Header Ads

Gazetecileri Koruma Komitesi: Türkiye Gazeteciler İçin Dünyanın En Büyük Hapishanesi


Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), "Basına Yönelik Saldırılar" başlıklı raporunu açıkladı.

Buna göre, 2012 yılında 43 gazeteci görevi başında öldürüldü. Böylece geçen yıla oranla öldürülen gazeteci sayısı yüzde 43 arttı. 35 gazeteci ise ortadan kayboldu.

Rapora göre, 2012'de 232 gazeteci tutuklandı. CPJ, bunun raporları yayınlamaya başladığı 1990 yılından beri ortaya çıkan en yüksek sayı olduğuna işaret etti.

TÜRKİYE 'RİSK LİSTESİ'NDE
CPJ ilk defa bu yıl "gazetecilik açısından en endişe verici trendlerin belgelendiği" ülkeleri içeren "Risk Listesi" de yayımladı. Türkiye de bu listede yer alıyor.

Riskli 10 ülke şöyle:

Brezilya, Ekvador, Etiyopya, İran, Pakistan, Türkiye, Rusya, Somali, Suriye ve Vietnam.

CPJ raporunda "Risk Listesi"ne Türkiye'yi almasına gerekçe olarak, "1 Aralık 2012 itibarıyla 49 gazetecinin tutuklu olması ve gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesine dönüşmesi" gösterildi.

Raporda, basına karşı kullanılan anti terör ve diğer "devlete karşı" suçları düzenleyen kanunlara dikkat çekilirken, hükümetin, özellikle Başbakan Erdoğan'ın eleştirilere karşı basını direkt hedef almayı bir alışkanlık haline getirdiği kaydedildi.

İsmi gizli tutulan bir gazetecinin, "Biz hükümetin insafına kalmışsız" sözleri aktarılarak, işinden olmamak ve cezaevine düşmemek için otosansür uyguladığına işaret edildi.

Raporda, gazetecilerin yüzde 98'inin anti terör ile diğer devlet karşıtı suçlamalardan tutuklu olduğu, bunların yüzde 74'ünün Kürt basınında çalıştığı belirtildi. (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.