Header Ads

Tutuklu Gazeteci Bedri Adanır'ın Duruşması 27 Kasım Salı Günü Diyarbakır'da


"Sorumlu müdür" olduğu gazete, dergi ve kitaplara açılan davalar nedeniyle Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde 8 Ocak 2010'dan beri tutuklu olan Adanır'ın duruşmasına 27 Kasım Salı günü devam edilecek.

Duruşma öncesinde basına mektup gönderen Bedri Adanır'ın ablası Kadriye Adanır, 3. Yargı Paketi'nin gazetecilerin davalarına hiçbir etkide bulunmadığını belirtti, "Kimi tahliyeler olsa da birçok gazeteci hala yaptığı haberler ve yazılar yüzünden cezaevinde. Bu gazetecilerden biri de, 3 yıldır Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan, kardeşim, gazeteci Bedri Adanır."

'EMSAL NİTELİĞİNDEKİ KARARLAR DİKKATE ALINMADI'

Kadriye Adanır, şu eleştirilerde bulundu: "Kardeşim 3 yıldır ailesinden, sevdiklerinden, özgürlüğünden mahrum bırakıldı. 13 Eylülde görülen son duruşmasında, yargı paketi kapsamında tahliyesini talep etti ancak Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi bu talebe 3 dakikada 'hayır' cevabını verdi. Tahliye edileceğini beklerken, 'tutukluluk halinin devamına' karar verildi. Emsal niteliğindeki davalarda, sayıca daha çok suçlama olmasına rağmen, tahliye kararları çıkmıştı. Bizler de bu örnek davaların sonuçlarına dayanarak, büyük beklenti içerisine girmiştik. Ancak, bir kez daha hayâl kırıklığı yaşadık."

Kardeşine tutuklu bulunduğu süre içerisinde; 2010'da İnsan Hakları Derneği'nin "Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü", 2011'de Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, 2012'de de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Basın Özgürlüğü Ödülü'nün verildiğini hatırlatan Kadriye Adanır, "Kardeşim cezaevlerindeki gazetecilerin gönderdiği yazılarla çıkan Tutuklu Gazete'nin de isim sahibidir" dedi.

Kadriye Adanır, kardeşinin 27 Kasım 2012 Salı günü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.