Header Ads

Ankara'da Direniş Devam Ediyor


Polis, başkentte Gezi Parkı'na destek için bulunan protestoculara çok sert müdahalede bulundu. Buna rağmen Ankaralılar günlerdir sokakları terketmiyor.

ANKARA'DAN CANLI YAYINLAR..

2 Haziran Sıhhıye'de yürüyüş başladı..

1 Haziran Dikmen Ahmet Arif Parkı'nda direnişe destek konseri yapıldı.

30 Haziran

Mamak'ta direnişe destek mitingi yapılıyor.

29 Haziran
20.00
Ankara’da çıkan gezi parkı olaylarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün zanlısının serbest bırakılmasını ve Lice’de meydana gelen olayı protesto etmek için Kızılay’a yürümek isteyen gruba polis ekipleri müdahale etti.
Ankara’da çıkan gezi parkı olaylarında polis kurşunuyla kafasından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün zanlısının serbest bırakılmasını ve Diyarbakır'ın Lice İlçesi Kayacık Köyü’nde 1 kişinin ölümü, 9 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayları protesto etmek isteyen 250 kişilik grup Kurtuluş Kavşağında toplandı. “Dün Ethem Bugün Medeni. Devlet Katliamlarını Sürdürüyor" pankartı açan grup daha sonra Kızılay Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kolej meydanına gelen eylemciler burada polis barikatı tarafından durduruldu. Bir polis yetkilisi yolu kapatan eylemcilere uyarı anonsu yaparak dağılmalarını istedi. Yapılan uyarıların ardından dağılmayan eylemcilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Müdahalenin ardından Kurtuluş parkı içerisine kaçan göstericiler, polise taşlarla karşılık verdi. Polis ile göstericiler arasında kovalamaca yaşandı.
Müdahale sırasında Kurtuluş parkı içerisine kaçan eylemcilere biber gazı ile müdahale edilmesine bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Çocuk parkının da bulunduğu parkta çocuğu olduğunu söyleyen bir kadın ile çevik kuvvet polisleri arasında tartışma yaşandı. Yapılan biber gazlı müdahale nedeniyle çok sayıda vatandaşta gazdan etkilendi.

28 Hazira

00.30 Ankara Adliyesi'nde ifade veren 19 kişi için bekleyiş sürüyor.

27 Haziran

23.00 Dikmen Caddesi'nde toplanan, yolu kapatan ve barikat kuran gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

01.27 Mimar Sokak’ı tamamen kapatan polisin saldırıları sürüyor. Caddeden gözaltına alınanlar var.01.19 Dikmen Caddesi’nin Polisevi Kavşağı’na yakın bölümünde bir kişi gözaltına alındı. Bölgede 100′e yakın çevik kuvvet polisi, 5 akrep ve bir TOMA bulunuyor.

01.15 Sinan Caddesi’nin çıkışları TOMA’lar ile kapatıldı. Mimar Sokak’a da akrepler ve çevik kuvvet polisleri girdi. Bölgedeki bir direnişçi sokakta yaşananları “Polis giriş-çıkışları kapattı, resmen katliam yapılıyor”.01.06 Polis saldırısı Sinan Caddesi’nde de sürüyor.

01.04 Ziraat Bankası Kavşağı’nda gaz ve ses bombaları atılıyor. Bölgede çok sayıda çevik kuvvet polisi de geldi. Saldırı sürüyor.

00.58 Basın emekçileri yine saldırının hedefinde. Evrensel gazetesi muhabiri Hasan Akbaş TOMA’nın doğrudan hedefi oldu ve yaralandı.

00.42 Ziraat Bankası Kavşağı’nda iki TOMA ve bir akrep konuşlandırıldı. İki akrep ise ara sokaklara gaz bombası yağdırıyor. Öte yandan Dikmen Caddesi üzerinde yine karartma uygulanıyor.

00.24 Ankara polisi yeni silahlarını halkın üzerinde denemeyi sürdürüyor. Dikmen’de TOMA’lardan köpüklü bir su sıkılıyor. Suyun sıkıldığı bölgede nefes almak güçleşiyor.

00.17 Çevik kuvvet polisleri Dikmen Caddesi’nin yanı sıra ara sokakları da gaza boğdu. Halk direnişe geçti.

00.11 Kitleye gaz bombaları atılıyor.

26 Haziran

23.59 TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri Dikmen Caddesi üzerindeki halka bu defa Keklik yönünden saldırdı, çatışma başladı.

ANKARA'DAN GECE GÖRÜNTÜLERİ 2..26 Haziran

00.30 Polis Dikmen'de toplanan kitleye müdahale etti.


Ankara Dikmen Caddesi’nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi yolu trafiğe kapatarak Kızılay’a yürümek istedi.

Polis evi önünde TOMA ve akreplerle barikat kuran polis gruba polis tazyikli su ile müdahale de bulundu.

Müdahalede biber gazı da kullanıldı.

Bu arada cadde üzerinde ev ve işyerinde bulunan vatandaşlar da biber gazından etkilendi.Polisle grup arasında gerginlik sürüyor

20.00 CHP ve BDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara'da düzenlenen gösteride yaralanıp tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ölümüyle ilgili yargılanan polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etti.

Sarısülük ailesi ile Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu üyelerinin çağrısı üzerine Kızılay Meydanında toplanan kalabalık, çeşitli pankartlar açıp, slogan attı.

Ethem Sarısülük'ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük'ün de katıldığı protesto gösterisine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, milletvekilleri Levent Gök ve Aylin Nazlıaka ile BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de destek verdi.İkrar Sarısülük, aile adına yaptığı açıklamada, mahkeme kararına tepki gösterip, "Bu ülkede hukuk olmadığı için yargı yerin dibinde. Ethem'in katili hak ettiği cezayı alana kadar yanımızda olun" dedi.

Mahkemenin halkın vicdanına saygısızlık ettiğini savunan Yakup Akkaya ise "Ethem'i vuran polisin serbest bırakılmasıyla Ethem ikinci kez öldürüldü" diye konuştu.

Tuncel de Sarısülük'ün demokrasi mücadelesinin bir şehidi olduğunu ifade etti.

Ankara Direniş ve Dayanışma Forumu adına yapılan açıklamada da devletin, Ethem Sarısülük'ü öldüren polis memurunu koruduğu ifade edildi.

Açıklamaların ardından kalabalığın bir bölümü dağılırken, bazı göstericiler Ethem Sarısülük'ün yaralandığı yerde eylemlerini sürdürdü.

25 Haziran

00.30 Binlerce kişi Dikmen'de toplandı.

24 Haziran

00.30 Dikmen'de durum sakin.

23 Haziran

23.16 Polis, Dikmen Caddesi’ndeki polis saldırısında herhangi bir uyarı yapmadan çocuklarıyla yürüyüşe gelenlere saldırdı. Yürüyüşe evlerinden tencere tavalarla destek verenlerin evlerine de gaz bombaları atıldı. Yine polisin esnafa bilinçli bir biçimde gaz bombaları atması dikkat çekti. Dikmenliler çok öfkeli ve sayı her geçen dakika artıyor.


23.11 Dikmen Caddesi üzerindeki ara sokaklarda akreplerden gaz bombalarıyla polis saldırısı sürüyor. Dikmenliler, Ziraat Bankası Kavşağı’nda yeniden bir araya geliyor. Halk polise “Mahallemizden defolun” diye bağırıyor.

23.05 Kuğulupark’tan Kennedy Caddesi’ne yürüyen halka Tunalı Hilmi üzerindeki akrep gaz bombalarıyla saldırdı.

22.41 Polis saldırısının başladığı Ziraat Bankası çevresinde çatışmalar durulurken, Keklik’te saldırılar sürüyor.

22.35 Dikmen Caddesi ve ara sokaklarda polisin gaz bombalarıyla saldırısı sürüyor. Halk, barikatlar kuruyor.

22.19 Akrepler de geldi. Akrepler saldırıya geçti. Çatışma ara sokaklara yayıldı.

22.18 Dikmen Caddesi Ziraat Bankası önünde toplanan halka polis saldırdı. Saldırı devam ediyor.

22.10 Ankara Dikmen’de halkın buluşma noktasına polis saldırdı. Polis gaz bombaları attı.


21 Haziran

12.00 Ankara'da Gezi Parkı direnişine destek için düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 26 kişi adliyeye çıkarıldı.

TMŞ polisleri, 18 Haziran'da düzenlediği ev baskınlarında aralarında ESP, Halkevleri, BDSP ve Odak dergisi üyelerinin de bulunduğu 26 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan 26 kişi bugün Ankara Adliyesi'ne çıkarıldı. Polis araçlarıyla adliye binasına getirilen 26 kişi, "Faşizme karşı omuz omuza", "Her yer Taksim her yer direniş" sloganlarını attı. Gözaltına alınanların zafer işareti yapması polis tarafından engellenmeye çalışıldı. İfade işlemlerinin henüz başlamadığı öğrenildi.

