Header Ads

MEB Tavsiye Ediyor(!): Cinsiyetçi, Irkçı ve Şiddeti Özendiren İfadeler Bulunan Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü


Eğitim Sen, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın çocukları savaşa ve silahlanmaya teşvik eden ve Taliban propagandası yapan bir şiir kitabını ilkokul 2. sınıf öğrencilerine dağıtmasının ardından, bu kez de içinde cinsiyetçi, ırkçı ve şiddeti özendiren ifadeler bulunan atasözleri ve deyimler sözlüğünün MEB tarafından okullarda okutulmak üzere tavsiye edildiğini hatırlattı.

Sözlükte "Dayak cennetten çıkmıştır: Dayak kutsal bir eğitim aracıdır. Dokunduğu bedeni suç, günah işlemez duruma getirir" ifadesi yer aldığını belirten Eğitim Sen, çocukların bizzat bakanlık aracılığıyla şiddete özendirildiğini kaydetti.

Eğitim Sen, "Bakanlık onaylı sözlüğün rezillikleri" olarak tanımladığı bazı deyim ve atasözlerini şöyle aktardı:

"-On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde: Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi, babayı güç durumda bırakacak çok üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir.

-Sevip dostuna, boşanıp kocana varma: Bir kadın töre dışı sevdiği kimseye varmamalıdır. Çünkü bu adam kendisi gibi başkasıyla da sevişti ya da sevişir diye kadına karşı içinde sürekli bir kuşku duyar. Bu da evlenenler için geçimsizlik kaynağı olur.

-Tarlayı düz al; kadını kız al: Tarla alacak kimse düz yerden almalı, bayırdan engebeli yerden almamalıdır. Evlenecek erkek de dul kadını değil, kızı yeğlemelidir.

-Tarlayı taşlı yerden, kızı kardaşlı yerden: Taşlı tarlanın tahılı daha güzel olur. Erkek kardeşi bulunan kız da hem sarkıntılıklara karşı korunmuş, hem de kardeşine hizmet ederek ileride kocasına nasıl hizmet edileceğine alışmış bulunur.

-Ergen gözüyle kız alma, gece gözüyle bez alma: Evlenmemiş kişi bir kız gördü mü hemen gönlünü kaptırıverir; soruşturma yapmadan evlenmek ister. Bu tutum yanlıştır. Gece karanlığında kusuru var mı yok mu görmeden kumaş almaya benzer.

-Erine göre bağla başını, tencerene göre kaynat aşını: Davranışlarını içinde bulunduğun koşullara uydur. Kocan nasıl istiyorsa öyle giyin, kuşan. Gelirin nasıl yaşamanı gerektiriyorsa harcaman da o sınırı aşmasın.

-Erkeğin şeytanı kadın: Erkekleri kadınlar yoldan çıkarırlar.

-Gelin olmayan kızın vebali amcasının oğluna: Geleneğe göre amca oğlu amca kızını bu duruma düşürmemeli, nikahlamalıdır.

-Helale cömertlik olmaz: Karı kocasının, koca karısının başkasıyla senli benli olmasına, düşüp kalkmasına göz yummamalıdır.

-Kadın kocasının çarığı, anasının sarığıdır: Kadın, kocasının çıkarıp attığı çarık gibi terk edilebilir bir durumdadır. Ama annesi onu her zaman baş tacı eder.

-Kızın var sızın var: Kız çocuğunun sorunları ve sorumlulukları çok çeşitlidir. Ana baba, sürekli olarak bunun tedirginliği içinde bulunurlar.

-Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün: Doğacak çocuğun oğlan olması istenir. Kız olması istenmez. Onun için oğlan doğuran ana sevinir; kız doğuran ana üzülür."

KÜRTLERİ AŞAĞILIYOR
Sözlükte ırkçı-şoven zihniyetin yansımalarınının söz konusu olduğunu belirten Eğitim Sen, özellikle Kürtleri aşağılayıcı ifadeler yer aldığını hatırlattı. İşte örnekler:

"-Kürdün yağı çok olunca, hem yer hem yüzüne sürer: Malı çok olan akılsız kişi, bunu gerekli olan iş için kullandıktan sonra kalanını tutmasını bilmez, çarçur eder.

-Acemi nalbant Kürt (gavur, ahmak) eşeğinde dener kendini: İşinde ustalığa erişmemiş kimse, ilk denemelerini heder olmasına acınmayacak malzeme üzerinde yapar."

"AKP'nin nesil projesi gerici, ırkçı, cinsiyetçi eğitim politikaları ile hayata geçiriliyor" diyen Eğitim Sen, ekledi: "İzin vermeyeceğiz."

Eğitim Sen'li öğretmenlerin bu tür kitapları okutmayacağı kaydedilen açıklamada, "Her türlü yasaklamaya, sansüre rağmen barışı, kardeşliği, eşitliği, bilimi anlatan kitapları okumaya ve okutmaya, ırkçı, gerici, cinsiyetçi eğitim politikalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz" denildi.

(Etha/Başka Haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.