Header Ads

Gezi Parkı Direnişi Sırasında Ölen 7 Kişi İçin 9 Ülkede, 7 Kişi, 7 Dakika Durdu


İfade özgürlüğünü savunan ve teşvik eden küresel ağ IFEX'in çağrısıyla, Gezi direnişi sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş (20), Abdullah Cömert (22), Ethem Sarısülük (26), İrfan Tuna (47), Mustafa Sarı (27), Selim Önder (88) ve Ali İsmail Korkmaz (19) için "duran insan" eylemi yapıldı.

PEN, Article 19, Amnesty'nin aralarında olduğu kuruluşların temsilcileri, dün yerel saatle 12.00'da Londra, Toronto, Cenevre, Brüksel, Bükreş, Caracas, Cenova, New York ve Toronto'da, hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla 7 dakika boyunca durdu.

Türkiye'de polis şiddetinin protesto edildiği eylemler, Brüksel'de Avrupa Birliği Merkezi önünde, Bükreş ve Londra'da Türkiye Büyükelçilikleri önünde, Cenevre ve New York'ta Birleşmiş Milletler binası önünde, Toronto'da Türkiye Başkonsolosluğu önünde yapıldı.

Yaşamını yitiren 7 kişiyi temsil etmek için, her şehirden 7 kişinin bulunduğu "duran insan" eylemleri sonrasında, katılımcılar Türkiye hükümetinin ifade, toplantı ve gösteri hakkını savunan halka karşı şiddet kullanmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.


BRÜKSEL

BÜKREŞ

CARACAS
CENEVRE


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.