Header Ads

Gözaltına Alınan Kadına Akrep Aracında Cinsel Taciz


Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve kısa sürede bir direnişe dönüşen eylemler sırasında gözaltına alınan kadınlara polis cinsel işkence uyguladı. Kadınlara 'çıplak arama' uygulamasını dayatan polisler, birçok kadına cinsel saldırıda bulundu.

'CİNSEL BÖLGEMİ, KALÇAMI VE GÖĞÜSLERİMİ ELLEDİLER'

Ankara Dikmen'de gözaltına alınan yüksek lisans öğrencisi E. K. adlı genç kadın ise bindirildiği akrep adlı zırhlı polis aracında cinsel saldırıya uğradı.

27 Haziran Perşembe günü Dikmen'deki eyleme polis saldırısı sırasında gözaltına alınan E. K. yaşadığı cinsel saldırıyı şöyle anlattı:

"Dikmen'deki Gezi Parkı eylemine katıldım ve yanımda komşumun oğlu 17 yaşındaki D. ile birlikte oradaydık. Herhangi bir barikat kurma, ateş yakma, yol kapatma olayı olmadı. Polis, 'dağılın' uyarısında bulunmadan önce müdahale etti.

Biz de yanımdaki arkadaşım ile birlikte yaşı küçük olduğundan paniklediği için bir kıraathaneye girdik. Sonra çevik kuvvet polisleri geldi. Ben ve yanımdaki arkadaşımı darp ederek gözaltına aldılar.

Arkadaşım küçük olduğu halde ve hiçbir şekilde polise mukavemet etmediğimiz halde arkadaşımın sırtına ve kafasına vurdular, darp ettiler. Beni de Akrep'e bindirirken taciz ettiler.

Bir polis göğsümü sıkarken diğeri kalçamı ve cinsel bölgemi elleyerek taciz etti.

Akrep'e bindirildikten sonra polis amiri olduğunu söyleyen biri, 'bu a... koyduklarımı koltuklara oturtmayın, alın altınıza ezin' dedi.

Bunun üzerine yanımda olan polis, bacağımın üzerine oturdu. Biri kolunun dirseği ile önce göğsüme sonra da boynuma elini koydu. Bu hareket sürekli devam etti.

Daha sonra Emniyet'e getirdiler. Beni gözaltına alan polisler bellidir, hepsinden şikâyetçiyim."

KADINLAR 'ÇIPLAK ARAMAYLA' CİNSEL ŞİDDETE UĞRADI

Taksim direnişi sırasında 31 Mayıs 2013 günü polis tarafından Taksim bölgesinde gözaltına alınan kadınlara 'çıplak arama' işkencesi dayatıldı. 7 kadın, tek tek 'kiler gibi' tabir ettikleri başka bir odaya sokuldu.

Kadınlar, bir kadın polis memuru tarafından ayrı ayrı bütün kıyafetleri çıkarttırılmak suretiyle, çırılçıplak bırakıldı. Kadınlar bu suretle 'aramaya' tabi tutuldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan avukatlar Hürrem Sönmez ve Özlem Durucan, çıplak aramanın hukuki bir dayanağı olmadığını kaydetti. Avukatlar bu uygulamanın insanlık onurunu zedeleyen bir işkence yöntemi olduğunu belirterek, "Aramanın suç vasfı arayanın cinsiyetinden bağımsızdır" dedi.

18 Haziran günü Etkin Haber Ajansı ve Atılım Gazetesi'nin teknik işlerinin yapıldığı Güneş Ajans'a yapılan baskında, ETHA haber müdürü Derya Okatan ile editörü Arzu Demir, aynı binada bulunan evlerinde "ince arama" adı verilen arama işkencesine maruz kalmıştı.

(cumhuriyet/etha)

1 yorum:

  1. Tepelenecekler.. En kısa zamanda.. Bizde onlara buzlu bademle cevap vereceğiz.. Şu eylemlerin sonucunda hepsinin foyası çıktı, çıkıyor ve çıkacakta..

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.