Header Ads

3. Köprü İnşaatından İlk Görüntüler: Denize Dolgu Yapılmış, Ağaçlar Kesilmiş


Tartışmaları hala devam eden 3. köprü inşaatının ilk görüntüleri yayınlandı. Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz Poyrazköy arasında yapılması planlanan Boğaz'a 3. köprü inşaatı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprü için zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasının ardından köprü ayaklarının dikileceği noktalar için inşaat çalışmaları başladı.

Köprü ayaklarının dikileceği Avrupa yakasındaki Garipçe mevkinde ve Anadolu yakasındaki Poyrazköy'de hafriyat çalışması start başladı.

İnşaatın tüm hızıyla devam ettiği ve köprünün ayaklarının dikileceği noktaya denize dolgu yapılması dikkat çekti.

Hürriyet'ten Yalçın Bayer'in haberi tartışmalı 3. köprü inşaatına dair fotoğrafları ilk kez kamuoyuna sundu.

Bayer'in yazısının ilgili kısmı şöyle;

Sarıyer Belediyesi’ne bağlı Rumelifeneri Köyü gençleri, 3. köprünün yapılacağı yerde ‘hareketlilik’ olduğunu öğrenince önceki gün bölgeye, yani Garipçe Köyü’nün Boğaz sahiline gitmeye karar vermişler; epeyce de dağ-bayır yürümüşler; çünkü köprünün ayaklarının kurulacağı yere henüz yol yok...

Kepçe ve damperli kamyonlar buraya nasıl inmişler, anlayamamışlar.

Hürriyet'e bu fotoğrafları gönderen Mert Çakar “Köprünün ayaklarının kurulacağı yerdeki tepeler tıraşlanıyor, denize dolgu yapılıyor. Aynı şekilde karşıda Beykoz’a bağlı Poyrazköy’de de benzer bir hafriyat işlemi sürüyor. Ağaçlar da kesiliyor” diyor.

Köprünün ilk ihalesi iptal edildikten sonra 2. ihaleyi IC Holding (Çeçen) ile Astaldi (İtalyan) ortak konsorsiyumu almıştı; ihale bedeli 2.5 milyar TL tutuyor.

Köprünün temelinin 29 Mayıs’ta atılması bekleniyor.


Bu fotoğrafların basına düşmesinden hemen önce Danıştay 14. Dairesi, hükümetin ÇED sürecinin dışında tutularak bir an önce inşa etmek istediği 3. Boğaz Köprüsü, Ilısu Barajı gibi önemli projeler için ÇED sürecinin gerekli olduğuna karar verdi.

Ancak bu kararın pek bir yaptırımı olmayacağı anlaşılıyor. AKP uzmanların ve kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen süreci başlatmış durumda.

(hürriyet-başka haber-cha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.