Header Ads

Birlikte Yaşama Ödülleri Cemil Çiçek, Nilüfer Göle ve Agos'u Bir Araya Getirdi


Kamuoyunda 'Fethullah Gülen Cemaati'nin bir sivil toplum kuruluşu' olarak da bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından birlikte yaşam kültürüne ve sosyal barışa katkısı olmuş kişi ve kuruluşları teşvik etmek amacıyla düzenlenen ''Birlikte Yaşama Ödülleri '' töreni ödül verenleri ve alanlarıyla tartışılıyor.

Törene Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Ne konuşulacaksa en evvel bu ülkede konuşulacak. Ne söylenecekse burada söylenecek. Yaşadığımız sorunların çaresini de bu ülkede birlikte bulacağız. Sorunların çözümünü başka mecralara taşıma ihtiyacı duymayacağız. Oturup aramızda konuşacak ve işimizi aracılara bırakmayacağız. Muhatabımızın gözüne bakarak meramımızı anlatmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

DETAY: 24 Mayıs 2005 tarihinde Cemil Çiçek'in yapılması planlanan Ermeni Konferansı ile ilgili TBMM kürsüsünden sarfettiği ünlü sözler: "Bizi sırtımızdan hançerlediler... Keşke Adalet Bakanı olarak dava açma yetkimi devretmeseydim..."

Ödüller 7 farklı kategoride verildi.

''2012 Birlikte Yaşama Ödülü'', ''Bilimsel Çalışma'' dalında Prof. Dr. Nilüfer Göle'ye layık görüldü.

 ''Edebiyat'' dalında yazar Hilmi Yavuz, ''Yazılı ve Görsel Medya'' dalında Gülen Cemaati'nin Kürtçe TV'si Dünya TV ve Agos Gazetesi "birlikte yaşama ödülü"nün sahibi oldu.

''Toplumsal Alanda Örnek Davranış ve / veya Girişimler'' dalında Aşure/ Anuşabur Projesi ile Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler ve Özel Getronagan Ermeni Lisesi öğrencileri, ''Görsel, İşitsel Sanatlar ve Sahne Sanatları'' dalında Antakya Medeniyetler Korosu ödüle layık görüldü.

2012 Birlikte Yaşama Ödülü "Sosyal ve Kültürel Kaynaşma'' dalında Süryani Cemaati Mardin Metropoliti Saliba Özmen ve Batmanlı Kanaat Önderi Hacı Mirza Demir'e ve ''Jüri Özel Ödülü'' de merhum Georges Marovitch'e verildi.

‘Birlikte yaşamak için birbirimizi tanımamız gerekiyor’

Ödüle layık görülenler de ödüllerini aldıktan sonra kısa birer konuşa yaptı. Sosyolog Nilüfer Göle; “Birlikte yaşamanın koşullarından biri sizden olmayanların başkalarının uğradığı adaletsizliğe karşı duyarlı olmaktır. Gerektiğinde kendi ayrıcalıklarımızdan vazgeçebilmek. Birlikte yaşamanın temelleri sadece vicdani değerlerle sınırlı değil. Zahmetli bir iş. Birlikte yaşayabilmek için birbirimizin tarihini, kültürel farklılıklarını öğrenmemiz gerekiyor. Birlikte yaşamak birbiri ile çoğalabilmek, nefret söylemi yerine sevgiyi, ırkçılık yerine melez yaşamayı yeğlemektir. Bu gece medeniyetler kavimler dinler çatışması yerine birlikte medeniyet yaratma anına ortak oluyoruz. Adalet ilkesinden vazgeçmeden gerçekleri göz ardı etmeden bilim ve sanatın çıtasını yükselterek bir arada yaşamanın mikro ölçekte emsali sergileniyor.” dedi.

‘Hrant Dink’ten ilham almaya devam ediyoruz’

Agos Gazetesi adına ödülü alan Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Baruyr Kuyumciyan ise;

“Agos olarak, bu ödülün ifade ettiği değerin, yani birlikte yaşamanın, önümüzdeki dönemde toplum olarak geleceğimizi belirleyecek en önemli sınav olduğunu düşünüyoruz. Gazetemiz, Hrant Dink ve arkadaşları tarafından kurulurken, insanların farklılıklarıyla ama bir arada yaşayabildiği, kimliğinden dolayı baskıya uğramadığı bir Türkiye hayaline katkıda bulunmak istemişti. Aradan geçen 16 yılda bu yolda fikirsel olarak bazı mesafeler alınmış olsa da pratikte birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğumuz yadsınamaz. Ancak bu sorunların ağırlığı aynı zamanda mücadeleye devam etmemiz gerektiğini de gösteriyor. Bu mücadeleye devam ederken bazı devlet görevlileri ve birtakım güç odaklarının da dahil olduğu bir cinayetle aramızdan alınan Hrant Dink’ten ilham almaya devam ediyoruz. Onu hedef haline getiren kampanya bu barış adamını olumsuz değerlerin savunucusu olarak göstermeyi amaçlamıştır. Aradan geçen yıllarda Hrant dink’in savunduğu değerlerin öneminin daha iyi anlaşıldığını görüyoruz. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’na ve ‘Birlikte yaşamak 2012’ jürisine Agos’u ‘Birlikte yaşama’ kavramı ile birlikte tahayyül ettiği için teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yılın örnek girişimi ‘Anuşabur’

Toplumsal Alanda Örnek Davranış Girişimler dalında Aşure – Anuşabur projesi ile ödüle layık görülen Özel Getronagan Ermeni Lisesi öğrencisi Linda Serkisyan ise verilen ödülün herşeyi özetlediğini söyledi. Türkiye'de çoğu zaman birlikte olduklarını ama birlikte yaşamadıklarını aktaran Serkisyan şunları söyledi: "Yaşam sadece nefes almak değil bir paylaşımdır. Biz gençler çoğu olumsuzluklara rağmen birlikte kardeşçe yaşamanın mümkün olduğu göstermek, nefret söylemini gelecek nesillere taşımamak için bu projede yer aldık. Sizler de bunu toplumsal alanda örnek davranış olarak takdir ettiniz. Bu duyarlılığınızdan dolayı biz gençler de size teşekkür ederiz"

Ödül töreni, kendisi de ödüle layık görülen Antakya Medeniyetler Korusu’nun konseri ile son buldu.

"BİRLİKTE YAŞAMA ÖDÜLLERİ"
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından bu yıl 4.'sü düzenlenen '2012 Birlikte Yaşama Ödülleri'nde Yazılı ve Görsel Medya, Toplumsal Alanda Örnek Davranış veya girişimler, Görsel, İşitsel Sanatlar ve Sahne Sanatları, Sosyal ve Kültürel Kaynaşma, Bilimsel Çalışma, Edebiyat ve Jüri Özel Ödülü dallarında belirlenen isimlere ödülleri verildi. Organizasyonun seçici kurulunda, Türkiye Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto, Roman Derneği Federasyonu Başkanı Erdinç Çekiç, Sanatçı Hülya Koçyiğit, Akademisyen Mete Tunçay, Yazar Mıgırdıç Margosyan, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu, Akademisyen Ömer Faruk Harman, Gazeteci Yazar Taha Akyol, Akademisyen Toktamış Ateş yer aldı.

(agos/samanyoluhaber-başka haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.