Header Ads

RedHack'in Reyhanlı Belgelerini Sızdırdığı İddia Edilen Er Utku Kalı'nın Serbest Bırakılması İçin İmza KampanyasıAmasya İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı cezaevi karakolunda er olarak zorunlu askerlik yaparken “gizli belge sızdırdığı” iddiasıyla tutuklanan Utku Kalı ’nın serbest bırakılması talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

Kalı, RedHack’in Reyhanlı saldırısıyla ilgili bilgilerin yer aldığını iddia ettiği Jandarma İstihbarat’a ait yazışmaları yayınlamasının ardından gözaltına alındı, Türk Ceza Kanunu’nun “Devlete Karşı Suçlar” bölümündeki suçlamalar uyarınca tutuklandı.

Avukatı ve kardeşi Ceren Kalı , konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Utku, askerde jandarma ulaştırma er olarak görev yapıyordu, yani şofördü. Ancak Utku’nun 22 Mayıs Çarşamba günü 08:00-20:00 saatleri arasında santralde görevli olduğu iddia ediliyor. Belgelerin gelişinin de o saate denk geldiği ve Utku’nun bu belgeleri fotoğraflayıp gönderdiği iddia ediliyor.”

Kalı’nın serbest bırakılması için arkadaşları da bir imza kampanyası başlattı.

Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Amasya İl Jandarma Komutanlığında askerliğini yapmakta olan arkadaşımız Utku Kalı 24 Mayıs 2013 tarihinde tutuklandı. Tutuklanma nedeni Reyhanlı’da 11 Mayıs’ta gerçekleşen patlamaya dair bazı gizli belgeleri Redhack adlı gruba sızdırdığı iddiasıydı. Ne ilginç ki bu iddia hemen ve kuvvetle sahiplenildi.
Öyle ki, 23 Mayıs’ta, yani mahkemeye çıkarılmadan bir gün önce, devlet yetkilileri tarafından televizyon kanallarında Utku’nun suçunun sabit olduğu belirtiliyordu.

Aynı sürede Utku yazılı ve sosyal medyada hakikatleri ortaya koyan bir kahraman gibi algılandı ve yüceltildi. Olayda bir rolü olup olmadığı sorgulanmadan, sızdırma eylemini gerçekleştirip gerçekleştirmediği üzerine düşünülmeden siyasi bir figüre dönüştürüldü.

Oysa arkadaşımız Utku Kalı ne belge sızdıran bir suçlu ne de iddia edildiği gibi bir kahramandır.

Olayla tek bağlantısı söz konusu gizli belge yayımlandığı sırada Amasya İl Jandarma Komutanlığının ilgili biriminde bulunmuş olmasıdır. Biz ortada hiçbir delil ve belge yokken tutuklanan, doğrudan hükümet yetkililerince bahsi geçen belgeleri Redhack isimli oluşuma göndermekle itham edilen Utku Kalı’nın suçsuz olduğuna inanıyoruz ve onun bir an önce özgürlüğüne kavuşması için desteğinizi bekliyoruz.”

İmzalanan metnin adresi şu isimler: Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz , Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel , Adalet Bakanı Sadullah Ergin , Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu , İçişleri Bakanı Muammer Güler.


(bianet/başka haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.