Akbank'ta Çalışırken İşten Çıkarılan Bankacı Anlatıyor: "Kariyer Yalanlarına Karşı..."


Aylardır işten çıkarılmam üzerine yazacağım, ancak yazmak gelmiyor içimden. Moralim yerlerde olduğundan değil, yaşadığım haksızlığı nasıl tarif edeceğimi bilmediğim için bir şeyler aktaramadım. Ancak şimdi görüyorum ki tam zamanıdır.

3 ay önce, çalıştığım Akbank’dan “performans düşüklüğü” sebebi ile çıkarıldım. Bankaya bir kez gitmiş ve hesap açtırmış her arkadaş bilir, onları sinir eden bir soru ile karşılaşırlar; “kredi kartı ister misiniz”, “internet şubenizi açtırmayı düşünür müsünüz?” “kredili mevduat kullanmak ister misiniz (banka ile uğraşmayan arkadaşlar için, avans olarak verilen, eksiye düşen para. bir aralar çok bilindik bir laf vardı “eksi 9,90’dayım hacı”, işte onun gibi)?”

Bir gişe olarak sizin de bu soruları sormanız gerekiyor müşteriye. Çünkü sizin bir gişe olarak performansınızın yarısını bu kriter oluşturuyor ve bankanın kendi performans notları veriliyor. Yani sizin paranızı teslim ettiğiniz kurum, çalışanın parayı eksik almasından, size daha çok işlem yapmasından, BBDK kararlarına göre işlem yapmasından çok, size bir ürün satıp satmadığına göre personeli değerlendiriyor. Ve bunun adına da “değişen bankacılık”, “yeni bankacılık” deniyor.

Bunun bankaya getirisi yüksek oluyor. Lakin benim de içinde bulunduğum süreç içerisinde, bankanın net kârı 2,5 milyar lira oldu. Sanırız rüyanızda yan yana görseniz “istemem yahu, nereye koyacağım ben bu parayı” diyebileceğiniz bir para. Satılan ürünlerin özelliği ise nakit para akışını banka lehine kısması, banka adına riskleri azaltması ve bankanın temel işi olan krediyi bürokrasiden kurtarması yönüyle banka için önemli bir mesele. Peki banka, bu elde ettiği paradan çalışanına ne kadar veriyor? Eğer nitelikli bir yüzde tutturursanız (ki bu da size verilen hedefin minimum %80’ini tutturmak anlamına geliyor), prim alabilirsiniz. Ama bir puan dahi altında kalırsanız, bütün yaptığınız satışlar “babanızın hayrına” Akbank’ın değerli hissedarlarının ceplerini kabartılandırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Peki satış yapmak için ne gerekiyor? Tabii ki müşterileri tanımak, müşterilerle yakınlık kurabilmek, ürünün yararlı olduğuna “kendini” ikna etmek ve insanları ikna edebilmek. Diğer iki konu hakkında sorunum olmadığını tanıyan arkadaşlar bilir ama daha çok satış yapmanın tek kuralı var, tabii ki birinci kural.

Peki bu kadar “değişen” bankacılıkta müşteriyi tanımanız için ne yapmalı? Tabii ki çok az yer değiştirmeli, insanlarla iletişiminiz olmalı ve tanıdığınız insanların olduğu yerlerde olmalısınız. Bu da doğal olarak yaşadığınız yerdir.

Bu çok mantıklı açıklamaların sonrasında, yönetim kurulu “personel fazlalığını” gerekçe göstererek, benim tanıdığım insanların olduğu ve günde 600 kişinin numara aldığı şubede iken ne yaptı dersiniz? Tabii ki fazlalık olan beni “torba kadro” “dinamik kadro” dedikleri, her hafta başka bir şubede olduğun ve gideceğin yeri cuma günleri “büyük bir heyecanla” beklediğin “bölge müdürlüğü kadrosuna” atadı.

Dolayısıyla prim alabilmenin ve yüksek performans gösterebilmenin ilk şartı olan “satış yapabilme” meselesini, isteseniz de istemeseniz de kafanızdan silmiş oluyorsunuz. Çünkü doğal olarak bir hafta içinde sizin karşınıza gelen insanı tanımanıza imkan yok. Hatta bu sadece kendi kafamdan değil, sizinle ilk kez tanışan ve bankanın hedef kriterlerinin muğlaklığından kriterleri bilemeyen personelce de kafadan silinmişti. Yani bir şubeye gittiğimde “senin satış hedefin düşüktür, işlemlerini doğru yap yeter” uyarısı alıyordum.

