Header Ads

Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Serdar Değirmencioğlu'nu İşten Çıkarttı, Öğrenciler Eylem Yaptı


Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu işten çıkartıldı. Geçtiğimiz yıl el değiştiren üniversitede, üniversite yönetimi Prof. Dr. Değirmencioğlu’ya eğitimin kalitesinin artırılacağı ve bölümün sorunlarının çözüleceği sözü verdi. Yönetimin yaptığı ise Değirmencioğlu’nun işine son vermek oldu. Haberi alan bölüm öğrencileri eylem yaptı.

Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümünde 2012 yazında üç öğretim üyesinin işten çıkartılması nedeniyle bölümde bir kriz yaşanmış ve öğretim üyeleri tepki olarak toplu istifa etmişti. Öğrencilerin çoğunun akademik kadrosuna bakarak seçtiği ve 11 öğretim üyesine sahip olan Psikoloji Bölümünde, öğretim üyesi sayısı birden bire 2’ye düştü. Geçtiğimiz yaz el değiştiren ve Beykent Üniversitesinin sahiplerinin eline geçen Üniversitede Psikoloji Bölümü Başkanlığına getirilen Prof. Dr Serdar Değirmencioğlu’ya, eğitimin kalitesinin artırılacağı ve sorunların çözüleceği teminatı verildi. Ancak bunun yerine Değirmencioğlu işten çıkartıldı.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMADAN YENİ BÖLÜM

Üniversite Yönetimi, Psikoloji Bölümüne ‘Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ açma kararı aldı. İddialara göre bu karar alınırken Bölüme danışılmadı. Bölümde yüksek lisans programı açılması için gerekli öğretim elemanı da bulunmuyordu. Rektörlük, yeni açılacak bölüme yüksek paralar ile çok sayıda öğrenci alması için Psikoloji Bölümünü zorlamaya başladı. Rektörlük, eğer bölüm kendi öğretim görevlisi almazsa bölüme psikiyatristler alacağını belirtti ve kısa bir süre sonra ise bölüme Psikiyatrist Orhan Doğan getirildi.

BÖLÜM BAŞKANINA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN TEKLİFİ

Tüm bu yaşananlara itiraz eden Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu ise eğitim yılının ortasında hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkartıldı. Öğrencilere göre Değirmencioğlu’nun dersleri boş geçiyor. Bütün bunlar bir yana bölüm başkanlığı yapan Değirmencioğlu’ya ‘ücret karşılığı ders’ verebileceği söylendi.

Gazetemize konuşan ve yaşanan süreç sonrası bütün öğretim görevlileri üzerinde bir baskı oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. Değirmencioğlu, Bölümde göreve geldikten kısa süre sonra baskıların başladığını dile getirdi. Öğretim görevlilerinin niteliğine bakılmadığını ve üniversite yönetiminin sadece para kazanma amacı taşıdığını belirtti.

ÖĞRENCİLERDEN DERS BOYKOTU VE EYLEM

Psikoloji bölümü öğrencileri üniversite önünde yaptıkları eylem ile yaşananları protesto ederek hocalarına sahip çıktı.Öğrenciler dersleri de boykot etti. “Üniversite eşit değildir ticarethane” pankartı açan öğrenciler adına basın açıklamasını Merve Alkan okudu. Alkan, Değirmencioğlu’nun işe geri dönmesini istediklerini dile getirerek, aynı zamanda bölümde psikiyatrist istemediklerini ifade etti. Alkan aynı zamanda bir ticarethane mantığı ile işleyen üniversitelerin eğitim hakkına darbe vurduğunu belirtirken rektörlük tarafından dikkate alınana kadar dersleri boykot edeceklerini duyurdu.

Görüşlerini aldığımız Psikoloji Bölümü Öğrencilerinden Zeynep Tamer, bölümün eğitim kalitesinin sürekli düşürüldüğünü dile getirdi. Önce öğretim görevlilerinin işten çıkartıldığını diğer yandan ise eğitim dili İngilizcenin Türkçeye dönüştürülmek istendiğini belirtti. Tamer, öğrencilerin en büyük talebinin nitelikli bir eğitim almak olduğunu söyledi 

Bir diğer Öğrenci Eda Yardımcı, eğitimlerini, psikoloji eğitimi almış bir öğretim görevlisinden almak istediklerini dile getirirken “Eğer psikiyatristten ders almak isteseydik gider bir tıp bölümünde okurduk” diyor. Melis Zeybek ise yaşanan sorunlara karşı hiçbir çözüm bulunmadığını ve kendileri ile hiçbir şey paylaşılmadığını ifade ediyor.
(Metin Akarsu/Evrensel)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.