Header Ads

Şirince 21 Aralık'a Hazır: 'Kıyamet Günü' Öncesinde Özel 'Kıyamet Günü Şarabı' Bile ÜretildiDünya, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012'de 'Marduk gezegeni dünyaya çarpacak ve kıyamet kopacak. İşte bu olay sonrası yıkılmayacağı ön görülen İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü, tarihinin en haretketli günlerini yaşıyor. 'Kıyamet gününün iki güvenli yeri"nden biri ilan edilen Şirince köyünde esnaf on binlerce turisti karşılamaya hazırlanıyor. Özel "Kıyamet Günü Şarabi" bile şişelendi.

"21 Aralık'ta meydana gelecek felaketler nedeniyle dünyada medeniyetin sona ereceği" iddialarında "güvenli" yer ilan edilen Şirince, konuklarını karşılamaya hazırlanıyor. "Kıyamet" tezlerine paralel spekülasyonlarda, Fransa'daki Bugarach köyüyle birlikte "güvenli" iki yerden biri olarak geçen Şirince'de (İzmir, Selçuk) esnafın bu fırsattan yararlanmak için hazırlıklarını hızlandırdığı belirtiliyor.

Cuma gününe gelen 21 Aralık günü binlerce yerli ve yabancı turistin "kıyamet" temalı bir hafta sonu tatili için köye akın etmesi beklenirken, yatak kapasitenin 165'den 500'e çıkarıldığı, mevcut kapasitesinin günler öncesinden rezerve edildiği öğrenildi. Şirince'de boş yer bulamayanların çadır ve araçlarında yatmak zorunda kalacağı, köydeki boş alanların çadırlar için hazırlandığı bildirildi.

"21 Aralık 2012 Kıyamet Günü şarabı" 
Selçuk'taki Meryem Ana Evi'ne yakın olması nedeniyle turistleri ağırlamaya alışkın olan Şirince'nin şarap üreticilerinden Erkan Önoğlu, "21 Aralık 2012 Kıyamet Günü" adlı özel şarabını piyasaya sundu. Önoğlu, "O güne özel şarap ürettik. Şimdiden ilgi çok yoğun. O güne yaklaştıkça da ilgi ve heyecanımız artıyor. 21 Aralık, cuma gününe denk geliyor. O gün ve akabindeki hafta sonu köy olarak potansiyelimiz artacak. Biz, şarabımız hazırız. Gelecekleri bekliyoruz" dedi.

"Kıyamet dediğimiz kutsal, reklam gibi olması kötü; ama işletmeci için çok iyi" 
Restoran işletmecisi Sabri Ege Yaman, "O gün, köyümüze yüz bin kişinin geleceği belirtiliyor. Bu köyün konaklama olarak onları karşılaması imkânsız. Bu durum, hem köyümüzün tanıtımı, hem de turizm için büyük avantaj. Gerçeğinde kıyametin ne zaman kopacağını kimse bilemez. Kıyamet dediğimiz kutsal; reklam gibi olması kötü. Ama başka bir anlamda, işletmeci için çok iyi. Çok insan çok iş demek" dedi.

"ABD'den 10 kişi gelecek; meditasyon yapacaklar" 
Köyde dört odalı pansiyonu bulunan Engin Vatan da, "Kıyametin kopacağını söylemek imkânsız. Mayalar da aslında böyle bir şey demiyor. Bir çağın bitip yeni bir çağın başlayacağından bahsediyorlar. Ben de iyi bir çağın başlayacağına inanıyorum. O günü de içine alan, ABD'den gelen 10 kişilik özel bir grup pansiyonumda yer ayırttı. Meditasyon yapacaklar. O atmosferi yaşamak için burada olacaklar. Tek istekleri, o gün kesinlikle rahatsız edilmemek" dedi.

Vatan, köyde 165 yatağın bulunduğu en fazla 500 kişinin konaklatılabileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok büyük bir kalabalık bekliyoruz. Ama o kalabalığı köydeki otel ve pansiyonların karşılaması mümkün değil. Fiyatlarda artış olması mümkün değil. Oda fiyatları neyse ona göre uygulanıyor. Zaten bu olayın duyulmasının ardından vergi memurları ve jandarma tek tek otel ve pansiyonları gezerek ücretlendirmeleri kontrol altında tutuyor."

(imc-tv.com)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.