Header Ads

Uzaydan Tarihi Atlayış: Baumgartner 39 Kilometreden Atladı, Ses Duvarını AştıVİDEO HABER.. 39 bin metreden atlayan Baumgartner paraşütle dünyaya indi. Baumgartner serbest düşüşte ses hızını aştı.

Balon hedef irtifanın da üstüne çıkıp 38 bin metre yüksekliği aşınca helyum balonunun üstündeki kapak açılarak gaz bırakıldı ve irtifa sabitlendi. Kontroller yapıldı ve Felix kendini boşluğa bıraktı. Serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olarak tarihe geçmeyi hedefleyen Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, helyum balonla çıktığı stratosfer tabakasında kendini boşluğa bıraktı ve yere inmeyi başardı.

Baumgartner'in dakikalar sonra paraşütüyle New Meksiko çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı.

ABD ordusundan emekli olan 43 yaşındaki paraşütçü, ABD’nin New Mexico eyaletinde yapacağı ilk rekor denemesini, salı günü havanın fazla rüzgârlı olması nedeniyle ertelemişti.

Balonla gözyüzüne yükselen özel geliştirilmiş kapsülden atlayarak, serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olmak isteyen Baumgartner, "Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum" demişti.Balonla gözyüzüne yükselen özel geliştirilmiş kapsülden atlayarak, serbest düşüşte sesduvarını aşan ilk insan olmak isteyen Baumgartner, "Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum" dedi.

Salzburglu sporcu, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında yapacağı deneme için sabah erken saatlerde hazırlanmaya başladı. Daha önce, TSİ 15.45'te gerçekleştirileceği açıklanan atlayış 18.45'e ertelendi. 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkacak olan Baumgartner, 37 bin metreye ulaştığında kendini boşluğa bıraktı.

Baumgartner, atlayışı sırasında stratosfer koşullarına uygun olarak tasarlanmış özel bir kıyafeti de denedi.

Baumgartner, 1960'da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger'in rekorunu kırdı14 Ekim 1947'de California'daki Edwards Hava Üssü'nden Chuck Yeager, deneysel roket uçağıyla ses duvarını aşmıştı.

Baumgartner, Mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

(başka haber- mynet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.