Header Ads

Emniyet-Sen Kurucusu 7 Polis Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet-Sen kurucusu 7 polis hakkında ihraç istemiyle soruşturma başlatıldı.

Polis memurlarının sendikası Emniyet Sen'in dilekçeleri Ankara Valiliği tarafından teslim alınmış, böylece Emniyet Sen, fiilen kurulmuştu.

Daha önce böyle bir girişimin olması durumunda idari tahkikat açacağını duyuran Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bugün kurucu polisler ile ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Emniyet-Sen'in Kurucuları

Üniversite mezunu 7 polisin kurucusu olduğu Emniyet Sen'in genel başkanlığına altı yıllık polis memuru 28 yaşındaki İrfan Çelik getirildi. Batman Sason doğumlu İrfan Çelik, Türkiye'nin en genç sendika lideri oldu. Polis Meslek Yüksekokulu mezunu olan Çelik; ileri derecede İngilizce, Almanca, Arapça, Farsça ve Kürtçe biliyor. Muğla Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan İrfan Çelik; sendika genel merkez ofislerini de Çankaya'da tuttuklarını belirterek, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 87 sayılı sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne dayanarak kurdukları sendikalarının Emniyet çalışanlarının özlük ve sosyal haklarının gelişimi amacıyla kurulduğunu söyledi.

29 bin polis memurunun sendikaya üyelik başvurusu yaptığını söyleyen Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece çalışanların yaşam standardının yükseltilmesini değil; Emniyet hizmetlerindeki kalitenin artırılmasını da hedefliyoruz."

Emniyet Sen'in Genel Sekreterliğini 19 yıllık polis memuru Faruk Sezer yürütecek. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan Sezer, çok iyi derecede İngilizce biliyor. Aynı zamanda eşi de kendisi gibi polis memuru.

Sendikanın mali işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığını 12 yıllık polis memuru Metin Karakuş üstlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan Karakuş ve Sezer, Gaziantep'liler.

Sendikanın teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcılığını Çanakkale'de görev yapan 13 yıllık polis memuru Atilla Aktin yürütecek.


ÜÇ KONFEDERASYON DA DESTEKLİYOR
Emniyet Sen'in mevzuat, toplu sözleşme işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Ömer Osman Ceyhan. 18 yıllık memur olan ve kurucular arasındaki tek rütbeli olan Ceyhan, bir başpolis.

Sendikanın Eğitim ve Sosyal İşlerini Ahmet Akkın yürütecek. 15 yıllık memur olan Akkın, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde polis memuru.

Sendikanın basınla ilişkilerini ise Metehan Aydın yürütecek. Ordulu olan Aydın; 24 yıllık memur ve Muğla'da görev yapıyor.

Emniyet Sen'in polis memurlarının örgütlenmesi önündeki Anayasal engeller nedeniyle olası kapatılması durumunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilecek. Ve Emniyet Sen de bütün memur sendikalarının izlediği süreci izleyecek. Emniyet Sen'in kuruluşu, üç memur konfederesyonu olan Kamu Sen, KESK ve Memur Sen tarafından da destekleniyor.

(Başka Haber-Müjgan Halis/Sabah)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.