Adliye önünde bekleyen çok sayıda kişi de sloganlarla gözaltındakilere destek verdi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle:

Cevahir Özkan, Ali Yılmaz, Gizem Bayram, Can Deliduman, Hüseyin Arlıer, Mert Atmaca, İbrahim Akyol, Birkan Sabaz, Can Eroğlu, Şahin İmga, Hakan Keskin, Gülşah Öztürk, Akın Can, Osman Nuri Orhan, Soner Temel, Yoldaş Aydın, Hikmet Tanıl, Erdal Kozan, Yusuf Can Yıldırım, Bayram Balyan, Mahir Çağlar, Tamer Morkoç, Mert Atmaca, Batuhan Uluergüven, Mazlum Demir ve Hazal Kangal

01.00 Durum sakin.

20 Haziran

23.00 Ankara'da Kuğulu Park'tan Kennedy caddesine yürümek isteyen eylemcilere TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale edildi.Kuğulu Park’ta 400 kişi toplandı. Gezi Parkı eylemcileri Kuğulu Park’tan Kennedy Caddesi’ne doğru harekete geçince Çevik Kuvvet ekipleri gruba TOMA ’lardan sıktığı tazyikli suyla müdahale etti.

00.30 Polis müdahale ediyor.

19 Haziran

01:50 - TOMA ve çevik kuvvet ekipleri Kennedy Caddesi’nde hazırlık sürüyor.
01:55 - Polis, eylemcileri dağıtmak için uyarılarda bulunuyor.
01:57 - Kennedy Caddesi’nde toplananlar ara sokaklara doğru dağılmaya başladı.
01:58 - Tartışmalar esnasında iki küçük grup arasında arbede yaşandı.
02:05 - CHP milletvekili Hasan Ören, polisin Kuğulu Park’a herhangi bir müdahalede bulunacağını düşünmediklerini açıkladı. Ören, “Burada yaşananları görmek için buradayız. Her durumda halkın yanında olacağız. Daha fazla kaşınmaması lazım” dedi.
02:10 - Kennedy Caddesi’nde polis müdahalesi yapıldığı bilgisi geliyor.


02:15 - CHP’li Hasan Ören, Kuğulu Park’ta halkın sorunlarını dinliyor. Ören, halkın tüm iddialarının tek tek araştıralacağını ifade etti.
02:16 - Öte yandan Kennedy Caddesi’nde ufak bir müdahale olduğu bilgisi geliyor.

18 HAZİRAN

Kennedy Caddesi'nde gece yine müdahale vardı.17 Haziran

Kennedy Caddesi'nde toplanan kitleye polis müdahale etti.


16 HAZİRAN

04.01 1 Haziran günü Kızılay’da polisin gerçek mermiyle başından vurarak katlettiği Ethem Sarısülük Ankara halkı tarafından yıldızlara uğurlanacak. Sarısülük’ün cenaze programı şöyle:

12.30 – Ethem Sarısülük’ün katledildiği Kızılay Meydanı’nda bir araya gelme ve karanfil bırakma
13.30 – Kızılay’dan Sıhhiye’ye yürüyüş
14.00 – Otobüslerle Sıhhiye’den Batıkent Cemevi’ne gidiş
14.30 – Batıkent Cemevi’nde tören
16.00 – Defin için Çorum Sungurlu’nun Beylice Köyü’ne uğurlama
03.52 Kennedy Caddesi’ndeki kitle çok büyük oranda dağıldı. Trafik Tunus Caddesi yönünde açıldı.

03.32 Tunalı Hilmi Caddesi’nde bir sivil polis, yoldan geçen insanlara gaz sıkarak Bestekar Sokak’a doğru kaçtı.

03.27 Yaklaşık 4 saattir Kennedy Caddesi’ndeki polis barikatı önünde bekleyen CHP milletvekilleri polisle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra polis TOMA’ları geri çekilmeye başladı.

03.18 Kennedy Caddesi’ndeki kitleden çok sayıda kişi ayrıldı. Buna karşın halen binlerce kişi bekleyişte.

02.51 Polisin tüm tehditlerine karşın Kennedy Caddesi’nde 10 binden fazla kişi dağılmıyor. Kitle polisin anonslarına sloganlarla karşılık veriyor.

02.16 Keneddy Caddesi’nin dolmasının ardından olası bir saldırıda onlara destek vermek amacıyla Tunalı Hilmi Caddesi’nde de çok sayıda insan var.

01.48 Polisin dağılma yönündeki anonsuna Kennedy Caddesi’ndeki binlerce kişi karşılık veriyor: ”Gel bakalım,sık bakalım, bu daha başlangıç, müdahale et bakalım!”

01.45 Kennedy Caddesi’nde binlerce kişinin bekleyişi sürüyor.

01.10 Küçükesat, Tunalı Hilmi caddelerinde evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla ülkenin dört bir yanında direnenlere selam gönderiliyor.

01.06 Kennedy Caddesi AKP ve Tayyip Erdoğan karşıtı sloganlarla inliyor. Caddede gergin bekleyiş sürüyor.


Kennedy Caddesi
01.02 Mamak’tan Kızılay’a yürüyenlere Kolej-Kurtuluş’taki polis saldırısının ardından yaşanan çatışmalar sona erdi. Halk, tekrar Mamak’a yürüyor.

00.41 Kennedy Caddesi’ndeki binlerce kişiye polis dağılmaları yönünde uyarı yapıyor.

00.41 Mamak’tan Kızılay’a yürüyen yüzlerce kişiye Kolej’e yaklaşılmışken polis saldırısı yaşanmıştı. Yaklaşık 45 dakikadır süren çatışmaların ardından Mamaklılar, Cebeci Yerleşkesi önüne çekildi. Barikatlar kuruluyor.

00.39 Kennedy Caddesi’ndeki 20 bine yakın kişi oturma eylemini sürdürüyor. Polis, saldırı için hazırlığa başladı.

00.30 Dikmen’de polis barikatı önünde yaklaşık bir saat süren eylem “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla sonlandı.

00.27 Kennedy Caddesi, Tunalı Hilmi’den Atatürk Bulvarı’na kadar tıklım tıklım dolu. 15 binden fazla kişi sloganlarıyla AKP faşizmine meydan okuyor.

00.05 Atatürk Bulvarı ve Tunalı Hilmi’deki jammerlar nedeniyle telefonlar çekmiyor.


Kennedy Caddesi
15 HAZİRAN

23.58 İstanbul Yolu’nu yaklaşık yarım saat kapatan Batıkentliler eylemlerini tekrar Batıkent’e doğru yürüyüşe geçti.

23.57 Kennedy Caddesi’ndeki 10 binden fazla kişi oturma eylemine başladı. Bölgeye gelen CHP milletvekilleri TOMA ve akreplerin önünde oturuyor.

23.53 Mamak’tan Kızılay’a yürüyen yüzlerce kişiye polis saldırdı, çatışma başladı.

23.51 Saimekadın halkı Bucak Sokak’ta buluşarak Saimekadın içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi ve yarınki cenazenin çağrısını yaparak eylemi sonlandırdı.

23.40 Binlerce Batıkentli İstanbul Yolu’nu trafiğe kapattı.

23.29 Kennedy Caddesi’ndeki sayı 10 bini aştı. Polis, kitleye 25 dakika içinde dağılmaları yönünde uyarılar yapıyor.

23.22  Binden fazla Dikmenli polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor. Polis, dakikalardır dağılın anonsuyla halkı tehdit ediyor.

23.16 Batıkent’te 10 binden fazla kişi İstanbul Yolu’na doğru yürüyüşe geçti. Karakol önündeki 2 TOMA da harekete geçti.

23.16 Küçükesat, Tunalı Hilmi, Kavaklıdere bölgesindeki halk akın akın Kennedy Caddesi’ne geliyor. Sayı her geçen dakika artıyor. Halk barikatlar kuruyor.

23.06 Batıkent Cemevi’ndeki 10 binden fazla Ankaralı, Taksim’deki saldırılardan sonra İstanbul Yolu’na yürüme kararı aldı.

23.03 Polis, Dikmenlilere bir kez daha dağılma uyarısı yapıyor.

22.59 Günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’nde 10 bine yakın Ankaralı buluştu. ABD Büyükelçiliği önünde TOMA’lar, akrepler ve yüzlerce çevik kuvvet polisi var. Gergin bekleyiş sürüyor.


Kennedy Caddesi
22.57 Binlerce Dikmenli, Polisevi önündeki barikata yüklendi, polis barikatı 50 metre geri çekmek zorunda kaldı.

