Header Ads

Ülkücüler 1979'da Alparslan Türkeş'in Talimatıyla Kürtlere Özel "Kon" Adlı Dergi Çıkarmış


Kürtçe-Türkçe karışık bayram mesajı yüzünden MHP’nin kesin ihraç istemiyle disipline verdiği Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi’nin, ‘Türkeş de Kürtçe dergi çıkarttırmıştı” sözleri üzerine gözler meşhur gazeteye çevrildi.  Ocak 1979’da bizzat Alparslan Türkeş’in talimatıyla Doğu ve Güneydoğu’da ‘Kon’ adıyla aylık gazete çıkarıldı.  Kürtçe yazıların yer aldığı dergide Q X,W gibi harfler de kullanıldı, Kürtçe başlık da atıldı.

Alparslan Türkeş’in, 1977 seçimlerinden sonra talimatıyla hazırlanan ‘oba- çadır’ anlamına ‘Kon’ isimli gazete Ocak 1979 yılında yayımlandı.

Türkeş’in sağ kolu Kürt asıllı ülkücü Ali İhsan Bacalan tarafından yönetilen gazete bölgede ağırlığı bulunan aşiret üyelerince de desteklendi.

Gazetenin, poşulu ve tüfekli bir adamın yer aldığı kapak resmi ve “Doğu’ya uzanan emperyalist elleri kıracağız” başlığı nedeniyle bölgedeki solcu gruplar arasında sol tandanslı dergi zannedilerek büyük rağbet gördüğü, ancak gazetenin ikinci sayısının çıkmasına sıkıyönetim komutanlığının izin vermediği ortaya çıktı.

Star gazetesinin haberine göre bölgedeki ülkücü Kürt siyasetçileri PKK’nın hedefi haline getiren gazetenin yöneticilerinden Abdurrahman Öncel yurtdışına çıkarken Vedat Güldoğan İzmir’e yerleşmek zorunda kalıyor.

Öncel ailesinden iki genç ise söz konusu dönemde Urfa’da Kon Gazetesi’ni dağıtırken PKK’lılarca öldürülüyor.

"Dersim katliamı CHP’nin işi"

Kon gazetesi giriş yazısında, yüzlerce yıldır hür yaşayan milletin, komünizm ve bölücülük tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu, milletin uçuruma sürüklenmek istediği iddia edilirken, ‘Doğulu kardeş!’ hitabı dikkat çekiyor.

“Alevisiyle Sunnisiyle Türkmeniyle Kürdüyle bütün canlar bir olsun” şiarı altında yayınlanan Kon’da Tunceli ili Dersim olarak geçerken, Dersim İsyanı’nın bastırılmasında kardeş kanı akıtılması ve Dersimlilerin açlık ve sefalete itilmesinden CHP suçlanıyor.

Kürt aydın ve ileri gelenleri, dini kanaat önderlerinden alıntılar yapılarak Kürtlüğün, dilin, Aleviliğin tarihsel kökenlerine iniliyor.

"Maraş olayları katliamdır"

Ülkücü Kürt siyasetçiler Abdurrahman Öncel, Ali İhsan Balaban’ın da yazılarının da bulunduğu gazetede Kahramanmaraş olaylarından “katliam” olarak bahsediliyor.

16 sayfadan oluşan dergide ‘CHP Doğu’da ne yapmak istiyor’, Maraş’ta ne yapılmak isteniyor’ gibi güncel konulara ilişkin makalelere yer veriliyor.

Dayıka Zero’nun hikayesi

Derginin 14. Sayfasında Hasan Kayıhan’ın kaleme aldığı “Dayıka Zero” (Zero Ana) hikayede, oğlu Pışar için mahpus olmuş Zero Ana’nın hikayesi anlatılırken bir halk türküsü olan “Delilo Delilo Destane” ise Kürtçe ve Türkçe karışık olarak yayınlanmış

Türküde demokratikleşme paketiyle yasağın kaldırılması amaçlanan X,W gibi harflerin kullanılmış olması da dikkat çekiyor.

(Star)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.