Header Ads

ÇHD İddianamesi Kabul Edildi: 22 Avukat "Terör Örgütü Üyeliği" Suçlaması İle Yargılanacak


Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da olduğu 9'ututuklu 22 hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

İddianamede, Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile İstanbul Şube Başakanı Taylan Tanay'ın da aralarında olduğu 22 avukatın "silahlı örgütü yöneticiliği"nden yargılanması talep ediliyor.

Terör soruşturmalarına bakmakla görevli Savcı Adem Özcan tarafından hazırlanan iddianamede Kozağaçlı ile ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay ilk iki sırada yer aldı.

İKİ AVUKAT "ÖRGÜT YÖNETİCİSİ"

İddianamede ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın "Terör örgütü yöneticisi olmak ve terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 16 yıldan 27,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Taylan Tanay'ın "Terör örgütü yöneticisi olmak, 5 kez terör örgütünün propagandasını yapmak ve görevini yaptırmamak için direnmek" suçlarından 53,5 yıla kadar hapsi talep edildi.

Avukat Barkın Timtik'in "Terör örgütünün üyesi olmak, 6 kez terör örgütünün propagandasını yapmak ve görevini yaptırmamak için direnmek" suçlarından 14,5 yıldan 51 yıla kadar hapsi istendi.

AVUKAT TİMTİK'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Avukat Ebru Timtik'in "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, terör örgütünün üyesi olmak, tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs, 5 kez terör örgütünün propagandasını yapmak ve görevini yaptırmamak için direnmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 13,5 yıldan 76 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Avukat Oya Aslan'ın "Terör örgütünün üyesi olmak, 6 kez terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 13,5 yıldan 45 yıla kadar hapsi istendi.

Selçuk Kozağaçlı'nın eşi Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı'nın "Terör örgütünün üyesi olmak, 2 kez terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 9,5 yıldan 25 yıla kadar hapsi talep edildi.

Tutuksuz sanıklardan Avukat Efkan Bolaç'ın "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede diğer 15 avukatın da aynı suçlardan cezalandırılmaları öngörüldü.

"AVUKATLAR, ÖRGÜT ADINA FAALİYET YÜRÜTÜYOR"

İddianamede Halkın Hukuk Bürosu için, "DHKP-C terör örgütü adına faaliyet yürüten avukatların bir araya geldiği bir yapılanmadır" ifadeleri kullanıldı.

Halkın Hukuk Bürosu'nun 1989 yılında 32 avukat, stajyer ve öğrenci ile kurulduğu, kurulduğu tarihten itibaren DHKP/C terör örgütünün bir kurumu olduğu iddia edildi.

DHKP/C terör örgütünün silahı propaganda birlikleri ve demokratik alan olarak iki tür yapılanmasının olduğu, Halkın Hukuk Bürosu'nun demokratik alan olarak nitelendirdiği yapılanma içerisinde yer aldığı, örgüt yöneticileri ve üyeleri tarafından ‘Bizim Hukuk Büromuz' olarak isimlendirildiği iddia edildi

(Bülent Ceylan-AHT)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.