Header Ads

Türkiye Barış Meclisi Uludere'de: 'Kürt Sorununun Çözümü, Roboski'den Geçer'


Türkiye Barış Meclisi (TBM), 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü 34 köylünün bombardımanda yaşamını yitirdiği Roboski köyünde karşıladı. TBM Dönem Sözcüsü Hakan Tahmaz, Türkiye’nin barışının ve Kürt sorununun çözümünün Roboski’den geçtiğini söyledi.

TBM üyeleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü için 613 gün önce 28 Aralık 2011’de 34 kaçağın bombardımanda yaşamını yitirdiği Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Kürtçe adı Roboski olan Ortasu köyündeki aileleri ziyaret etti. Heyet üyeleri, acılı ailelerle birlikte ilk olarak 34 gencin yan yana gömüldüğü köy mezarlığına gitti. Mezarlıkta bir dakikalık saygı duruşunda bulunan ziyaretçiler, daha sonra mezarları suladı.

Burada bir açıklama yapan TBM Dönem Sözcüsü Hakan Tahmaz, Roboski’de Türkiye’nin son yıllardaki en büyük toplumsal fay kırılmasının yaşandığını vurguladı. Bu acının bir an önce dinmesi gerektiğini dile getiren Tahmaz, çözüm süreciyle birlikte ölümlerin yaşanmadığına işaret etti. Tahmaz şöyle dedi:

“TBM olarak bunun kalıcı olmasını bekliyor ve diliyoruz. Kürt sorununun çözümünün önünün açılması gereken bir süreç olarak görüyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin barışının, Kürt sorununun çözümünün Roboski’den geçtiğini düşünüyoruz. Bu yara kanamaya devam ettiği sürece, yani Türkiye Roboski ile yüzleşmediği sürece Türkiye’de Kürt sorununun çözümü, analarımızın gözyaşının dinmesi çok zor olacaktır. Hatta mümkün bile değildir. Acılarımızı unutmak değil, acılarımızla yaşamayı, ama Türkiye’nin barışını, sorunlarımızın çözümünün yolunu bulmayı gerektiriyor. Bu çok basittir. Yeter ki, Türkiye’yi yönetenler gerçekçi ve gerçekleşebilir çözüm önerileriyle toplumun önüne çıkabilsinler. Gerçekçi çözüm önerileri çözüm sürecini daha gerçekçi, daha sağlam ve daha kalıcı bir hale getirecektir, analarımızın gözyaşlarını da dindirecektir. 9 aydır gelişen umut ve beklentiler, son dönemde çeşitli açıklamalar ile törpülenmeye başladı. Bunun önüne geçebilmek için hükümetin yol haritasını açıklaması gerekiyor. Bu yol haritasının Kürt sorununun çözümünde gerçekçi ve gerçekleşebilir çözüm yollarıyla olması için her birimizin sesini, yüreğini burada 613 günlük bir sürede evlatlarının acılarıyla yaşayan anaların yanına koymasını bekliyoruz. Bütün Türkiye’nin Roboskili ailelerin acılarını paylaşması gerekiyor. Sesimizi yükselterek barışın kalıcı hale gelmesi için mücadele etmeye devam etmeliyiz.”

Aileler adına açıklama yapan BDP PM üyesi Ferhat Encü ise Roboski’de adaletin yerini bulabileceği hiçbir adımın atılmadığını anlattı. 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde barışa ne kadar ihtiyacımız olduğunun farkında olduklarını kaydeden Encü, “Ortadoğu’da kan gölü ve emperyalist devletlerin katliamları devam ederken, annelerin bağrına ateş düşerken, barışın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlamaktayız. Kürtler açısında yıllardan beri düşmanımız olan, bizi sömürüp katliamlardan geçiren zihniyet ve sistemlere karşı sürekli barış elimizi uzattık ve uzatmaya da devam ediyoruz. Hak ve özgürlük mücadelemizden vazgeçmedik ve vazgeçmeyiz. Bir daha Roboski katliamlarının yaşanması istenmiyorsa, onurlu bir barışın Kürdistan’a ve Türkiye’ye getirilmesi aciliyet istemektedir” dedi.

(cumhuriyet/başka haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.