Header Ads

'JİTEM'i Ben Kurdum' Diyen Arif Doğan Ergenekon'dan 47 Yıl Hapis Cezası Aldı, Sağlık Sorunları Nedeniyle Tahliye Oldu


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 321. duruşmasında karar açıklandı. 'JİTEM'i ben kurdum' diye itirafta bulunmuş olan emekli Albay Arif Doğan hapis cezası almasına rağmen sağlık sorunları nedeniyle tutuklanmadı ve tahliye oldu.

Mahkeme tutuksuz yargılanan sanıklar Arif Doğan, Hüseyin Vural Vural, Ünal İnanç ve Mustafa Özbek hakkında sağlık durumları ve yaşlarını dikkate alarak konutlarını terk etmemek siretiyle adli kontrol uygulanmasına karar verdi.

Faili meçhuller ve kayıplarla birlikte anılan ve resmi düzeyde uzun süre inkar edilen Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nı kurduğunu ilan eden Arif Doğan bu kararla tutuklanmayarak tahliye oldu.

47 yıl hapis cezasına çarptırılan ve sağlık durumu ile yaşı nedeniyle konutunu terk etmemek suretiyle adli kontrol uygulanmasına karar verilen tutuksuz sanık emekli Albay Arif Doğan cezaevinden ayrılırken gazetecilere açıklama yaptı.

Karara tepki gösterek Doğan, Ergenekon'u bilmediğini söyleyerek, "Çok üzgünüm" dedi.

"JİTEM'İ BEN KURDUM"

"Ergenekon" davası sanığı emekli albay Arif Doğan Diyarbakır ve Batman'da 1992- 1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan'nda aralarında olduğu 16 kişinin yargılandığı mahkemeye verdiği ifadesinde, JİTEM'in deneme amacıyla kurulduğunu şu sözleriyle anlatmıştı.

"İstihbarat elemanları prim karşılığı çalışıyordu. Ödeme konusunda yetkim vardı. JİTEM operatif istihbarat birimiydi. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nın kurulmasına ilişkin resmi belgeler miatlı evraklar olup, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindedir. Operasyonel faaliyetlerdeki gecikme ve bir kısım sıkıntılardan dolayı ortaya çıkan ihtiyaçtan, ikinci bir emre kadar JİTEM adı altında deneme amaçlı bir ünite kadro oluşturuldu. Gerek Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı, gerekse JİTEM'in kurucusu benim. Bu yapının oluşması emrini veren de Burhanettin Bigalı'dır. JİTEM'in görev alanı OHAL Valiliği sınırları içinde kalıyordu. 1990 yılında görevi Veli Küçük'e devrettim. Deneme amaçlı kurulan JİTEM yapısında Binbaşı Hüseyin Kara Mardin JİTEM tim komutanıydı. Yine Ahmet Cem Ersever, Ali Yıldız, Aytekin Özen, Abdulkerim Kırca, Yunus Nebioğlu, Hasan Gökmen ve Sinan Yaşar subay sınıfındaydı. Saddam Hüseyin'in baskısından kaçarak Türkiye'ye gelen ve benim talimatımla para karşılığında Irak istihbaratına teslim edildiği ileri sürülen Maho Gevdan aşiret reisiydi. Olayı ben sonradan duydum. Musa Anter'i de kimin öldürdüğünü bilmiyorum. "

10 BİN JİTEM ÜYESİ VARDI

'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ı tanıdığını, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'na bağlı bir eleman, maaşlı bir ajan olduğunu söyleyen Arif Doğan  şöyle devam etti:

"Mükemmel bir ajandı. En son 1994 yılında Niğde Alay Komutanı olduğum dönemde bana uğradı ve bir görevden döndüğünü söyledi. Birlikte yemek yedik, kendisini bir daha görmedim. Vatanperver biridir. Tunceli'de İstihbarat komutanlığına ait bir büro açmak istediğimde bana emniyet ve MİT'teki arkadaşlar Mahmut Yıldırım'ı tavsiye etti. Kendisiyle Elazığ'ın Kovancılar İlçesi'nde görüştüm ve bize katılmasını sağladım. Benim kayıtlarıma göre 10 bin JİTEM üyesi bulunmaktaydı. Bu kişiler vatan sevgisi için çalışırdı. Belli bir yerden maaş almayıp, zenginden fakire geçen paralarla geçinirdi. JİTEM elemanlarını ben de isimleriyle bilmem, kod isimleriyle tanırım. Ben bir yıl Türkiye'yi gezerek il bazındaki temsilcileri seçtim.”

(Hıdır Tok/Başka Haber)
https://twitter.com/HidirTok

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.