22.55 Keçiören’de yaklaşık 1500 kişi tekrar Danişment’e gelerek yürüyüşünü sonlandırdı. Keçiörenliler, yarın 12.30′da Ethem Sarısülük’ün cenazesine katılacaklarını açıkladı.

22.50 Seyranbağları’ndan yaklaşık 500 kişi önce Kuğulupark’a, ardından Kennedy Caddesi’ne yürüdü.

22.48 Batıkent’te Ethem Sarısülük’ük cenazesinin bulunduğu Cemevi’nde binlerce kişinin yanına semt merkezinden binlerce kişi eklendi. Kitlesel bir eylem yapılıyor.

22.42 Dikmen Polisevi Kavşağı’ndaki polisler halka dağılma uyarısı yapıyor. Halk dağılmıyor.

22.41 Tuzluçayır’dan yüzlerce kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

22.34 10 bine yakın Dikmenli kol kola girmiş halde Polisevi Kavşağı’na kurulmuş polis barikatına yürüyor. Evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla insanlar yürüyüşe destek veriyor, birçoğu katılıyor.

22.28 Dikmen, İlker ve Sokullu kortejleri birleşti. Binlerce Dikmenli Polisevi’ne  yaklaştı.

22.24 Kuğulupark’ta geçtiğimiz günlere göre çok daha büyük bir kalabalık toplantı. Kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.


Kennedy Caddesi
22.13 Kuğulupark’ta bir araya gelenler havai fişeklerle Taksim direnişini selamlıyor.

22.10 Dikmen Caddesi’nde 2 bin kişi yürüyor.

21.39 İlker halkı 500 kişiyle yürüyüşe başladı.

21.35 Seyranbağları halkı Maçka Sokak’tan yürüyüşe başladı.

21.33 Mamaklılar, Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya geldi, polisin Taksim Gezi Parkı’na yönelik saldırısına tepki gösteriyor.

21.31 Keçiören halkı Danişment’ten yürüyüşe başladı.


15 HAZİRAN

03.00 Ankara'da durum sakin.

01.45 Ankara'da gözaltına alınanların sayısı 28'e ulaştı.00.29 Polisin ilk saldırısından sonra bir süre geri çekilen kitle, tekrar bir araya geldi.


Polis, gruba bir kez daha gaz bombalarıyla saldırdı. İki akrep Kennedy Caddesi’ne girdi.00.15 Ankara polisi, halkın demokratik hakkını engelleme işini rutine bağladı. Kennedy Caddesi’nde yaklaşık bir saat önce bir araya gelen yüzlerce kişiye bu akşam da polis saldırısı başladı.

14 HAZİRAN

23.15 Yüzlerce Keçiörenli, Ethem’in yanına, Adli Tıp’a ulaştı.

22.56 Dikmenliler, Polisevi kavşağına doğru çekildi. Halk halaylarla bekleyişini sürdürüyor.

Dikmen
22.48 Ethem Sarısülük’ün annesi, Batıkentlileri camda karşıladı. Annenin gözlerinden yaşlar gelmesi üzerine  Batıkentli gençler “Anne ağlama, evlatların burada” sloganı attı.

22.41 Dikmen korteji, Polisevi’nin önünde TOMA’lar ile kurulan barikatı aştı fakat bu defa da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önünde yolu kesildi. TOMA’lar ve akreplerle barikat kuran polis saldırıya hazırlanıyor.

22.30 Batıkentliler Ethem’in evine ulaştı. Eve “Ethem Sarısülük bizimle yaşayacak” pankartı asılırken, “Ethem’in katili AKP’nin polisi”, “Katil Tayyip hesap verecek” sloganları atıldı.22.23 Danişment’e gelerek Keçiören içerisinde yürüyüşünü tamamlayan halk, bu defa da Ethem Sarısülük’ün cenazesinin bulunduğu Adli Tıp’a doğru yürüyüşe geçti. Adli Tıp önünde bekleyen onlarca kişi de, Keçiörenlileri yürüyüş güzergahında karşılamak üzere hareketlendi.

22.17 Batıkent metrosuna gelinmesinin ardından konuşmalar yapıldı, Taksim Gezi Parkı direnişi ile omuz omuza mücadelenin sürdüğü ifade edildi. Batıkentliler, konuşmaların ardından Ethem Sarısülük’ün evine doğru yürüyüşe geçti.

22.15 Mamaklılar, yaklaşık 2 bin kişi ile bir kez daha Tuzluçayır Meydanı’nda buluştu. Kurulan kürsüde Ethem Sarısülük’ün hesabının sorulacağı belirtiliyor.

22.07 İlker, Dikmen ve Sokullu kolları Dikmen Caddesi üzerinde birleşti. Günlerdir yürüyüşleri polis barikatlarıyla kesilen Dikmenliler binlerce kişiyle ve coşkulu bir biçimde yine Dikmen Caddesi’nde yürüyor.

21.59 Barış Yolu’na ulaşan 2 bin Keçiörenli Danişment’e doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

21.46 İlkerliler, Dikmen Caddesi’ne geldi. Burada sokağa çıkanların da yürüyüşe katılmasıyla sayı 700′ü buldu.

21.42 Batıkentliler Kent Meydanı’ndan metroya doğru yürüyüşe geçti.

21.29 İlker halkı 400 kişiyle Mahsuni Şerif Parkı’ndan yürüyüşe geçti.

21.23 Keçiören’de yürüyüş başladı. Yaklaşık 600 kişi İncirli Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçti.


Adli Tıp
21.00 Ankara’da bu akşam tüm mahallelerde Ethem Sarısülük için yürünüyor. Yürüyüşler için bir araya gelişler başladı.

20.40 Güvenpark’taki oturma eylemi sona erdi.

20.00 Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, öğle saatlerinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü Kızılay’da oturma eylemi yaptı. Kaldırıma karanfiller ve Ethem Sarısülük’ün fotoğrafı bırakıldı.

19.10 Halkevleri üyeleri de Güvenpark’a geldi.

18.00 Üniversitelilerin, Güvenpark’ta polis ablukası altında gerçekleştirdiği kitap okuma eylemi üçüncü gününde. Üniversiteliler bir kez daha kitapları ve dergileri ile Güvenpark merdivenlerindeki yerini aldı. Çok sayıda vatandaş da öğrencilere destek amacıyla parka geldi.

03.00 Durum sakin.

01.15 Bestekar Sokak..

Anon Haber ‏@AnonTrNews

01.00 Bestekar Sokak'ta polis müdahalesi sürüyor.

via @seyitgumus 

00.29 Dört akrebin ardından TOMA’lar da Kennedy Caddesi’ne girdi.00.26 Polis, saldırıdan önce basın emekçilerine “Bizden uzak durun, sizi de yaralayabiliriz” dedi.

00.22 Kennedy Caddesi’nde kalabalık henüz yeni toplanmışken çevik kuvvet polisleri gaz bombalarıyla saldırıya geçti.Polis bu akşam Kennedy Caddesi’nin üst bölümünden de saldırıda. Onlarca gaz bombası atılıyor.

00.18 Yağış nedeniyle Tunalı Hilmi-Kennedy bölgesindeki eylemciler daha geç saatte bir araya geldi. Yüzlerce kişi sloganlarla eylemini sürdürüyor.

13 HAZİRAN

23.40 Dikmenliler, polis barikatının önünde halaylar çekerek ve sloganlar atarak yaklaşık 45 dakika eylemlerini sürdürdü. Eylem daha sonra son buldu.

22.50 Dikmen yürüyüşünün önü TOMA’lar ve akreplerle kesildi. Bekleyiş sürüyor.

22.36 Sağanak yağış ve fırtına nedeniyle Dikmen’de de yürüyüşe katılım geçmiş günlere göre az kaldı fakat 500 kişi sloganlarla Dikmen Caddesi’nde yürüyor.

22.23 Seyranbağları halkı, sağanak yağış nedeniyle mahalle arasında bir yürüyüş gerçekleştirdi. Keçiörenliler de yürüyüşlerini kısa tuttu ve sonlandırdı.

21.55 Batıkent’te sağanak yağışa karşın yaklaşık 200 kişi Kent Meydanı’ndan metro çıkışına yürüdü.

21.30 Keçiören’de halk, her akşam olduğu gibi Danişment’te buluştu. Sağanak yağışa karşın 200 kişi yürüyüşe başladı.

20.40 Güvenpark’taki kitap okuma eylemi, sağanak yağış nedeniyle sonlandı. Üniversiteliler, yarın bir kez daha Güvenpark’ta olacaklarını duyurdu.

18.00 100'den fazla öğrenci Güvenpark'ta kitap okuyor.17.00 Akşam 6'da Güvenpark'ta toplanılıp kitap okunacak. Ardından Kuğulu Park'a geçilecek.

