Header Ads

Ağaoğlu'nun Toplu Konutları İçin Mezarlık Boşaltıldı, Aileler TepkiliAyazma'da yıkılan gecekonduların yerine yapılan My World Europe konutlarına yol, park yapılması için Ayazma Mezarlığı taşındı. Küçükçekmece Belediyesi, mezarlığı taşırken ailelere ve yakınlarına bilgi vermedi. Mezarı taşınanlardan biri de 2000 yılında F Tipi cezaevlerine karşı yapılan ölüm orucunda yaşamını yitiren TKEP/L davsı tutuklusu Sibel Sürücü.

Başakşehir'e bağlı Ayazma bölgesinde Ali Ağaoğlu'nun gecekondu bölgesi yıkılmasının ardından yerine inşa ettiği My World Europe sitesinin arkasında yer alan mezarlık beş ay önce Hadımköy'deki Gülbahçe mezarlığına taşındı.

49 mezarın olduğu alanın üzerinden siteye giden bir yol yapılmış; sadece bir asker mezarı hukuki süreç nedeniyle boşaltılmamış.

Sibel Sürücü'nün dayısı Şenol Budak, yeğenin ölüm yıl dönümünün yaklaşması dolayısıyla mezarlığı temizlemek için gittiğinde yaşananlardan haberdar oldu. Gördükleri karşısında şaşkına dönen Budak, Sürücü'nün annesi Sakine Sürücü'yü telefon ile arayarak bilgi verdi.

AİLELERE ULAŞILAMAMIŞ!
Küçükçekmece Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nü arayarak yetkili İlyas Büyük'le görüştüğünü anlatan Budak, yeğeninin mezarının nasıl haber verilmeden taşındığını sorduğunu ve "Sizlere ulaşamadık" yanıtını aldıklarını söyledi. "Bu mümkün değil, nüfus kaydında ailenin, bizlerin her şeyi kaydı bulunuyor" diyerek yetkililere tepki gösten Budak, mezarlığın Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı'na götürüldüğünü öğrendiğini belirtti.

"Yeğenimin kemiklerinin gerçekten Gülbahçe Mezarlığı'na nakledildiğinden şüphe duyuyorum" diyen Budak, şöyle devam etti: "Ayazma mezarlığına gittiğimde bütün mezarlar boşaltılmış, talan edilmiş, mezarlığın üst tarafında yol çalışması vardı. Sibel'in mezarının üzerine hafriyat dökülmüş, mezarın küçük bir kısmı görülüyor. Sibel'in mezarının hemen yanındaki asker mezarı ise hafriyattan korunuyor ve mezar taşınmamış. Nasıl oluyor da o mezar korunuyor da bizim mezarımızın içi taş ve toprakla dolsun. Bu insanların ölü iken bile eşit olmadığını gösteriyor."

'VASİYETİ ÜZERİNE AYAZAĞA MEZARLIĞI'NA GÖMDÜK'
Sibel Sürücü'nün F tipi cezaevlerine karşı yapılan ölüm orucunda yaşamını yitirdiğini hatırlatan Budak, "Sibel, İkitelli halkı tarafından çok sevilen biriydi ve cenazesini binlerce insanla uğurladık. O da yoksul İkitelli halkını çok severdi, vasiyeti üzerine Ayazağa Mezarlığı'na gömdük" dedi.

'TAPULU YERDEN MEZARI TAŞIMIŞLAR'
Anne Sakine Sürücü ise durumu hemen öğrendikten sonra Tokat'tan İstanbul'a geldiğini ve gördükleri karşısında şok olduğunu belirtti.

Anne Sürücü, şunları söyledi: "Her yıl Tokat'tan kızımın ölüm yıl dönümünde yapılan anma için geliyorum. Mezarın içi taş dolu, üsten aşağı taşı yıkmışlar, yanındaki de mezar ama onu korumuşlar, bizim mezara gelince içi taş dolu. Benim çocuğumun kemiklerinin burada olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben burada yoktum, güvenemiyorum. Bize hiç bir haber vermeden, sormadan bizim çocuğumuzu almış götürmüşler, kafalarına göre kendileri belirlemişler, burası bizim çocuklarımızın mezarı, nasıl kendi başlarına karar veriyorlar. Benim tapum var, bu mezarın tapusu var, sormadan tapulu yerden çocuklarımızı alıp başka yere nakletmişler."

Hukuki mücadele başlatacaklarını bildirene anne Sürücü, "Ben bunun peşini bırakmayacağım avukata vekalet verdim, tazminat davası açacağım, gereken her şeyi yapacağım" dedi.

"Böyle bir adalet olmaz" diyen anne Sürücü, "Eşitlik varsa, yanındaki asker mezarı korunmuş, benim çocuğumun mezarı niye taş doldurulmuş, yok edilmiş. Böyle bir memleket olamaz, böyle bir memleket böyle bir dünya istemiyorum, insanlara gerçekten saygı, sevgi gösteren bir memleket istiyorum, Biz bu memlekete yaşayamıyoruz, ölülerimiz kendimiz, saygı sevgi görmüyoruz" şeklinde konuştu.


MEZARLIK MÜDÜRÜ AİLELERİ SUÇLADI: İLGİSİZLER
Küçükçekmece Mezarlık Müdür Yardımcısı Süleyman Edin şöyle konuştu: "Ulaşabildiğimiz bizde adresi olan kişilere ulaştık. Ulaşılamayanlara kendileri varmış gibi doktorla, imamla, dini vecibeleri yerine getirilerek naklettik. Biz mezarlıkta ilan ettik, bize müracat edin diye. Beş ay oldu nakil olalı, bu aileler ne kadar ilgisizler ki ziyarete gelmiyorlar. Mezarlık Başakşehir Belediyesi'nin imar planı gereği bakanlık onayıyla değiştirildi. Bizim inisiyatifimizde olan bir şey değil. Şehit mezarını da bekletiyoruz. Çünkü aile Genelkurmay'dan şehitlik belgesi almak için bekliyor. Alırlarsa Edirnekapı Şehit Mezarlığı'na nakledilecek."

Ailenin avukatı Sevinç Sarıkaya, belediyeden mezarlığın hangi amaçla nakil edildiğini öğreneceklerini ancak amaç ne olursa olsun yönetmelik gereği aileye haber verilmek zorunda olduğunu söyleyerek hukuki süreci başlattıklarını belirtti.


(etha/bianet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.