Header Ads

Gezi Parkı'nda Kurulmak İstenen 'Yeryüzü Sofrası'na Polis Müdahalesi

İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'ndan görüntüler..Polis akşam saatlerinde Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) çağrısıyla BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve bağımsız milletvekili Levent Tüzel'in de katılımıyla kurulacak 'yeryüzü sofrası' ve forumu engellemek Gezi Parkı'nı abluka altına aldı. Grup daha sonra İstiklal Caddesi'nde yeryüzü sofrası kurdu.

21.48 İstiklal Caddesi'nde halk çöpleri yakarak, ateşin çevresinde halay çekiyor.

21.30 Polisin çekilmesiyle İstiklal Caddesi halka açıldı.

21.23 Polis saldırıyı çeken basına da saldırdı. DİHA ve Birgün muhabirlerini darp eden polis, çekim yapmayı engelliyor.

21.20 Polisin İstiklal'de gözaltı saldırısı sürüyor. Sabancı Üniversitesi'nden Ahmet Tatar ve Okan Ersoy gözaltına alındı.

21.05 Polis kortej halinde İstiklal Caddesi'nde ilerleyerek, halka coplarla saldırıyor. İftardan sonra en az 4 kişi darp edilerek ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Sivil polis bir eylemciyi boğazından sıkarak gözaltına almaya çalışırken, eylemcinin bayılması üzerine polis olay yerinden koşarak uzaklaştı.

21.01 Polis basına da saldırdı. Kanal D muhabiri darp edildi.

20.56 İstiklal Caddesi'nde sofra henüz toplanmamışken polis saldırısı başladı. TOMA'larla caddeye giren polis toplu gözaltı yapıyor.

Fransız Konsolosluğu önünde Deniz Gündoğmuş isimli kişi gözaltına alındı.

20.45 Gezi Parkı'nda iftarın polis tarafından engellenmesinin ardından İstiklal Caddesi'nde kurulan 'yeryüzü sofrasında' yüzlerce kişi buluştu. Aralarında Sebahat Tuncel, Levent Tüzel, İhsan Eliaçık ve Meral Danış Beştaş'ın da olduğu HDK ve Antikapitalist Müslümanlar heyeti sofrada halkla buluştu.

Burada bir konuşma yapan Levent Tüzel, yasaklama kararını eleştirerek bunun keyfi kanuni açıklaması olmayan bir yasaklama olduğunu söyledi. Emniyetin de siyasi bir karar olduğunu açıkladığını kaydeden Tüzel, "Ramazanın ilk gününde olduğu gibi İstiklal'de, yeryüzü sofrasındayız" dedi. Dünya halklarının barış, eşitlik, özgürlük ve demokrasi istediklerini dile getiren Tüzel "Belediye çadırlarında kukla oynatır gibi yalanlarla bir ülke yönetilemez" şeklinde konuştu. Tüzel yeryüzü sofrasını işaret ederek "Adalet ve vicdan burada" dedi. Tüzel alanların ve meydanların ezilenlere açılmasını istedi.

İhsan Eliaçık ise yeryüzü sofrasında herkesin eşitlendiğini belirtti. "Burada sponsor yok" diyen Eliaçık, herkesin evinden getirdiği yiyecekleri kardeşçe paylaştığına işaret etti. Bunun aynı zamnada siyasal ve toplumsal bir mesaj olduğunu vurgulayan Eliaçık, bir ülkenn bir kişi tarafından yönetilemeyeceğine işaret ederek herkesin yönetime katılması gerektiğini belirtti.

Ezanın okunması ile birlikte oruç açıldı. Halk sık sık "Polis boş durma eylemciye çay getir", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Yaşasın halkların kardeşliği" ve "Hepimiz Ali'yiz öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı.

İftarın ardından sofra toplanırken, İstiklal Caddesi girişinde polis ablukası sürüyor.

Bekleyiş devam ediyor.

20.40 Sofrada Sebaht Tuncel, Levent Tüzel ve İhsan Eliaçık da bulunuyor.20.28 İstiklal Caddesi boyunca kurulan 'yeryüzü sofrasına' katılım artıyor. Halk Kürtçe ve Türkçe "Biji bıratiya gelan/Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıyor.

Sofra başında ise polis barikatı ve polisin aralıklarla sözlü tacizi devam ediyor.20.05 Gezi Parkı'nda iftarın polis tarafından engellenmesi üzerine halk İstiklal Caddesi'nde 'yeryüzü sofrasını' kuruyor.

19.50 Polis İstiklal Caddesi'nin Taksim Meydanı'na çıkan girişini abluka altına aldı.19.45 Polisin HDK'lileri çembere alması üzerine halk da polisi çembere almaya çalıştı. Polis halkı kalkan ve coplarla uzaklaştırdı.

Gezi Parkı'nda iftar yapmak isteyen aralarında milletvekillerinin de olduğu HDK heyeti polis çemberi altında oturma eylemini sürdürürken, Beyoğlu Belediyesi Meydan yakınlarına iftar masaları kurdu.

HDK'lilerin oturma eylemi sürüyor.

19.30 Polis aralarında İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de olduğu 20 kişilik HDK heyetini çembere aldı. Basının görüntü alması engelleniyor.

19.28 Polis meydana adeta yığınak yaparken BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Gezi'de iftar için polislerle görüşüyor.

19.18 Gözaltına alınan 2 kişinin isimleri netleşti. HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu ve SYKP üyesi Dilan Mehmetoğlu gözaltına alındı.

19.10 Polis Gezi Parkı merdivenlerinde oturma eylemi yapan kitleye saldırdı. Halkı kalkan ve coplarla Taksim Anıtı'na süren polis, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alırken darp eden polis bir yandan da kitleye biber gazı sıkıyor. Gözaltılar devam ediyor.

18.55 Polis iftar için Gezi Parkı'na girmek isteyenlere "Başka park mı yok" yanıtını veriyor.

Halkın park merdivenlerinde oturma eylemi sürüyor.

18.25 Park içerisindeki direnişte hayatını kaybedenler için hazırlanan anıt mezarlar polis tarafından dağıtıldı. Belediye ekipleri anıt mezarları çöpe atıyor.

18.00 Polisin parka girişi engellemesi üzerine halk parkın merdivenlerinde ve park çevresinde oturmaya başladı.

17.45 Polis Gezi Parkı'nı abluka altına aldı. Park içerisindeki halkı zorla dışarı çıkaran polis, parka girişi engelliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.