02.30 Başından yaralanan Ali Coşkunsel ile bilgiyi CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka verdi: Ali Coşkunsel'in yanındayım; sohbet ettik. Birazdan başına dikiş atacaklar, ameliyat olmasını gerektiren bir durum yok.01.51 Küçükesat, Tunalı Hilmi, Kennedy civarının elektrikleri kesildi. Tunalı Hilmi’de çatışma sürüyor. Sivil araçlar elektriği kesilen bölgede geziyor ve gözaltı işlemi yapıyor.

01.39 Çevik kuvvet polisleri Bestekar Sokak’taki direnişçilere karşı bir kez daha saldırıya geçti.

01.38 Bestekar Sokak’a kurulan barikatlar ateşe verildi. Direniş devam ediyor.

01.35 TOMA’lar Kennedy Caddesi’ndeki barikatları tüm çabasına karşın kaldıramıyor. Gaz bombalarının oluşturduğu bulutun arkasındaki direnişçiler lazerleri TOMA’nın sürücüsüne tutuyor.

01.19 Tunalı Hilmi’nin yanı sıra Küçükesat ve Kennedy caddelerinde çatışmalar sürüyor. Çok sayıda yaralı var. Ayağına gaz bombası isabet eden bir kişiye ilk tıbbi müdahale mahallelilerden geldi. Yaralıların sayısı artıyor.

01.09 Çatışmalar Tunalı Hilmi Caddesi’nde yoğunlaştı. Gaz bombaları atılmaya devam ediyor.

01.02 Bölgedeki sokaklardan, caddelerden “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Diktatör istifa” sloganları atılıyor. Ankaralılar, evlerinin balkonlarından, camlarından alkışlarla direnişçilere destek veriyor.

00.58 Kennedy, Tunalı Hilmi, Küçükesat caddelerinde gaz bombaları, ses bombaları atılıyor. Polisler plastik mermi de sıkıyor.

00.35 Gaz bombaları ile müdahale ediliyor.00.30 40 kişilik çevik grubu Tunus caddesi-Kennedy Caddesi kesişme noktasını kontrol altına aldı. Tunus'un Kızılay istikametine gazlı saldırı var.00.10 31 Mayıs tarihinden bu yana her gece çatışmaların yaşandığı Ankara Kennedy Caddesi'nde bu gecede kitle barikat kurup direnişini sürdürüyor.12 Haziran

19.30 Kızılay, 10 otobüs, 5 toma ve 3-4 akreple kuşatılmış durumda, 200 kadar üniversiteli Güvenpark'ta kitap okuyor.14.35 Direnişçiler 17.30'da, AOÇ ve Tabiat Kanunu'nu konuşmaya Kuğulu Park'a davet ediyor.

14.30 Çadırları toplanan Kuğulu Park eylemcileri oturma ve okuma eylemi yapmaya devam ediyor. Park etrafında onlarca polis bulunuyor.12.30 Bini aşkın avukat Kızılay Meydanı'na yürüdü ve trafiği kilitledi.

foto: pinardi

foto:Emre Okkalı

11.00 Çadırlar kaldırıldı. Eylemciler kitap okuyor. CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka da yanlarında.10.50 Taksim direnişine destek vermek amacıyla Kuğulu Park'ta açılan pankart ve çadırlar polis tarafından sökülmeye başlandı.Sabah saatlerinde iki TOMA aracı ve akreplerle parka giden polis, pankartları sökmeye başladı. Çevreden şikayet olduğunu öne süren polis, parkın boşaltılmasını istedi, aksi halde parka müdahale edileceğini söyledi.

Kuğulu İnisiyatifi ile polis yetkilileri arasında görüşme sürüyor.

11 Haziran

Ankara ’da Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için akşam saatlerinden bu yana gösteri yapan eylemcilere polis gece saatlerinde müdahale etti.

Akşam saatlerinde Kızılay’da toplanmaya başlayan vatandaşlar, burada polisle konuştuktan sonra yürüyerek Tunalı Hilmi Caddesi’ne gitti. Grup gece geç saatlerde Kennedy Caddesi’ne yöneldi.

Keneddy Caddesi’nde 7-8 bin kişilik bir gruba polis saat 00.20 sularında önce dağılmaları için uyarıda bulundu daha sonra ise tazyikli su ile müdahale etmeye başladı.

Göstericilerden polise karşı herhangi bir saldırı olmadığı görüldü. Polis tazyikli suyun ardından gaz bombalı müdahaleye başladı. Eylemci grup Keneddy Caddesi’nin Atatürk Bulvarı ile birleştiği yerden caddenin ortasına doğru çekildi. Caddenin ortasında kurulan barikatlar ateşe verildi.

Keneddy Caddesi'nde yaklaşık yarım saat süren sert müdahalenin ardından saat 01.00'de polis Kızılay tarafına geri çekildi. Bir kısmı dağılmış olsa da eylemci grup sloganlar atarak protestolarına devam etti.
Müdahalenin ardından kalabalık ikinci kez toplanarak barikatlar kurdu. Yaklaşık 40 dakika boyunca sokakta ve bulvarda sloganlar eşliğinde eylemlerini sürdürdü. Bunun üzerine çekilen polis tekrar Kenneddy Caddesi'ne geldi, hiç bir uyarı yapmadan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahaleye başladı. Müdahalenin ardından kalabalık grup dağıldı.

22.00 Güvenpark'ta, Taksim'deki saldırıları protesto etmek için yapılan eylemin ardından polis saldırdı.Güvenpark'ta bekleyen 4 bin kişilik kitleye gaz bombalarıyla saldıran polis, ayrıca Kızılay ve çevresinde sokakları tutmuş durumda. Halk ara sokaklara dağıldı.

02.30 ankara'da iki gün hariç her akşam müdahale oldu 12 gün boyunca. bugün daha da sert oldu. pek çok yaralı var yine bestekar ve tunalı'da. insanlar yine de her akşam sokakta. (Sibel Karadağ aktardı)

01:52: Ankara'da polis müdahalesi şimdilik sona erdi. Çok sayıda yaralı var.

00:47 Kennedy ve Tunus caddelerinde polis tekrar müdahalede bulunuyor.00:32 Ankara Kennedy'de son durum:

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara'da düzenlenen gösterilerde önceki gün gözaltına alınan 12 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

00:03 Kennedy'de müdahale başladı. Polis gaz bombası atıyor.

23:03 Kuğulu'da kitle toplandı.

22:40 Batıkent'te halk sokaklarda

22:17 Kuğulupark ve Tunalı Hilmi Caddesi tamamen dolmuş durumda on bini aşkın kişi “Hükümet istifa” diyor.

22:06 Keçiören’de halk, “Cav Bella” eşliğinde yürüyüşünü sürdürüyor.

22:05 Seyranbağları’ndaki Maçka Parkı’nda buluşan yüzlerce kişi Kuğulu Park’a doğru yürüyüşe geçti.

22:04 Güvenpark’takilerin eylemi 20 polis otobüsü, belediye tarafından polise tahsis edilen 10 belediye otobüsü, 6 TOMA, 4 akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisinin arasında yapılıyor.

21:58 Polis Güvenpark’a girdi ancak halk “bankta oturmak haktır, tıpkı sokağa çıkmak gibi” diyerek direniyor. Güvenpark’ta ayrıca AKP’nin Suriye politikası, özelleştirmeler, taşeronlaştırma da protesto ediliyor. Güvenpark  “Direnmeyi öğrendik artık yandınız” diyor.

21:50 Dikmen’deki Sokullu kolu da yürüyüşe başladı.

21:45 Kızılay kolu Tunalı Hilmi Caddesi’ne vardı, Kuğulu Park’a doğru yürüyüşünü sürdürüyor.
Live video from your iPhone using Ustream

10 Haziran

18.00 Kuğulu İnisiyatifi bildirisi.. (@loonybinsblog aktardı)18.00 Kızılay meydanından meclise kadar yaklaşık 20 otobüs polis, 7 toma ve bir o kadar akrep var. (resistankara bildirdi)

17:00'de Kuğulu İnsiyatifi basın açıklaması yapacak.

12.00 Ankara, Gezi parkı eylemlerinin 13. Gününe çadır gerilimiyle başladı.

Eylemcilerin Kuğulupark’taki çadırlarına, polis sabah 7.00 civarında müdahale etti.

Polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı.

Polis müdahalesinin ardından çadırlarını yeniden kuran eylemciler, çadıra ve battaniyeye ihtiyaç duyduklarını söyledi.Sabah saatlerinde Çankaya'daki parka gelen polis ekipleri eylemcilerin çadırlarını kaldırmaya başladı.

