Header Ads

Antikapitalist Müslümanlar Cuma Namazını Gezi Parkı'nda KıldıGezi Parkı'nda yağmur nedeniyle serilen naylon ve örtüler üzerinde, kendilerini "Antikapitalist Müslümanlar" olarak tanıtan grubun öncülüğünde Cuma namazı kılındı.

Namaz sırasında diğer eylemcilerin el ele tutuşarak güvenlik çemberi oluşturması dikkat çekti.

İlahiyatçı İhsan Eliaçık namaz öncesi yaptığı konuşmada, "Bizim duruşumuz siyasi ve politik bir duruştan önce vicdani ve ahlaki bir duruştur. Vicdan vicdanı, Müslüman yüreği, peygamber ahlakı, mazluma kimliği sormamayı emrediyor’' dedi.

Daha sonra gençler tarafından hazırlanan cuma hutbesini Sedat Doğan okudu. "Uğradığımız saldırılar, maruz kaldığımız haksızlıklar karşısında yine burada toplandık ve adaleti, birliği ve halkların kardeşliğinin tesisi için rabbimizin huzuruna geldik" diyen Doğan, polisin geçtiğimiz Salı günü Kur'an okurken ibadet yerlerine saldırdığını hatırlattı. Doğan, "Bunun hesabını nasıl verecekler?" diye sordu.

'ÇAPULCUYUZ DEMEK PEYGAMBER YOLUNDAN GİTMEKTİR'
Gezi Parkı'nda birlik ve beraberliğin hakim olduğunu vurgulayan Doğan, egemenlerin başörtüsünü nifak tohumu ekmek için kullandığını, buna rağmen başörtüsüne yasal özgürlük getirmediğini hatırlattı. Gezi Parkı ruhunun başörtüsüne saldırmayacağını belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Şimdi de çapulcu, ayyaş diyerek halkı küçümseyen tavırlarınız, peygamberlerin değil, onların mücadele ettiği zalim hükümdarların sünnetidir. Peygamberlerin cevabı ise samimi inananların ve bütün halkların ortak cevabıdır. 'Siz istiyorsunuz diye yoksulları yanımdan kovacak değilim.' Evet, istiyorsunuz diye çapulcu dediğiniz, ayyaş dediğiniz insanlardan ayrı kalacak değiliz. Bizde çapulcuyuz demek, peygamber yolundan gitmektir."

Hükümetin görüşmelere başladığını da hatırlatan Doğan, barışı ayakta tutmanın yolunun gözaltına alınanların serbest bırakılmasından, ölenlerin ailelerinden, yaralılardan ve bütün halklardan özür dilenmesinden geçtiğini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.