Header Ads

TEKZİP


1- 'Başka Haber' isimli gazetenizde 14.01.2013 tarihinde yayınlanmış olan 'Bir Kadın Uğruna Tadımız Kaçmasın Ağalar!' başlıklı haber, müvekkilin 5187 sayılı Basın Kanununun 13. maddesinde tanımlanan maddi ve manevi zararına neden olmuştur.

2- Haberinizde müvekkile ilişkin ".. cem yılmaz evin kanlı halini görüp bunu arkadaşlarına ve sevgilisine anlattığı gibi… yılmaz o dönemde şahitlik yapmayı reddetti ki bunu daha sonra onunla ilgili bir portre yazısında andım (burada adını zikretmemin sebebi de budur)..." açıklamasını yapmış bulunmaktasınız.

3- Öncelikle belirtmek isteriz ki, haberiniz asılsızdır. Müvekkil CEM YILMAZ ile ilgili, gazeteniz köşe yazısında, 18 yıl öncesinde bu yana, kamuoyunca bilinen, ceza davasına konu olmuş, -basın yolu da dahil olmak üzere- muhataplarının bilgisine ve görüşlerine yer verilmiş, ayrıca sonuçlanmış, kesinleşmiş, hükmü infaz edilmiş bir dava ile ilgili, müvekkilin şahsına yönelik, hiçbir gerekçeye dayanmadan, sanki olayın görgü tanığıymış ve ifade vermemiş gibi hukuki olmayan bir açıklama yapılmıştır. Bu bilgi tamamen asılsızdır. Haberiniz, CEM YILMAZ, vatandaşlık görevini yerine getirmedi, kusuru var hissini uyandırmaktadır. 1995 yılında olan bu olayın üzerine yorum yapacak bir bilgisi o dönem olmadığı gibi şimdi de yoktur. İş çevresi nedeni ile tanıdığı insanlar olması dışında olayla hiç bir bağlantısı olmamıştır. Tarafı olmadığı bu olayla ilgili müvekkile ilişkin yapılan yorumların hiçbiri kabul edilemez nitelikte olduğu gibi, kamuoyunu alenen yanıltmaya ve kesinleşmiş bir yargı kararı hakkında da şüphe uyandırmaya yöneliktir. Kesinleşmiş bir yargı kararı kararının müvekkilim nedeni ile eksik incelemeyle, hatalı sonuçlandığı izlenimini uyandırmaya yönelik bu asılsız ve gerçek dışı haberiniz müvekkilime karşı suç isnadı içerir niteliktedir. Bu yorumları yazanların üzücü olayı anarak şiddete karşı kamuoyu oluşturmak gibi bir amacı varsa, saygıyla karşılanabilir. Ancak bu dahi müvekkilimin kişilik haklarına saldırının kabul edilebilir hukuki bir gerekçesi olamaz.

4- Bir gazetecinin, gazetecilik etiği gereğince yapacağı haberde, haberin gerçek olması, yanlış ve yanıltıcı içerik taşımaması gereklidir. Gazetecinin topluma karşı görevi toplumu yanıltmamak, gerçek haber yapmak ve kamuoyunu doğru olarak bilgilendirmektir. Sadece duyuma dayalı, gerçekliği bilinmeyen bir haber yapmak, gazetecilikle bağdaşması mümkün olmayan bir davranış biçimidir.

4- 14.01.2013 tarihli gazetenizde, müvekkilim ile ilgili olarak yayımlanmış bulunan haber de, gazetecilik etiği ile bağdaşması mümkün olmayan hiçbir doğru bilgiye dayanmadan hazırlanmış, bu yalan ve yanlış bir haber nedeniyle müvekkilimin maddi ve manevi varlığı açıkça saldırıya uğramıştır.

Cem YILMAZ
Vekili
Av. Rengin GÖNENÇ YÜKSEL

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.