Bazı çadırları toplayıp götüren polis ekipleri ile eylemciler arasında sözlü gerginlik yaşandı.

Bazı eylemciler ise çadırlara sarılarak polisin almasını engellemeye çalıştı.

Eylemciler çadırlarının götürülmesine tepki gösterdi.

Çevik kuvvet ekipleri ile TOMA'lar Kuğulu Park'ta hazır bulundu.

ÇADIR VE BATTANİYE İHTİYACI
Eylemciler, sivil polis ekiplerine tepki gösterirken, en az yedi çadırın polis müdahalesi sonucu zarar gördüğünü belirtti.

aksam.com.tr’ye bilgi veren eylemciler, geceyi Parkta geçirdiklerini belirterek, “En çok çadır ve battaniyeye ihtiyacımız var. Gece çadırlarda kalıyoruz ve polis çadırlarımızın çoğunu parçaladı. Polisin ardından çadırlarımızı yeniden kurmaya ve onarmaya başladık” dedi.


Free desktop streaming application by Ustream

9 Haziran

22.00  Taksim direnişine destek için Ankara'da 1 Haziran'dan itibaren eylemlere başlayan halk, gündüz saatlerinde Kızılay Meydanı'nda toplandı.

Bütün gün sloganlar, halaylar, türküler ve konuşmalarla eylemi sürdüren halk, bugün trafiğin akışına da izin verdi. Araçlar kornalarıyla destekledi.

Polis, akşam saatlerinde eylemi sürdüren kalabalığa, hiçbir uyarıda bulunmadan gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı.

Saldırının ardından kalabalık, Ziya Gökalp Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Sıhhiye yönüne doğru çekildi. Polis saldırılarını ara sokaklarda da sürdürüyor

18.00 TOMA ve akrep araçları Kızılay'da.17.00 Onbinlerce Ankaralı Kızılay Meydanı'nda.Kızılay Meydanı'nın bir bölümünde trafik kesildi.

Polis araçları meydana doğru hareketlendi.DÜN GECE.. POLİS MÜDAHALESİNDEN GÖRÜNTÜLER..DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER..

8 HAZİRAN

22.30 GMK Bulvarı ve Atatürk Bulvarı TOMA’lar tarafından kapatılarak insanlar sıkıştırıldı. Müdahale sırasında yurttaşlar polise “Yuh!” çekti. TOMA’ların kesilmeyen trafik nedeniyle hareket etmekte zorlandığı görüldü. Ancak yine trafik nedeniyle insanlar ezilme tehlikesi geçirdi. Yurttaşlar polis şiddetinden korunmak için meydana çıkan ara sokaklara dağıldı.

22.00 Kuğulu Park'ta bekleyen kitle ile Beşiktaş taraftar grubu da, Kızılay'a yürüdü. İki kitlenin buluşmasının ardından polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı.Saldırı üzerine kitle, Kızılay Direniş Platformu'nun çadır kurduğu Sakarya Meydanı'na doğru çekildi.

Çatışmalar Sakarya tarafında yoğunlaştı.

19.00 Taksim direnişinde ikinci merkezlerden biri olan Ankara'da halk, 8. günde de Kızılay Meydanı'nda indi.

Mamak, Dikmen ve Seyranbağları'dan gelen binlerce kişi, Kızılay Meydanı'nda
buluştu. 8 gündür direnen Ankara halkı talepleri karşılanmadan sokaklardan ve meydanlardan çekilmeyeceğini belirtti.

Ziya Gökalp Caddesi'nden ve diğer kollardan Kızılay Meydanı'na giren kitle burada sloganlar ve halaylar eşliğinde eylemini gerçekleşti. Kızılay'da eylem devam ederken, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park çevresinde de binlerce insanın katıldığı eylemler yapıldı.

Akşam saatlerinde Kuğulu Park'taki direnişçilerin de Kızılay'a gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Kızılay Direniş Platformu'nun çağrısıyla halk, Sakarya Caddesi'nde çadır kurmak üzere harekete geçti. Sakarya Caddesi'ne çadırlar kurularak direnişin merkezi ve direniş boyunca bir yaşam alanının oluşturulması amaçlanıyor.

Kızılay Direniş Platformu’nun açıkladığı talepler arasında; "Taksim ve Kızılay başta olmak üzere bütün meydanlarda halkın toplanmasına ve eylem yapmasına izin verilmesi, İçişleri Bakanı ile Ankara ve İstanbul polis müdürlerinin görevden alınması, halka karşı keyfi şiddet uygulayan polisler hakkında soruşturma açılması ve Gezi olaylarındaki tüm gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi" yer alıyor.

12.15 Beşiktaş Çarşı ve İstanbul taraftar grupları 10 otobüsle Ankara'ya geliyor. Saat 16'da Kuğulupark'ta olacaklar.12.00 Ankara Emniyet Müdürlüğü bu sabah Kuğulupark'tan sökülen çadırların geri verileceğini duyurdu. Küçükesat karakolundan çadırlar alınacak.11.30 CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka twitter hesabından şunları yazdı:

Kuğulupark'dayım.Az önce kimliğini göstermeyen bazı kişiler gelip gençlerin çadırlarını sökmüş.Gençler 155'i aradıklarında gelen görevliler çadırları söküp götürenlere müdahale edememiş.Gençler "rütbeleri daha yüksek olduğu için 155'den gelenler sessiz kaldı"diyorlar. Bu işlemlerin hepsi hukuksuz;çünkü:
1-Kuğulupark kolluk güçlerinin değil, zabıtanın görev alanında
2-Çadırları sökme gerekçelerinin Kabahatler kanunu 32.maddesi olduğunu söylemişler.Bu madde kolluk güçlerine itiraz edilmesiyle ilgili.Yaptıkları eylemle ilgili değil Bu nedenle gençler sökülüp götürülen çadırlar ve özel eşyaları için ANKARA barosuna başvuracak ve yasal hakları arayacaklar.

11.00 Ankara Kuğulupark'taki çadırlar bu sabah kısa bir süre önce "yüksek" rütbeli polisler tarafından sökülerek götürüldü.7 HAZİRAN

22.00 Binlerce insan sokaklarda. 

18.00 Ankara'da akşam 7'de Güvenpark, Kuğulu Park, Çay Yolu, Tunalı Hilmi ve Atapark'ta toplanılıyor. İstikamet Kızılay Meydanı.

16.00 Kuğulu Park'ta 'Her Yer Taksim Her Yer Direniş' sloganları atılıyor.13.00 Ankara Kuğulu Park’ta Gezi direnişine destek veren Ankaralıların çadırları “halk rahatsız oluyor” denilerek polis tarafından kaldırıldı.  Polisin çadırların kaldırılmaması durumunda müdahale edileceğini açıklaması üstüne Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Aylin Nazlıaka polislerle görüştü.
Saat 13.20 itibariyle çadırlar kaldırıldı ve polis Kuğulu Park’ı terk etti. Parkta bekleyiş devam ediyor.6 HAZİRAN


23.00 AKŞAMIN ÖZETİ

Taksim Gezi Parkı protestolarının 10. gününde Ankara’da kalabalık eylemlerin merkezleri yine Kızılay ve Kuğulu Park. Protestoların 10. gününe girmiş olması nedeniyle eylemlerin olduğu yerlerde saat 22.00’da “Everyday I’m çapuling” adı altında danslar etkinliği yapılması kararlaştırılırken, Ankara’da belirlenen merkezlerden biri de Kuğulu Park oldu.Danslı protestonun başlamasından yaklaşık 2 saat önce çok sayıda vatandaş Park toplanmaya başladı. Slogan ve alkışlar eşliğinde tepkiler gösterilmeye başlarken, Hatay’daki protesto gösterileri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert de kalabalık tarafından anıldı.

Park’taki Tunalı Hilmi heykeline Cömert için mumlar yakılarak konuldu. Her geçen saat kalabalığın arttığı Kuğulu Park’ta, Park’ın yanındaki yolların kapanmaması, trafik akışının aksamaması için de özel önem gösteriyor.

Ankara’nın özellikle akşam saatlerinde sert çatışmaların yaşandığı merkezi Kızılay’da da gruplar halinde toplananlar oluyor. Kuğulu Park’taki kalabalık da saat 2100’den sonra Kızılay’a doğru harekete geçti.

CHP’Lİ VEKİLLERDEN DESTEK

Saat 21.00 sularında CHP’li 30-35 milletvekili Tunalı Hilmi Caddesi’nde buluşup Kuğulu Park’a yürüdüler. CHP’li Aylin Nazlıaka ile Süheyl Batum’un ‘Lütfen trafiği engelleme’ yazılı döviz taşıması dikkat çekti.
Nazlıaka, “Destek vermek amacıyla geldik, kimseye zarar gelmesini istemediğimiz için Vali ve İçişleri Bakanı’na burada bulunacağımızın bilgisini verdik. Demokratik hakkını kullanan vatandaşların özgürce duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için birlikte olmaya geldik. Milletvekili olarak değil vatandaş olarak geldik. Kalabalık ile beraber olacağız” dedi.

