Header Ads

Genç-Sen'den ODTÜ Eylemi: Üniversiteler Bizimdir, Üniversiteler Ayakta


Öğrenci Gençlik Sendikası (GENÇ-SEN) üyeleri, ODTÜ'de yaşanan olayların ardından hazırlanan metne imza atan Rektörlere, imzalarını çekme çağrısı yaptı.

Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen GENÇ-SEN üyeleri, Galatasaray Lisesi'nin önüne yürüdü. "Üniversite isyanda" yazılı pankart açan gençler, "Her yer ODTÜ her yer direniş", "ODTÜ'nün ateşi Rektörleri yakacak", "Rektör duysun öğrenciler isyanda, ayakta" sloganlarını attı.

Burada açıklama yapan Juliana Gözen, 18 Aralık'ta ODTÜ'de yaşananların, AKP İktidarının, üniversitelere yönlik uyguladığı politikaların dışa vurumu olduğunu belirtti.

Gözen, "Yükseköğretimi yeniden yapılandırıp tamamı ile sermayenin tahukümünde bir araca dönüştürmek isteyenler, ODTÜ'de bilimden yana, demokratik üniversiteden yana olanların büyük bir direnci ile geri püskürtüldüler" dedi.

ODTÜ'nün, yükseköğretimi teslim almak isteyenlere önemli bir yanıt olduğunu vurgulayan Gözen, "AKP ve sermayeye bağlılığını göstermek isteyen bir kaç Rektör ODTÜ'de yaşananları protesto edenleri kınayan bildirileri ile ODTÜ'de meşruluğunu yitiren AKP iktidarını yüceltmenin yollarını denediler. Ama artık çok geç, o yaydan çıktı bir kere" şeklinde konuştu.

Gözen, Üniversitelerin gerçek sahipleri olarak, anti-demokratik uygulamalara ve üniversiteleri teslim alma girişimlerine karşı bilimi, eşitliği, adaleti ve özgürlüğü savunacaklarını söyledi.

Yeni YÖK Yasa Tasarısı ile akademisyenlerin köleleştirilmesine, üniversitelerin ticarileştirilmesine ve şirketleştirilmesine karşı mücadele edeceklerini belirten Özen, "Yükseköğretime yönelik gerçekleştirilen saldırılara karşı, üniversiteleri isyana teşvik ediyoruz. Yaşanan bunca hukuksuz, pervasız saldırılara karşı, üniversiteler bizimdir, üniversiteler ayakta." (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.