Header Ads

2. Reyhanlı Hazırlığı mı?: "El Kaide Uzantısı Irak Şam İslam Devleti Örgütü Suriye'de 10 Bombalı Araç Hazırladı"


İçişleri Bakanlığı’na gizli yazı gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, radikal dinci terör örgütünün Türkiye’de bombalı saldırılar yapmak için hazırlandığını bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığı, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı olarak Suriye’nin Rakka kentinde faaliyet gösteren Irak Şam İslam Devleti adlı radikal dinci terör örgütünün Türkiye’ye yönelik bombalı araç eylemleri gerçekleştirmek amacıyla 10 bombalı araç hazırladığını tespit etti. Jandarma Genel Komutanlığı, bu bilgiyi gizli bir yazıyla 2 hafta önce İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

El Kaide bağlantılı
Suriye’nin kuzeyinde Şam yönetiminin otorite boşluğundan doğan ortamda çatışmalar son hızıyla devam ederken, özellikle El Kaide’ye bağlı terör örgütlerinin faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları belirlendi. Muhalif gruplar içinde yer alan El Kaide’nin son dönemde oldukça güçlendiği yönünde bilgiler kamuoyuna yansırken, Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na önemli bilgilerin yer aldığı bir istihbarat değerlendirmesi gönderdi.

‘Devleti İslam’ anlatıldı
Kurban Bayramı tatilinden hemen önce “gizli” yazıyı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, El Kaide’yle bağlantılı olarak Suriye’nin Rakka kentinde faaliyetlerini yürüten Irak Şam İslam Devleti adlı radikal dinci terör grubuyla ilgili bilgiler aktarıldı.

Aynı zamanda “Devleti İslam” olarak da adlandırılan terörist grubun, Türkiye’de eylem yapılmasını planladığı ve söz konusu eylemler için 10 bombalı araç hazırlandığının belirlendiğini bildirdi.

Yazıda, cip ve otomobillerden hazırlanan bombalı araçların plakalarının sahte Türk plakaları olduğu ve araçların sınırdaki tel örgülerin kesilmesiyle oluşacak açık alanlardan Türkiye’ye sokulacağı yönünde elde edilen bilgilere yer verildi.

Ekim ayı içinde Avrupa’da yapılacak Suriye toplantısında Türkiye’nin tavrına göre eylemlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin belli olacağı belirtilirken, Türkiye’nin Devleti İslam Örgütü’nü Suriye’deki muhalif gruplar içinde görmesi halinde eylemlerin yapılmayacağı bilgisi yer aldı.

Bu yazının Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na ulaşmasının hemen ardından tüm kentlerdeki polis ve jandarma birimleri uyarıldı.

(Milliyet)
foto: arşiv/Reyhanlı Saldırısı

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.