Header Ads

Onur Yürüyüşüne Çağrı: "Alışın, Gitmiyoruz"


Türkiye’de 20 yılı geride bırakan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketin bileşenleri, 30 Haziran Pazar günü, saat 17:00’de, "Alışın, gitmiyoruz" demek için İstiklal Caddesi’nde toplanacak.

Yoğurtçu, Maçka, Abbasağa gibi parklarda Gezi Parkı ile ilgili forumlara katılanlar da toplu halde yürüyüşe gitme kararı aldı.

Geçen yıl 20.000 kişinin katıldığı yürüyüşe bu yıl Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Milletvekili Volker Beck, Die Linke Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş, Federal Meclis’te Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mechthild Rawert, Sosyal Demokrat Parti Eyalet Meclisi Üyesi Erol Özkaraca ve Die Linke’den Federal Milletvekili Andre Hunko gibi isimler katılacak.

80’i aşkın ülke ile 6 kıtaya uluslararası dayanışma çağrısının yapıldığı yürüyüşe Türkiye’den de Melda Onur, Binnaz Toprak, Sırrı Süreyya Önder, Sabahat Tuncel, Gültan Kışanak, Sezgin Tanrıkulu gibi isimlerin katılması bekleniyor.

Yürüyüşle ilgili bir de çağrı videosu hazırlandı.
ONUR YÜRÜYÜŞÜ NEDİR?

1969 yılında, ABD’nin New York kentindeki Stonewall Inn adlı barda baskıya, şiddete dayanamayan LGBT’ler ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışmış, direnmiş, eylemler yapmıştı. LGBT mücadelesinin dönüm noktalarından biri olan bu gün dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor.

Türkiye’de ise LGBT Onur Haftası ilk defa "Cinsel Özgürlük Haftası" adı altında, 1992 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınır dışı edilmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilemedi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.