Header Ads

Kadıköy'de Polis MüdahalesiKadıköy'de binlerce kişi, Ahmet Atakan'ın öldürülmesini protesto etmek için AKP ilçe binasına yürüyüşe geçince, polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Direnişçiler polise havai fişek ve taşlarla karşılık veriyor.

İSTANBUL- Ahmet Atakan için dün yapılan eylemlere yoğun polis saldırısına rağmen, bugün de eylemler sürüyor.
23:00 Direnişçiler, Bahariye Caddesi'nin girişine büyük bir barikat kurdu. Bahariye Caddesi'nin ara sokaklarına doğur polisle çatışarak geri çekilen direnişçiler, "Sık bakalım" ve "Biber gaz oley" marşlarını söylüyor.
Tüm ara sokakları tutan polis, Boğa Heykeli etrafını da sarmış durumda.
Polis, yine basın emekçilerine de saldırdı. ETHA muhabirinin bacağına copla vurarak darp etti.
22:44 Rıhtımdan Boğa Heykeli'ne çıkan cadde üzerinden de polis saldırısı başlad. Altıyolda çatışmalar devam ederken, direnişçilerden bir kısmı Bahariye Caddesi'ne doğru çekilmeye başladı.
Eylemde MLKP milisleri, "Yaşasın partimiz MLKP", "M-L-K-P" sloganlarını atıyor.
22:38 Polis çok yoğun bir şekilde gaz bombası atıyor. Üst geçitlerden dahi gaz bombaları atılıyor. Direnişçiler, polisle çatışarak Boğa Heykeli'ne kadar çekildi. Burada barikat kurup ateşe veren direnişçiler, polise taş ve havai fişek atıyor.
20:00 Kadıköy Boğa Heykeli önünde saat 20.00'da binlerce kişi toplandı. Öfkeli kalabalık, "Ahmet'in katili AKP'nin polisi", "Katil polis Kadıköy'den defol", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Sık bakalım" sloganlarını atarak bir süre burada eylemi sürdürdü.
Daha sonra "Ahmet Atakan için" ve Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile "Katil polis Kadıköy'den defol" yazılı pankartlarla Bahariye Caddesi'nde yürüyüşe geçen binlerce kişi, duvarlara "Katil polis", "Katil devlet" şeklinde yazılamalar yaptı.
Çok sayıda kişi evlerinden ve araçlardan alkışlarla, korna çalarak destek verdi. Yürüyüşe katılım sürekli arttı.
Bahariye Caddesi ve ara sokaklarda yapılan yürüyüşün ardından tekrar Boğa Heykeli'ne gelen gelen direnişçiler, burada bir sürelik bekleyişten sonra caddeyi trafiğe kapatarak, AKP Kadıköy İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti.
Kitle, AKP'nin karşısında bulunan Kadıköy Belediyesi önüne geldiğinde yüzlerce çevik kuvvet polisi ve iki tane TOMA ile önü kesildi. Yollara barikat kuran direnişçiler geri çekilmeyince, polis tazyikli su ile saldırdı.
Ayrıca TOMA'yı direnişçilerin üzerine süren polis, bir süre sonra yoğun bir şekilde gaz bombası atmaya başladı. Direnişçiler, polise havai fişeklerle karşılık veriyor. Direnişçilerin yollara kurduğu barikatlar TOMA'larla yıkılırken, çatışmalar devam ediyor.


haber:etha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.