Header Ads

İstanbul Bağımsız Sinemalar Haritası: "AVM'den Çık, Sinemana Sahip Çık"


Emek, Alkazar, Rüya ve Sinepop sinemalarının peşi sıra kapanması ile birlikte İstanbullu sinema-severlerin gözü Beyoğlu’nun üstünde… Büyük sinema ve eğlence zincirlerinin varlığında kepenkleri indirenler ise, elbette yalnızca Beyoğlu sinema işletmecileri değil. Bakırköy Avşar Sineması, Kadıköy Cinema Moda, Şirinevler Sinemay ve Bağcılar Cinehat, yakın zamanda perdelerini kapatan sinema salonları arasında sayılabilecek yalnızca bir kaç isim… (Not: Bu posterin hazırlığı sırasında tüm ilgili işletmelerden telefonla teyit almamıza rağmen, grafik hazırlık sürecinde Kozyatağı Cinepol’ün de perdelerini kapattığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. )

Oysa ki bağımsız sinema işletmeleri, sinematik deneyimin ‘büyüklüğe’, gösterişe ve hızlı tüketime odaklanan mekanları olarak nitelenebilecek zincir sinemalar ile birlikte, onlarla yan yana var olabilmesi gereken bir alternatif sunuyor: Gişeye büyük yatırımlar ile giremeyecek ulusal ve uluslararası sinema ürünlerine vizyon imkanı tanıyor. Ve elbette sinematik deneyimi AVM’lerden çıkararak yeniden sokağa taşıyor.

SGMStudio, işte tüm bu güzergahtan hareketle, İstanbul’da yer alan ve toplamda 14 semte dağılmış 22 bağımsız sinema işletmesini bir haritada bir araya getiriyor. Haritanın kriterlerini, büyük sinema/eğlence zincirlerinin halkası olmamak ve/veya AVM içinde yer almamak oluşturuyor.

Poster herkes tarafından basılabilir, çoğaltılıp paylaşılabilir. Çünkü şimdi AVM’den çıkma ve mahallelerimizdeki sinemalara sahip çıkma zamanı!

Not: Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilir ya da yeni sekmede açabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.