CHP’li vekiller ‘Hükümet istifa’ sloganlarına eşlik ederken, Nazlıaka, ‘Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’ sloganına zıplayarak, diğer vekiller ise alkışlayarak eşlik etti.

Saat 21.30 sularında Tunalı Hilmi Caddesi ile Kuğulu Park’ta toplanan göstericilerin bir bölümü ile Kızılay'a yakın semtlerden gruplar Kızılay'a doğru yürümeye başladı.

18.20  Ankara'da olağanüstü hal var. Çevre illlerdeki bütün TOMA'lar Ankara'da. Diyarbakır'dan bile TOMA araçları Ankara'ya gelmiş.

18.00 TBMM önü, Tunalı Hilmi Caddesi, Kuğulu Park, Ziya Gökap Caddesi, Atatürk Bulvarı, Kennedy Caddesi ve Kızılay Meydanı'nda polisler TOMA araçlarıyla bulunuyor. Gruplar Kızılay Meydanı ve diğer yerlerde toplanmaya başladı.

17.40 Ankara Halkevleri, Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere herkesi saat 21.00′da Kızılay Meydanı’na çağırdı.

12.20 Adliyeden Ankara Barosu Eğitim Merkezi önüne yürüyen avukatlar ve adliye emekçileri, burada bir basın açıklaması yaparak hükümete “Acil demokrasi!” çağrısı yaptı.

12.00 Ankara Adliyesi kapısı önünde buluşan bini aşkın avukat ve adliye emekçisi Kızılay yönüne doğru yürüyüşe geçti.

01.30 Kennedy Caddesi sakin. CNN TURK yayını bıraktı ama müdahale yok.

01.00 Ankara Kennedy Caddesi'nde durum stabil. Caddenin girişinde polis TOMA aracıyla bekliyor.00.30 Ankara'da polis, Gezi Parkı protestosu yapan göstericilere Kennedy Caddesi üzerinde müdahalede bulundu. Müdahale sonrasında polis cadde girişindeki barikatı yıktı ve bekliyor.

00.20 Kolej Meydanı'nda 2 TOMA ve 2 akreple bir saldırı daha oldu.

19.00 Polis Kızılay Meydanı'na saldırdı. Kitle şu an ara sokaklarda.


GÖRÜNTÜLERLive video by Ustream

16.50 Kızılay'da üniversiteliler TOMA'ların önünde bilye oynadı.


14.00 Ankara'da iş bırakma eylemi yapan KESK ve DİSK üyeleri Kolej Meydanı'nda toplandıktan sonra Kızılay Meydanı'na doğru yürüyeşe geçti.Sabah saatlerinden itibaren Kolej Meydanı'nda toplanan KESK ve DİSK'e bağlı sendika üyeleri Kızılay Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.Yapılacak olan miting nedeniyle Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı ve Atatürk Bulvarı trafiğe kapatıldı.Polis ekipleri, Başbakanlık çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

13.00 Ankara'da binler Kızılay Meydanı'na akıyor.
Polisten 'yorulduk, evimize gidelim, yarın buluşuruz' anonsu. 
Video..Video streaming by Ustream

00.30 Ankara'da Kurtuluş Parkı'nda toplanan kitleye polisin gaz bombaları ile saldırdığı bilgisi geldi.

00.10 Ankara'da Kızılay etrafında helikopterler dolaşmaya başlamış. Kolej-Cebeci hattında gaz bombası atıyormuş polis

AKŞAMDAN GÖRÜNTÜLER..

19.10 Polis Ziya Gökalp Caddesi'nin Atatürk Bulvarı'na çıkan yönünde barikat kurarak Kolej, Kurtuluş ve Cebeci yönünden gelen göstericiler ile Kızılay Meydanı'ndaki göstericilerin bir araya gelmesi engelleniyor

19.00 Kızılay Meydanı'nda göstericilerin bir araya gelmesi  engelleniyor.

foto: anka

Polis helikopteri de sürekli olarak Kızılay Meydanı üzerinde pike yaparak uçuş gerçekleştiriyor.

16.30 Atatürk Bulvarı’nı trafiği kapatan gruba polis ses bombasıyla müdahalede bulundu. Polisin müdahalesinin ardından grup ara sokaklara dağıldı.15.40 İçişleri Bakanı Muammer Güler, mecliste canlı yayında polisi savunuyor. Halk kanunsuz eylem yapıyor diyor.

15.30 Ankara'da metro girişleri kapalı. Polis Yüksel ve Ziya Gökalp Caddesi, Kızılay Meydanı, Güven Park ve Başbakanlık önünde konuşlanmış vaziyette.

15.00 Güven Park'ta toplanan kitle "Hükümet istifa" sloganları atıyor. Kızılay'da her metro çıkışından gaz kokusu geliyor.

Dünün gelişmeleri...
23.00 Kennedy Caddesi'nde olaylar devam ediyor.

22.00 AKŞAM ÖZETİ... Olayları protesto eden bir grup, akşam saatlerinden itibaren Tunalı Hilmi Caddesi'nde toplanmaya başladı. Kızılay'daki diğer gruplarla birleşmek için yürüyüşe geçen göstericilere Kennedy Caddesi civarında polis müdahalede bulundu.

Kızılay Meydanı'nda toplanmak isteyen grup, polisin biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından Sıhhıye, Ziya Gökalp Caddesi ve GMK Bulvarı istikametine çekildi.

Mithatpaşa Köprüsü altında polise taş atan gruptakileri, güvenlik güçleri panzerden gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahalenin ardından eylemciler, sokak aralarında barikat kurdu.

Polisin müdahalesinin ardından Sıhhıye istikametine kaçan göstericiler, Zafer Çarşısı önünde polisle çatıştı.

Polis, bu gruba da gaz bombasıyla müdahale etti.

Polisin attığı gazdan çok sayıda gösterici ve vatandaş etkilendi.

Gösterileri takip eden gazeteciler Sertaç Koç vücuduna isabet eden biber gazı fişeği, Barış Oral ise taşla yaralandı.

ODTÜ'den AKP Genel Merkezine yürümek isteyen öğrenci grubuna da polis müdahale etti. Çukurambar semtinde polise taş ve şişe atan gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Gruptakilerden bazıları Kanal 24 ile Star gazetesinin binasına saldırdı. Binanın camlarını kıran göstericilere polis müdahale etti. Bu arada evlerin balkonlarına çıkan mahalle sakinleri de tencere çalarak göstericilere destek verdi.
Bugün Kızılay'daki eylemlerde 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

CANLI YAYINStreaming Live by Ustream

17.45 Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan eylemcilere polis müdahalede bulunuyor. Kolej'e çıkmayan isteyen gruplar ara sokaklarda toplanıyoe.

16.40 Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nden akademisyenler ve öğrenciler beraber yürüyorlar. foto:Yusuf Can Yanık


16.30 Ankara'da şu an meydan savaşı yaşanıyor. Polis Kızılay Meydanı'nda hakimiyet kurdu. Göstericiler girmek için çabalıyor.

15.45 ODTÜ ve Hacettepe'den yürüyen öğrencilere Eskişehir yolunda polis saldırdı. MTA'ya sığınan öğrencilere MTA'nın güvenlik görevlisi silah çekti.14.50 Ankara ve Hacettepe üniversiteleri tıp fakültelerinden sağlık çalışanları ve hekimler ortak bir basın açıklaması yaparak Kızılay’daki eylemlerde yaralananlara yardım eden sağlıkçılara yönelik polis şiddetini kınadı.

14.44 AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi tarafından organize edilen Demokrasi ve İnsan Hakları Avrupa Aracı (DİHAA) Semineri, “Değişimin Kolaylaştırıcısı Olarak DİHAA”, dinleyicilerin huzurunda, panelistlerin ortak açıklamasıyla, demokratik haklarını kullananlara yönelik saldırılar gerekçesiyle iptal edildi.

14.43 Polis, Konur Sokak’a girdi ve hiçbir eylemcinin olmadığı sokakta her tarafa gaz bombası attı. Polis iki kişiden fazla gördüğü her topluluğa gaz bombası atıyor.

14.42 Liseliler GMK Bulvarı’nı kurdukları barikatla trafiğe kapattı.

14.39 GMK Bulvarı üzerinde polis, 60-65 yaşlarında bir kişiyi gaz bombasıyla vurdu. Vurulan kişi hastaneye götürülmek üzere taksiye bindirilirken polisin gaz bombalı saldırısı sürdü.

