Header Ads

Emekçiler "İşten Çıkarma Stratejileri" Panelini Protesto Edecek


27 Nisan Cumartesi günü Boğaziçi Eğitim ve Danışmanlık isimli özel bir şirketin İstanbul Sheraton Maslak Oteli’nde düzenleyeceği “İnsan Kaynakları Yönetiminde İşten Çıkarma Stratejileri” başlıklı panel protesto edilecek.

‘Orada olacağız!’
Devrimci Sağlık-İş’in “etkinliğin yapıldığı gün orada olacağız” mesajının ardından Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği de toplantıyı kınayan bir basın açıklaması yapmıştı. Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı da protestoya katılacağını açıkladı

Konferansın içeriği
Çalışma Bakanlığı bürokratları 27 Nisan’da patronlara “İşten çıkarma stratejileri” eğitimi verecek. Boğaziçi Eğitim ve Danışmanlık isimli özel bir şirketin İstanbul Sheraton Maslak Oteli’nde düzenleyeceği “İnsan Kaynakları Yönetiminde İşten Çıkarma Stratejileri” başlıklı konferansın konuşmacılar listesinin ilk iki sırasında iki Bakanlık bürokratının ismi dikkat çekiyor: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Dr. Ali Kemal Sayın ve SGK İl Müdür Yardımcısı Ersin Umdu.

“Çalışma”dan sorumlu Genel Müdür ile “Sosyal Güvenlik”ten sorumlu Müdür Yardımcısı’nın katılacağı toplantıda patronlara daha maliyetsiz işten çıkarma teknikleri anlatılacak.

Konferansta işten çıkarmada “Yargıtay kararları doğrultusundaki uygulamadaki sorunlar ve çözümler” ve “Sosyal güvenlik hukukuna ilişkin sorunlar ve çözümler” konuları dikkat çekiyor.

Burada “sorun” olarak nitelenin işçi lehine kimi yargı kararları ve sosyal güvenlik düzenlemeleri olduğu anlaşılıyor.

Patronlara “çözüm” yolunu göstermek ise Çalışma Bakanlığı bürokratlarına düşüyor.

Konferansta ayrıca görüşme yoluyla işten çıkarmaya ikna edecek teknikler ve psikolojik yöntemler de anlatılıyor.

Çelebi soru önergesi verdi
İstanbul’daki Sheraton Maslak Otel’de Boğaziçi Eğitim ve Danışmanlık adlı özel şirket tarafından 27 Nisan günü düzenlenecek olan “İşten Çıkarma Stratejileri” başlıklı zirve hakkında CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi bir soru önergesi gönderdi. Çelebi, TBMM Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten şu soruları yanıtlmasını istedi:

Afisleri basılmış ve duyuruları basına yansıyan, 27 Nisanda düzenlenecek olan  ”İşten Çıkarma Stratejileri” başlıklı konferans hakkında bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Bu konferans hakkında bakanlığın bilgisi var ise düzenlenmesine hangi sebeple izin verilmiştir?
Konferansta firma sahiplerine ve patronlara işçileri işten çıkarma stratejilerini öğretecek olan konuşmacıların Bakanlık mensubu bürokratlar olduğunu biliyor musunuz?  Bakanlık mensubu bu kişilerin bu konferansta görevli olması açıkça işçiye karşı sermaye temsilcilerinden yana tavır almak ve işten atılmaları meşrulaştırmak değil midir?
Sendikalarda örgütlenerek haklarını aramaya çalışan işçiler, birçok baskı unsuruyla karşı karşıya kalmakta,  işten atılmalar yaşanmaktadır. İşçilerin örgütlülüğünün engellenmeye çalışıldığı bir sistemde sermaye gruplarına örgütlülük karşısında alınacak tutumların öğretilmesi, bakanlığın görevi midir?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu başlıktaki bir seminere izin vermesi ve ortaklık etmesi bakanlığın kuruluş, amaç ve ilkelerine göre ne kadar doğrudur?
 “İşten Atma Stratejileri” başlıklı konferansta görevli bakanlık mensubu kamu görevlilerinin ve bürokratların isimleri nedir?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçilerin kazanılmış haklarının nasıl yok edileceğinin çalışmasını mı yürütmektedir?
Yasaları, yönetmelikleri işçi sınıfının aleyhine düzenlerken, sokağın yasası hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz? Patronlara “İşten Atma Stratejileri” eğitimi verilirken sokağa çıkacak işçiye karşı nasıl bir eğitim vermeyi düşünüyorsunuz?
Asgari ücretin 774 TL olduğu ülkemizde emekçiler açlıkla mücadele ederken, katılımcılardan alınan eğitimin ücretinin 650 TL olması adaletsizliğin bir göstergesi değil midir?
İşsiz oranlarının, hele ki genç işsiz oranlarının yüzde 29′ları bulduğu bir ülkede istihdamın nasıl artırılacağının tartışılması gerekmez mi?
Panelin başlığında “işletmelere getirdiği yükümlülük” ibaresi kullanılıyor, bu bir süredir kullanılan kıdem tazminatının kaldırılması için bir sinyal mi, yükümlülük derken kastedilen kıdem tazminatı mı?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.