Header Ads

İnsan Hakları Alt Komisyonu Başkanı Metiner: Hozat’ta Fişleme Yapılmış


TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan ve Tunceli'nin Hozat ilçesindeki fişleme iddialarını araştıran komisyon, kentten ayrıldı.

Üç gündür Tunceli'de bulunan AKP Milletvekili Mehmet Metiner başkanlığındaki komisyon, Hozat'taki inceleme ve görüşmelerinin ardından bugün il merkezinde Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Baro Başkanı Avukat Hasan Özcan ve bazı vatandaşlarla görüştü.

Metiner, görüşmelerden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, adli soruşturmanın devam ettiğini belirtti ve "Kimin suç işleyip işlemediğine adli makamlar karar verecek" dedi.

Yaptıkları inceleme ve görüşmeler neticesinde yasadışı fişleme yapıldığını gördüklerini anlatan Metiner, şunları söyledi: "Bu fişlerin bir kısmı elimizin altında bulunmaktadır. Bunlar yasal olmayan fişlemeler. Biyografik bilgi fişi adı altında bizzat gördüğümüz fişlemeler. Gerek Cumhuriyet Başsavcımızla, gerekse emniyet müdürümüzle görüşürken bunların yasal yollarla elde edilen istihbari bilgi notu olmadıklarını gördük. Bu aşamada bile rahatlıkla yasal olmayan yollarla temin edilmiş birtakım fişlemeler olduğu sonucuna vardık. Tarihleri konusunda değişik iddialar var. Görünen o ki 2007'de başlayan 2010 yılına kadar devam eden fişlemeler var. Emniyetin bilgisayarlarında çıktığı iddia edilen fişlemeler var. Jandarmada henüz bu fişlerin bir tekine rastlanmış değil. Ama jandarmanın bilgisayar imajları da alındığı için kriminal dairenin göndereceği rapor neticesinde jandarmada da fişlemeler olup olmadığı ortaya çıkacak.

Bu aşamada söyleyebileceğim şey evet ne yazık ki bu tür fişlemeler var. Tabi bu kurumsal bir işlem midir, yukarıdan verilen bir talimat neticesinde verilen bir işlem midir, yoksa hala eski alışkanlıklarını sürdürmek isteyen ve devlet adına rutinin dışına çıkmayı kendine vazife eden bir takım unsurların işlemleri midir, bu konu henüz netliğe kavuşmuş değil. Ama kurumsal bir iş olduğu hesaplamasından şu an uzağız. Tespit edilebilmiş değil ama devletimizin, emniyet teşkilatımızın kullandığı bilgisayarlarda yasal olmayan, suç niteliği taşıyan biyografik fişlerin var olduğu tespit edilmiştir. Bundan sonraki süreç Ankara'da devam edecektir." (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.