14.38 GMK Bulvarı üzerindeki çatışma sürüyor, esnaf eylemcilere süt, limon yardımı yapıyor.

14.37 Polis, hiçbir eylemcinin olmadığı Konur Sokak’a dört adet gaz bombası attı.

14.35 Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri, Eskişehir yolunu trafiğe kapattı, Kızılay’a doğru yürüyor.

14.34 Kızılay’da polis liselilere saldırdı, çıkan çatışmalar GMK Bulvarı’nda sürüyor.

14.30 Yüksel Caddesi önünde geçen bir kişi “tepki gösterdi” ve polis kendisine tepki gösteren kişiyi gözaltına aldı.

14.00 Ziya Gökalp Caddesi’nin Kolej tarafında bulunan iki adet Akrep’ten yakınlarda herhangi bir eylem olmamasına rağmen rastgele gaz bombası atılıyor. Gaz bombalarından etkilenen halk, akrepleri taşlayarak tepki gösteriyor.

13.57 TBMM önünde polisle çatışan liseliler Kızılay Meydanı’na çekildi. Çoğu siyah kıyafetli 2 bin liseli meydanda oturma eylemine başladı. Liseli Genç Umutçular da eyleme katılmak üzere Kızılay Meydanı’na gidiyor.

13.44 Kızılay’da polisin saldırıs sonrasında geri çekilen liseliler TBMM önünde bir araya geldi. Binden fazla liseli TBMM önünde polisle çatışıyor.

13.29 Polis saldırısına uğrayan kitle geri çekildi. Kızılay Meydanı’nda polis ablukası var.

13.14 Ankara’da gözaltına alınan kişi sayısı 560. İşlem yapılan kişi sayısı 360. 200 kişi Emniyet’in önünde otobüslerde bekletiliyor. Gözaltına alınan Adli Tıp’a gönderildikten sonra Ankara’nın değşik yerlerindeki karakollara dağıtılıyor. Bir avukatın birden fazla müvekkile bakması engelleniyor. Polis böylece gözaltındakilerin bazı haklarını kullanmasının önüne geçiyor. Aynı tutum Hopa olaylarından sonra da yaşanmıştı. Avukatlar, hastanelerde müvekkillerine yardımcı olmaya çalışıyor. Avukatların aktardığı bilgiye göre gözaltına alınanlardan 55 kadın Keçiören Karakolu’na, 35 kişi Demetevler Karakolu’na ve 35 kişi de Kaçakçılık Şube’ye gönderildi.

12.58 Ankara Üniversitesi Gölbaşı Hazırlık’ta öğrencilerin saat 10.45′te başlattığı ders boykotu sürüyor, tüm öğrenciler boykotta

12.51 Akay Caddesi’nden Kızılay’a yürümek isteyen 500 kişiye polis saldırdı. Çatışma sürüyor.

10.25 Gözaltına alınanların büyük kısmı Ulus Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanedeki sağlık çalışanları, uzun süre gözaltında tutulanlara meyve suyu ve çay veriyor.

08.54 Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci Hastanesi’nde sağlıkçılar, çatışmalarda yaralananların ve aciller dışında ameliyat yapamama kararı aldı.03.00 200 civarında Ankara barosu avukatı Enniyet Müdürlüğü'de gençlere sahip çıkıyor.01.55 Eylemciler Kızılay Atatürk Bulvarı'nda bir iş makinesini ele geçirdi.01.00 500'den fazla gözaltı var.
KIZILAY AVMVideo streaming by Ustream

00.00 Ankara İl Emniyet Müdürlüğu Spor Salonu'ndan bir görüntü.23.00 Ankara Tabip Odası: Yaralanmaların tümü polisin attığı gaz kapsüllerinden direkt travma, kapsül yanıkları, TOMA’nın çiğnemesi, polisin attığı taşlarla ve gazdan kaçarken düşme nedeniyle ortaya çıktı.

22.30 Ankara'da halk sokaklara döküldü. Çayyolu, Dikmen, Ege Mahallesi, Tuzluçayı, Kırkkonaklar ve Seyranbağları'ndan Kızılay'daki direnişe katılmak için yürüyüşe geçen halka polis yoğun gaz bombalarıyla saldırıyor.

22.20 Ankara Barosu irtibat numarası: (0312) 416 7200

22.00 Polis Karanfil Caddesi'nde çatılardan da kitlenin üzerine gaz bombaları ve plastik mermiyle saldırıyor. Saat 20.30 gibi polis kitlenin kurduğu barikatları yıkarak fiziki temasa geçti . Coplarla da kitlenin arasına girdi. Polis birçok kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

21.20 Ankara Kızılay Meydanı'nda yaklaşık 7 saatir süren çatışmalarda çok sayıda kişi polis saldırısından dolayı yaralandı. Kitlenin arasına giren 61 plakalı beyaz Renault Laguna sivil polis aracı Kızılay'da Atatürk Bulvarı'nda insanları ezdi ve Demirtepe tarafına doğru kaçtı. 5 kişi ağır yaralandı.

21.00 Polis Ankara'da YKM, Leman ve Starbucks'taki revirleri de dağıttı. Plastik mermi kullanımı sonucu yaralılar var.

20.00 Ankara çok kötü durumda.

kızılay'da çok sert saldırı var şu an. gaz ve ses bombası atılıyor yüksel, karanfil ve meşrutiyette her tarafta.


çok fazla yaralı var.

bir kişi plastik mermi ile başından yaralandı.

karanfil ve konur'da pek çok yer revir olarak kullanılıyor.nazım hikmet, mülkiyeliler, mimarlar odası, fincan kafe, leman kültür vb.

(Sibel Karadağ bildirdi.)

ANKARA BAROSU'NDAN ACİL YARDIM KURULU
Ankara Barosu avukatları da yaşanan olaylara ilişkin geniş çaplı bir inceleme, araştırma ve yardım komisyonları oluşturdu. Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Sema Aksoy, hekim odalarıyla birlikte koordine içerisinde olduklarını ve yaralanan yurttaşların durumlarına ilişkin tespit çalışmaları yaptıklarını söyledi. Bir kriz ekibi oluşturduklarını, bu ekibin durmaksızın delil topladığını anlatan Aksoy, vatandaşlara da ellerinde olan delilleri kendileriyle paylaşmalarını istedi. Aksoy, Ihlamur Sokak’ta bulunan Baro binası girişinde acil yardım ekibinin 24 saat hazır beklediğini de söyledi. Aksoy, 6 çocuğun gözaltında bulunduğu sürede kötü muamele gördüklerini belirtti. Aksoy, 22 kişinin de ifadesinin tamamlandığını ve savcılığa çıkarılmayı beklediklerini, 54 kişinin de ifade için gözaltında tutulduğunu söyledi. 2 kişinin gözünü kaybettiğini bildiren Aksoy, hayati tehlikesi olan 15 ağır yaralının olduğuna dikkat çekti. Aksoy, ayrıca yüzlerce kişinin de yaralandığını aktardı.
BARODAN UYARI: VATANDAŞLARIN YAPMASI GEREKENLER
Aksoy vatandaşlara öncelikleri olan ilk yedi önerisini de şöyle sıraladı:
*Avukatınız olmadan kesinlikle ifade vermeyin.
*Susma hakkınızın bulunduğunu unutmayın.
*Özel avukatınız yoksa baromuz tarafından ücretsiz avukat atanacaktır.
*Kötü muameleye maruz kaldıysanız, durumunuzu avukatınıza mutlaka bildirin.
*Gözaltına alınma zamanının doğru olarak tutanağa geçirilmesi için dikkatli davranın.
*Şikayet ve dava hakkınızın olduğunu unutmayın.
HER HASTANEDE YARALI VAR
Ankara Tabip Odası’nın oluşturduğu kriz masası verilerine göre Ankara’da en az 15’i ağır 415’den fazla yaralı var. Yaralıların bir çoğunun kafa bölgesinde kırıklar meydana gelirken, Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi Dilan Ece’nin ise başına isabet eden gaz bombası nedeniyle kafa tasında kırıklar ve açılmalar oldu. Bir yaralı ise yine yüzüne isabet eden gaz bombası nedeniyle sol gözünü kaybetti. Yaralıların tedavileri özel ve kamu hastanelerinde devam ediyor.
ANKARA’DAN NOTLAR....
*Ankara’da bugüne kadar görülmemiş bir gaz bombası yağmuru yaşandı. Polis mısır patlatır gibi gaz bombalarını insanların üzerine atarken, ayrıca helikopterlerden de gün boyunca insanların üzerine gaz bombaları yağdı.
*Üzerlerine gaz bombası yağan çoğunluğu genç, insanlar dağılıp dağılıp tekrar toplandılar.
*TTB’den gönüllü hekimler beyaz gömlekli, doktor oldukları belli oldukları halde üzerlerine polis tarafından gaz bombası yağdırıldı.
*Gün boyunca sokak sokak çatışan gençler, akşam saatlerinde polisin çekilmek zorunda kalmasıyla Kızılay Meydanı’nı doldurdu. Gençler, meydana girmelerini havai fişeklerle kutlayıp, sürekli ‘Hükümet istifa’ sloganı attılar.
*Kızılay’dan hemen 50-100 metre ilerisindeki Başbakanlığa yönelen gençlerin üzerine yine bombalar yağdı. Ancak Başbakanlığa girme isteğinde ısrar eden gençler, barikatlar kurup, polisi geriye püskürttüler.

