Header Ads

Adana'da Bakkaldan 2 Paket Cips Çalan Çocuğa 2 Yıl 9 Ay Hapis Cezası Verildi


Adana’da, mahalle bakkalından bıçak tehdidiyle 2 cips ve 15 lira para gasp ettikleri iddiasıyla yargılanan sanıklardan 15 yaşındaki Taner Ç., 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 3 sanık suçu ise beraat etti.

Olay, 2 Mart 2011’de Merkez Seyhan İlçesi Demetevler Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Taner Ç., yanında arkadaşı 19 yaşındaki Yunus O., 16 yaşındaki Azat T. ile kuzeni 15 yaşındaki Mücahit T. ile birlikte bakkalda zaman zaman annesinin yerine bakan 14 yaşındaki Oğuzhan E.’den bir paket cips isteyip borca yazmasını istedi. Oğuzhan’ın borca yazmak istememesi üzerine Taner Ç., cebinden çıkardığı bıçağı göstererek , "Bu bıçağı görüyor musun? Sana saplarım" diyerek tehdit ettikten sonra 2 lira değerindeki 1 cips ile kasadan 10 lira alıp kaçtı. Şüpheliler, bu olaydan 6 gün sonra da aynı bakkaldan 1 cips ile kasadaki 5 lirayı gasp etti.

DAVA AÇILDI

Sanıklar hakkında ’nitelikli yağma’ suçundan dava açıldı. Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıkan tutuksuz sanıklar, savunmalarında suçlamayı kabul etmedi. Yunus O., olayı Taner Ç.’nin gerçekleştirdiğini ve kendisinin bakkalın dışında olduğunu söyledi. Sanık Taner Ç. ise cipsi ve parayı borç olarak aldığını öne sürdü. Azat T. ile kuzeni Mücahit T. ise suçlamayı kabul etmedi. Duruşmaya annesiyle birlikte gelen Oğuzhan E., sanıklardan şikayetçi olmadı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Taner Ç.’yi silahla yağma suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sonra da suça konu malın değerinin düşük olması, sanığın yaşının 18’den küçük olması ve duruşmalardaki iyi halinden dolayı indirim yaparak 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çevirdi. Diğer 3 sanığın da suçu işledikleri sabit olmadığından beraatlarına karar verildi. Tutuksuz sanık Taner Ç., karar Yargıtay’ca onanırsa cezasını çekmek için hapsi girecek. (dha)

3 yorum:

 1. 15 yaşlarındaki veletler bile bıçak taşır olmuş...

  "ayol cips çaldı diye 2 yıl hapis mi verilirmiş çocuğa?" diye soran enteller olacaktır. Hükümeti eleştirenler olacaktır.

  Gel gelelim, ortada çekilmiş bir bıçak var. Bireyin en temel hakkı tehdit edilmiş. Ya ne olacaktı? Az bile.

  YanıtlaSil
 2. gasp var hırsızlık var. yargı sistemimiz kötü olabilir ama bu ceza az bile verilmiş. burada 2 Paket Cips Çalan Çocuğa 2 Yıl 9 Ay Hapis Cezası değil. bıçak tehdiyle kasadan para çalan veletler var. hani "başka haber"mişsiniz gerçekten.

  YanıtlaSil
 3. haberin manşeti ve kullanılan görsel bence çok doğru değil
  burada açlık vb. nedenle farkettirmeden bir yiyeceği çalmaya çalışan çocuklardan bahsetmiyoruz, burada yaşanan olay bir kimseyi bıçak ile tehdit ederek hürriyetini sınırlandırma ve mallarına el koyma yani gasp suçu ki bu olay bir hafta arayla tekrarlanınca önlem alınmayınca süreklilik arz edeceği söylenebilir, aslında çocuklar mevcut yasaya göre gasp kapsamında alabilecekleri bütün cezai indirimleri almış gibi görünüyorlar
  bir insanı canıyla tehdit etmek hafif bir şey değildir ancak burada sorun şu ki bu çocukların iki yıl hapse atılması değil rehabilite edilmeleri gerekli, hapiste geçirecekleri süre bu çocukları daha iyi birer insan yapmayacak ve tahminim hapis sonrasında çok daha ciddi tehlike arz edebilecek hale gelecekler

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.