten adam öldürmek" talebiyle açılması gerektiğini belirten Baba Bahar, süren davanın, Alay Komutanı Ufuk Özsoy'un "emre iteatsizlik” ve “görevi kötüye kullanmak" talebi üzerine açılan dava olduğunu kaydetti.

Baba Bahar, "Ufuk Özsoy, karakolda yaşanan olaylardan dolayı defalarca Komutan Mehmet Tesbihli'ye uyarıda bulunmuş ama bulunmuş ama yapılan bir şey yok. Bir şey yapmadığı için suçlu durumuna düşmemek için şikayette bulunuyor ve dava bunun üzerine açılıyor. Bizim açtığımız dava dosyası ise tozlu raflarda bekletiliyor” dedi.

"Katili yargılamak istemiyorlar” diyen Baba Ramazan Bahar, şöyle konuştu: “Çünkü onun yakaladıklarında konuşup arkasındaki rütbelilerin ismini söylemesinden korkuyorlar. Yani sadece katali değil, katilin arkasındakileri korumak istiyorlar. Onların korkusu komutanın arkasındaki, kurdukları örgütsel bağlantının ortaya çıkması. O komutan yalnız değil, arkasında rütbeliler var. Hukuku bu kadar rezil duruma düşürmelerinin nedeni de bu."

'KATİLİN O OLDUĞUNDAN ADIM KADAR EMİNİM'

"Oğlumun katilinin Karakol Komutanı Mehmet Tesbihli olduğundan adımın Ramazan olduğu kadar eminim" diyen baba Ramazan Bahar "Ben oğlumu faili meçhul zincirinin yeni bir halkası yaptırmam" diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde yeni duruşmanın görüleceğini hatırlatan ve hukuk mücadelesini sürdüreceklerini belirten Ramazan Bahar, gerekirse davayı AİHM'e taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.


(İsminaz Ergun/ETHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.