Header Ads

Bülent Arınç, Bern Büyükelçiliği Basın Ataşesi Olan Hacı Mehmet Gani'ye Sahip Çıktı: 9 Ay İngilizce Kursuna GittiTürkiye'nin İsviçre'deki Büyükelçiliği'ne basın ataşesi olarak atanan Hacı Mehmet Gani’ye ilişkin soru önergesine yanıt geldi. Yanıtta Gani’nin TÖMER’de kursa gittiği belirtildi.

Türkiye'nin İsviçre'deki Büyükelçiliği'ne basın ataşesi olarak atanan Hacı Mehmet Gani’ye ilişkin CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin soru önergesine Bülent Arınç yanıt verdi.

9 ay TÖMER'de İngilizce kursuna gitti
Gani'nin "mevzuata uygun şekilde bu göreve atandığını" belirten Arınç, şu ifadeleri kullandı;

"Hacı Mehmet Gani 01.10.2008-23.06.2009 tarihleri arasında 9 ay süreyle Ankara Üniversitesi TÖMER'de İngilizce kursuna devam etmiş, basın kanunu, basın kartı yönetmeliği, internet haber siteleri ve gazetecilerin yıpranma hakkı, yerel medya çalışanlarının eğitimi, yerel medya AB yolunda gibi konularda çalışma ve seminerlere katılmış, Eren Üniversitesi ve TRT Anadolu basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve basın mevzuatı konularında mesleki toplantı ve seminerlerde sunumlar yapmıştır."

"Tercüman değil, büro elemanı"
Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Ekşi'nin soru önergesinde yer alan bir başka iddia ise, Hacı Mehmet Gani’nin “yabancı dil” eksiğini telafi için Bern Büyükelçiliği'nin Maliye Bakanlığından kadro istediği, 6 bin ABD Doları maaşla bir kişinin işe alındığı" idi. O iddialar ise Arınç tarafından şöyle yanıtlandı:

"189 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşları'nın Yurtdışı Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 8. maddesi ile Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Personeli'nin Yurtdışı Sürekli Göreve Atanmasına İlişkin Yönetmelik'in 6. maddesi uyarınca, yurtdışı ihtisas birimlerinde; gerek büro hizmetlerinin yürütülmesi, gerekse o ülkenin medya takibinin yapılması amacıyla, sözleşmeli pozisyon tahsis edilen birimlerde, mahalli katip sekreter, bu pozisyonun bulunmadığı birimlerde ise, hizmet alımı yoluyla personel görevlendirilebilmektedir. Bu kapsamda; mahalli katip sekreter pozisyonu tahsis edilemeyen müşavirlikte, belirtilen hizmetleri yürütmek üzere 3 bin İsviçre Frangı aylık ücretle hizmet alımı yoluyla bir adet personel görevlendirilmiştir."

"Yabancı gazetecilere kurban bayramı tebriği gönderilmedi"
Ekşi'nin, "2012 Kurban Bayramı dolayısıyla İsviçre basınına “Türkçe” bayram tebriki gönderildiği, ancak Türkçe bilmeyen ve Kurban Bayramı’ndan haberdar olmayan İsviçreli gazetecilerin gelen tebrik mesajının içeriğini ve sebebini anlayamadıkları" iddiasına ilişkin sorusunu ise Arınç,"Hacı Mehmet Gani tarafından, Türk gazete sahibi ve gazetecilerin dışında hiçbir yabancı gazeteciye kurban bayramı tebriği gönderilmemiştir" ifadesiyle yanıtladı.

"Eşi, Diyanet İşleri personeli"
Arınç, Gani'nin eşi Özlem Gani'nin de Bern’deki Din Ataşeliği'nde 8 bin ABD Doları Maaşla ve “Hafize” unvanıyla görev yapmasına ilişkin soruya karşılık ise, "Gani'nin eşi Diyanet İşleri Personeli olup, yurtdışında geçici olarak görevlendirilmesi, özlük hakları ile, aranılan koşulları taşıyıp, taşımadığı, konusu, anılan kurumun yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır" ifadesini kullanarak cevapladı.

Ne olmuştu?

CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi, Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğine Basın Ataşesi olarak atanan Hacı Mehmet Gani hakkında, önemli iddialarda bulundu ve konuyu TBMM gündemine getirdi.

Aylık maliyeti 26 bin dolar
Hukuk mezunu olan Gani, Mayıs 2012’de Bern’e Basın Ataşesi olarak atanmıştı. Oktay Ekşi, aylık 12 bin dolar maaşla göreve getirilen Gani’nin, yabancı dil bilmediği için, ayda 6 bin dolara tercüman tutulduğunu, eşinin ise ayda 8 bin dolar maaşla, Bern Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğine "Hafize" kadrosu ile atandığını savundu.

"Sadece nasılsınız diyebiliyor"
Başbakan yardımcısı Bülent Arınç tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye bir önerge de veren Ekşi şu soruları yöneltti:

'İsviçre Bern Büyükelçiliği Basın Müşavirliğine 2012 Mayıs ayında Bay Hacı Mehmet Gani’nin atandığı, kendisinin İsviçre’de basın müşavirliği yapabilmesi için gerekli Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinden hiçbirini bilmediği ve bildiğini iddia ettiği İngilizce’nin de “Nasılsınız?” sorusunu yöneltebilecek düzeyde olduğu; Gani’nin yabancı dil eksiğini telafi için Bern Büyükelçiliğimizin Maliye Bakanlığından kadro istediği ve 6 bin dolar maaşla bir kişinin işe alındığı; 2012 Kurban Bayramı dolayısıyla İsviçre basınına Türkçe bayram tebriki gönderdiği, ancak Türkçe bilmeyen ve Kurban Bayramı’ndan haberdar olmayan İsviçreli gazetecilerin bu mesajın içeriğini ve sebebini anlayamadıkları;

Gani’nin bu görevi karşılığında ayda 12 bin ABD Doları maaş aldığı; eşi Özlem Gani’nin sınava tabi tutulmadan, Bern Din Ataşeliğinde 8 bin dolar maaş ve ‘Hafize” unvanıyla görev yaptığı ve kur’an kursu mezuniyeti dışında (İmam Hatip Lisesi; İlahiyat Fakültesi gibi) herhangi bir eğitim kurumu diplomasının bulunmadığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Gani ve eşinin tayin edildikleri bu görevler için gerekli asgari koşullar nedir? Bu koşulları karşılamışlar mıdır?'

AKP'nin milletvekili adayı
1969 yılında Amasya’da doğan Gani, 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Enerji Bakanlığı ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığında Hukuk Müşaviri olarak çalıştı. Daha sonra Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne Hukuk Müşaviri oldu, Anadolu Ajansı Denetim Kurulu üyeliğine getirildi. 2012 yılı Mayıs ayında da, Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğine Basın Müşaviri olarak atandı. Gani son seçimlerde Amasya’dan AKP milletvekli adayı olmuştu.


(başka haber/soL/gazeteport/hürriyet)


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.