Gece yaşananlar..
Kızılay’ın ara sokaklarında da gece boyunca çatışma devam etti.

Polisin müdahalesinin yoğunlaştığı noktalar Kızılay olmak üzere Meclis’in Çankaya kapısı önünde Kuğulu Park’a doğru gruba karşı polis müdahalesi devam ediyor.

Gece yarısını geçmesine karşın çok sayıda atılan gaz bombası çevreyi etkiliyor.

Kuğulu Park’a doğru kaçan grup yeniden bariyer kurarak polise karşı taş ve boş cam şişelerle karşı koyuyor.

Öte yandan Kızılay Kolej istikametinde yaklaşık 500 kişilik gruba polis 2 TOMA ve 50 çevik kuvvet polisi ile müdahale ediyor.

Ayrıca Kızılay’ın ara sokaklarında da gece saat 02.00 itibarıyla çatışma devam ediyor.


Erdal Beşikçioğlu da eyleme destek veriyor.

Polis müdahalesinde çok sayıda kişi yaralanırken durumu ağır olanlar var.

Ethem Sarısülük, kafasına gelen gaz bombası nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Sarısülük'ün cihaza bağlandığı öğrenildi. Hastane görevlilerinden alınan bilgiye göre, Sarısülük'ün beyninin ön ve yan tarafında kırık ve demir parçaları var. Durumu ağır olan Sarısülük'ün hayati tehlikesi sürüyor.

Musa Üreten ve Ersin Ertaş'ın gözlerine, Mehmet Ali Bilgiç'in de kafasına gelen gaz bombaları nedeniyle yaralandığı öğrenildi.

Ankara Tabip Odası'nın oluşturduğu kriz masasına ulaşan bilgilere göre;

-Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi'nde 12 yaralı var. Bir kişi kafa travması geçiriyor.

-Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 yaralı var.

-İbni Sina Hastanesi'nde 25 yaralı var, iki kişi beyin kanaması geçiriyor, birinin beyin zarları arasında kanama var, diğerinin kafasına kapsül saplanmış.

-Ankara Hastanesi 7 yaralı bulunuyor.

-Hacettepe Hastanesi'ndeki 25 yaralıdan birisinin çenesi kırılmış, bir kişi gözünü kaybetti. TOMA çarpan bir polis memuru da tedavi altında.

-Bayındır Kavaklıdere Hastanesi'nde biri kafa travması geçiren 2 yaralı var.

-Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde bir kişinin tedavisi yapılıyor.

-Çağ Hastanesi'ne 70 yaralı getirildi. Kapsüle bağlı yanıklar ve doku zedelenmesi, 4 kişide vücutta kırık, 4 kafatası kırığı var. Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi Dilan Ece'nin de kafatası kırıldı.

-Medicana Hastanesi'ne yaralı 30 polis ile 1 gösterici getirildi.

-Akay Hastanesi'nde 105 yaralı bulunuyor.

-Çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerde oluşturulan acil müdahale revirlerine 100'ü aşkın yaralı getirildi. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayında çalışan bir subay bilinci kapalı olarak GATA'ya sevk edildi.

-Ankara Tabip Odası kriz masası revirine biri ağır kafa tramvası olmak üzere 7 yaralı getirildi.

'POLİS CİNAYETE TEŞEBBÜS ETTİ'
Ankara Tabip Odası, yaralanmaların tümünün polisin attığı gaz kapsüllerinden direkt travma, kapsül yanıkları, TOMA'nın çiğnemesi, polisin attığı taşlarla ve gazdan kaçarken düşme nedeniyle ortaya çıktığını bildirdi.

Tanık ifadelerine göre polisin kafaya, göze nişan alarak gaz kapsüllerini mermi gibi kullandığını belirten Ankara Tabip Odası, "Bugün Ankara, kolluk kuvvetlerinin, İçişleri Bakanlığı'nın, Hükümetin yarattığı terörü yaşamıştır. Nişan alarak kafaya gaz kapsülü fırlatmak cinayete tam teşebbüstür. Bu bir suçtur. Bu eylemin emrini veren kimdir? Bunun hesabını birisi vermek zorundadır" dedi.

POLİS ÖNCE HASTANEYE ÇAĞIRDI, SONRA GÖZALTINA ALDI
Oda'nın açıklamasında, polisin sosyal medyayı dezenformasyon amacıyla kullandığı da belirtildi. Açıklamaya göre, polis tarafından atılan bir twitter mesajında Güven Hastanesi'nde ücretsiz tedavi yapıldığı duyuruldu. Bu hastaneye başvuran yaralı göstericiler gözaltına alınmaya çalışıldı.

Meydana 1923 yazdılar
Ankara’da gündüz saatlerce yaşanan çatışmanın ardından belediyeye ait 5 otobüs ve hizmet aracı tamamen yandı.

Kızılay’ın simgesi olan saatin numaralarını söken grup, saatin numaralarıyla meydana 1923 yazdı.

Meydanda bulunan simit tezgahları, otobüs durakları, bankalar, banklar ve kaldırımlar tamamen harap oldu.

 6 şeritli Atatürk Bulvarı üzeri parçalanmış taşlarla kaplandı.

Direnişe müdahalede asker takviyesi
 Başbakanlık binasının korunması için takviye askeri birlik kaydırıldı.

Polis, başkentte Gezi Parkı’na destek için bulunan protestoculara sert müdahalede bulunuyor.

Güvenpark’a Maltepe, Sıhhiye ve Ziya Gökalp Caddesi tarafından girmeye çalışan eylemcilere tazyikli su, gaz bombası ile müdahale edildi.

Çok sayıda vatandaş yaralanırken, olay yerine gelen ambülanslar da kullanılan yoğun gazın etkisiyle görevlerini yaparken zorlandı.

Doktorlar da gazdan etkilendi.

Şu ana kadar yaşanan çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu ve 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Polis helikopterleri Kızılay semalarında devriye gezerken çevik kuvvet ekipleri de kalabalıkların toplandığı her yere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.


Polisin biber gazını çok yoğun kullanması Kızılay’ın tamamen gaz bulutuyla kaplanmasına neden olurken, protesto gösterisi yapanların sığındıkları pasajlar, işhanları, dükkanların içine bile gaz bombalarıyla müdahale edildi.

Daha sonra çatışmalar Yeni Karamürsel önü ve Yüksel Caddesi civarında yeniden yoğunlaştı.

Çatışmaları duyan vatandaşlar çeşitli semtlerden Kızılay’a yürümeye başladı.

Yurttaşların Başbakanlık binasına yönelmesi üzerine bina çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 İl Jandarma Komutanlığı’ndan asker talebinde bulunuldu.

Takviye olan gönderilen askeri birlik, bina çevresinde barikat oluşturdu. Yurttaşların Meclis’e doğru yönelmesi olasılığına karşı da yollarda barikat kuruldu.

Öte yandan Ankara'da bugün yapılacak miting öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, metro seferlerini durdurdu.

Levent Gök'ün zor anları
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Kızılay'da yaşanan olaylarda zor anlar yaşadı.

Göstericiler ile polisin arasına girerek olayları engellemek isteyen CHP'li Gök'e polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Gazdan etkilendiği görülen Gök, müdahale eden polis ekiplerine çok sert tepki gösterdi.

Levent Gök ve beraberindekiler polisin attığı gaz bombalarının kapsüllerini toplayarak yaşanan olaylara tepki gösterdi.

Göstericiler Kızılay'a girdi
Eylemcilerin protestosu sürerken çevik kuvvet dışındaki polisler Kızılay Meydanı'ndan çekilmeye başladı.

Bu sırada Ziya Gökalp ve Yüksel Caddesi'nde bulunan göstericiler polis barikatını yararak Kızılay'a indi.

Kızılay'da eylemciler ve polis arasında çatışma çıktı.

(cumhuriyet/etha/başka haber)

1 yorum:

  1. sevgili başka haber, haberin başında tarih yok. bugün hepimiz anlıyoruz ne zamandan bahsettiğinizi ama yarın kafalar karışacak

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.