Header Ads

Ahmet Atakan’ın Babası Ali Atakan: "Sorumlular "Benim Polisim Kahramandır" Diyenlerdir


Antakya’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) protestolara destek vermek ve 'Gezi Parkı' eylemlerinde yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in faillerinin bulunması için dün yapılan gösteriler sırasında Ahmet Atakan yaşamını yitirdi. Oğlunun ölümüyle yıkılan baba Ali Atakan olanlara tepki göstererek "Ben 30 yıldır yurt dışındayım, bu çocukları ben büyüttüm. Onları feda etmek için mi büyüttüm'' dedi.

BABA: SORUMLU BENİM POLİSİM KAHRAMANDIR DİYENLER

Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan, bu olayların bir an önce son bulmasını istediklerini söyledi. Çekmece Beldesi Pınarbaşı Mahallesi’ndeki evinde taziyeleri kabul eden Ali Atakan, 30 yıl yurt dışında çalıştığını belirterek, "Bu çocukları ben büyüttüm. Onları feda etmek için mi büyüttüm? Utansınlar" dedi.

Oğlu Ahmet’in düştüğü iddialarına tepki gösteren Ali Atakan, "Hayır öyle bir şey yok. Böyle şeylere inanmayın. Adamlar işi gücü bırakıp, tertip yapıyorlar" diye konuştu.

Ali Atakan, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu an yüreğimiz yanıyor, acımız çok büyük, bunu yapanlar utansın. Bu polisi kahraman edip, kendisine bu gücü verenler utansın. Onun katilini orda aramak lazım, polis de değil. Polisle de, halkla da bir işimiz yok. Sorumlular, o polise güç verip, 'Benim polisim kahramandır' diyenlerdir. O, ileri demokrasi dersi verenler utansınlar. Bu mu demokrasi, bu mu Müslümanlık? Üzülüyorum, bunlar Müslümanlıktan nasibini almamış. Eğer Müslüman olsa, İslam’dan nasibini alsa, böyle yapmaz. Ona, bu dini kim empoze ediyorsa, gitsin baksın, nedir bu İslam bu muhabbet, öğrensin bakayım. Düşmanlık mı, savaş mı, öldürmek mi, bu mu İslam? İslam bu kadar ucuz değil. Buradan Diyanet İşleri Başkanı’na sesleniyorum. Çıksın, söylesin, bizim vergilerimizle orda. Yeter."

"DÜŞTÜ AÇIKLAMASI SAÇMALIK"

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, olayın polisin kontrolsüz güç kullanmasından kaynaklandığını öne sürerek, şöyle dedi:

"25-30 kişilik grup ODTÜ olaylarına destek amaçlı bir oturma eylemi yapıyorlar. Çok da sakin şekilde başlıyor. O arada polisler, bir TOMA ile saldırıyorlar, gaz bombası sıkıyorlar, ortalık karışıyor. Vefat eden gencimiz, yere düşmüş durumda bulunuyor. Daha gencecik, 23 yaşında bir fidan daha ölüyor. Olayı duyar duymaz hastaneye koştum. Çocuk darp almış. Kulaklarından kan geliyor, göğsünde darbe var. Akşam yapılan otopside ölüm nedeni belirlenemeyince, Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada, gencin ölüm şekli değil, olayın polis müdahalesiyle bu duruma gelmesi bizim için önemli. Orantısız güç ve müdahale söz konusu."

Milletvekili Hasan Akgöl, emniyet güçlerinin ve Hatay Valiliği’nin, Ahmet Atakan’ın yüksekten düştüğü iddialarını ise şöyle değerlendirdi:

"Bu açıklamalar bir saçmalık. Bu kadar pervasızca bir açıklama olamaz. Yüksekten düşen bir insanın vücudunda kırık olur. Ki bu gencin polise güneş paneli atmak isterken 7’nci kattan düştüğü dedikoduları dolaşıyor. O bölgede zaten 7 katlı bina yok. Ayrıca, 7’nci kattan düşen birinin vücudunda kırık olmaması söz konusu değil. Ben olayı duyduğum andan itibaren hastanedeydim ve tüm gelişmeleri yakından takip ettim. Gencin bulunduğu yerde düşebileceği bir yer yok. Bu iddialar sadece olayı saptırma amaçlı. Saçma sapan hareketlerle olayın şeklini değiştirmeye çalışıyorlar."

DHA | Hürriyet

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.