Header Ads

PYD-El Nusra Çatışması Sürüyor


Telabyad'da PYD'nin silahlı gücü YPG ve El Nusra arasında çatışmalar sürüyor. El Nusra'nın katliam ve yağmalama tehditlerine karşın, YPG “Kürtleri korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını” duyurdu.

ANF'nin haberine göre, Telabyad kenti El Kaide’li gruplar tarafından ağır silahlarla bombalanırken, yüzlerce sivilin kaçırıldığı ve ölümle tehdit edildikleri bildirildi.

Halk Savunma Birlikleri (YPG), Kürt mahallelerine yönelik saldırıları karşısında sessiz kalmayacaklarını belirterek, “Kürtleri korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını” duyurdu. Bu arada Telabyad’da son 24 saat içerisinde 80’e yakın El Nusra üyesinin öldürüldüğü duyuruldu.

YPG Genel Komutanlığı yaptığı kısa açıklamada “El Kaide'nin Suriye Kolu Cephet El Nusra'ın Telabyad’daki Kürt evine yönelik yaptığı baskın ve Kürtlerimizin esir alınmasına seyirci kalamayız. Oradaki Kürt Halk Evi ile Kürtlerimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz” dedi.

Açıklamada, Telabyad yakınındaki Kobani kenti sakinlerine Telabyad'daki Kürtleri korumaları ve YPG etrafında saf tutmaları çağrısı yapıldı.

Telabyad'da onlarca El Nusra üyesi öldürüldü iddiası

Rakka bölgesinde bulunan ve Suriye Kürdistanı'nın Kobani şehrine yakın Telabyad kentinde Cumartesi günü El Kaide bağlantılı grupların Kürt mahallelerine saldırması ile başlayan çatışmalar devam ediyor.

Halep bölgesinde aktif olan El Ekrad (Kürt) Cephesi ile El Nusra arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. El Nusra’nın bugün kent camisinde Kürtlerin katledilmesi ve yaşadıkları yerlerin yağmalanması çağrısında bulunduğu bildiriliyor.

Bu arada Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “Kürt savaşçıların Irak İslam Devleti emirini bu kentte esir aldığını” iddia etti. Bölgeden gelen bilgiler, Irak İslam Devleti Emiri Ebu Musa’nın El Ekrad Cephesi tarafından esir alındığı yönünde.

Fırat Haber Ajansı başta olmak üzere PKK'ya yakın çok sayıda internet sitesinde, El Ekrad Cephesi Komutanlığı'na dayanılarak verilen haberlerde PYD'ye bağlı 'El Ekrad Cephesi' güçlerinin dün gece çıkan çatışmalarda 'Irak İslam Devleti ve Biladi Şam Emiri' olarak nitelendirilen Ebu Musab’ı esir aldıkları belirtildi.

PYD'de bağlı El Ekrad Cephesi tarafından bugün yapılan açıklamada, "Açık bir şekilde ilan ediyoruz: El Ekrad Cephesi Irak İslam Devleti ve Bilad El Şam’ın çatısı altına girmeyecek ve El Kaide’nin bir kolu olmayacak" denilirken Çeçen kökenli El Kaide Emiri Ebu Musab’ın, yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakılabileceği bildirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre son 24 saat içerisinde 80’e yakın El Nusra üyesi öldürüldü.

Sivilleri kaçırıyorlar

El Kaide’li gruplar bir yandan mahalleleri bombalarken, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişiyi kaçırdığı ve başlarını kesmekle tehdit ettiği bildirildi. Kenti Kürtlerden boşaltmaya çalışan El Kaide’lilerin, katliam hazırlıkları yaptıkları iddia ediliyor. ANHA haber ajansının kent içerisindeki muhabiri El Nusra’nın tank ve diğer ağır silahlarla Telabyad çevresindeki Yabse ve Surkiriye köyleri etrafını bombaladığı ve şiddetli çatışmaların yaşandığını bildiriyor.

Çatışmalar sürüyor

Öte yandan Suriye Kürdistanı'nın en büyük kenti Kamışlı ile Tirbespi arasındaki Çelaxa bölgesinde de YPG ile El Kaide bağlantılı El Nusra, Irak İslam Devleti ve Bilad El Şam arasındaki çatışmalar da devam ediyor. Çatışmalar 17 Temmuz günü başladı. Girhok ile Ali Ağa köylerinde yer yer çatışmaların yaşandığı yönünde bilgiler gelirken şu ana kadar bu bölgede 12 YPG'linin hayatını kaybettiği öğrenildi. El Kaide bağlantılı grupların ise onlarca kayıp verdiği bildiriliyor.

El Kaide bağlantılı gruplar ile Kürtler arasındaki çatışmalar, 16 Temmuz günü Serêkaniyê (Rasulayn) kentinde bir YPG devriyesine yönelik saldırının ardından başladı. YPG güçleri El Kaide gruplarına karşı başlattıkları operasyonda 48 saat içerisinde bu grupların Türkiye ile olan sınırdaki karargahlarını ele geçirmiş ve bunları kentten çıkarmıştı. Sözkonusu grupların karargahlarında, aralarında Türkiye, ABD, Mısır, Tunus ve Bahreyn’lilerin de olduğu yabancı kökenli savaşçılara ait pasaport ve kimlik bilgileri ele geçirilmişti.

(sol/dha/firatnews/anf)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.