Ancak işin aslının öyle olmadığı, lanet olası yağmurlu bir çarşamba günü gittiğim bölge toplantısında ortaya çıktı. Diğer gişelerin hedefi ne ise, benim de hedefim o idi. Ve o toplantıda bölge müdürü bizi “güzellikle” uyarmış, okuduğu üniversitede ona öğretilenleri “abilikle” aktarmıştı bizlere. Aslında haksızlığında namusluluk(!) gösteriyordu, açıkça gençlerin %85’inin yaptığı işten memnun olmadığını, ekmeğin aslanın ağzında olduğunu ve küreselleşme çağında bütün ilişkilerin (aile ilişkileri dahil) pazarlama ilişkisinden ibaret olduğunu belirten o samimi konuşmasından sonra, diğer üç arkadaşımın başları eğik ve az önceki itirazlarından eser olmadığı görülüyordu. Ben ise cevap hakkı arıyordum, ancak duruşumda herhangi bir değişiklik olmamıştı. Cevap hakkını bulamadım o akşam, başka da bir toplantı yapma şansımız olmadı, çünkü bölge müdürümüz değişmişti.

Bir de satış konusunda kendinizi ikna etme meselesi var. Çünkü üç-beş kuruş para kazanan insanların hak kaybına uğramasına içiniz el vermiyorsa, satış yapmanız zorlaşır. Bir de satışın riski var. Her ne kadar bilgi vermeniz gerekli olsa bile, eğer kredi kartının “kanunlara aykırı olarak alınan” aidatını hatırlatmayı unutursanız, şikayet edilme olasılığınız çok yüksek. Kredili mevduatın faizlerinin ödemeleri konusunda müşteri doğru bilgilenmezse, mevduat blokeli olduğu için müşteri ile tartışma riskiniz oldukça yüksek. İnternet şubesinin açılması sonucunda en ufacık bir güvenlik açığının oluşması sonucu müşterinin başınıza ekşimesi olası. Hele hele son dönemlerde hesapta para biriktirmeye yarayan ve sürekli aksayan hesaplar konusunda müşteri ile tartışmanız büyük olasılık. Bir de yine “kanunlara aykırı olarak alınan” ve mahkeme kararları ile sürekli geri ödenen hesap işletim ücretleri yüzünden küfür işitmeniz işten bile değil.

Satış meselesinin zorluğu bu şekilde, peki ya diğer koşullar? Benim performansım diğer kriterler baz alındığında onlarca şubede üstlerimin değerlendirmesine göre diğer arkadaşlar kadar iyiyken, müşterilerin en sinir olduğu meseleyi, yani bir şeyler satmayı yeterince yapmadığım için düşük olmuş oluyor. Daha da Türkçeleştirirsek, işlemleri yaparken üstlerime az soru sorduğum, çok fiş bastığım, durmadan çalıştığım, açık ya da fazla vermediğim ve iç denetimlerde (bana döndüğü kadarıyla) az şikayet aldığım için müşteri ve yöneticiler için sevilirken, maalesef yönetim kurulu için ipinin çekilmesi gereken “eski bankacılık” kafasındaki bir günahkardım.

Sanırım bu kadar uzun açıklamadan sonra, performans düşüklüğü sebebinin bir bahaneden ibaret olduğu ortaya çıktı. Peki gerçeklik ne?

http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/16229-akbank-performansta-sinifta-kaldi.html

1 yıl önceki haberde, bir şube müdürünün yine aynı sebeple işten çıkarıldığını görüyoruz. Ayrıca kendisinin bazı ücretleri de yatırılmamış. Benim böyle bir sorunum olmadı. Bütün ücretlerimi son kuruşuna kadar aldım, ancak kanuna göre işten çıkarıldıktan sonra geç yatırıldığı için kıdemimi faizi ile birlikte almam gerekirdi. Ancak ücret yetkilileri hangi kanuna göre sözleşme yaptıklarını açıklamayı beceremediler bir türlü. Büyük ihtimal Banksis’in imzaladığı toplu iş sözleşmesine göre bu ücretleri aldık. Yine de benim uğradığım hak kaybına uğramamak için, haklarımızı bilmenin gerekli olduğunu hatırlatmam gerek.

Bankanın kârlılığı ile ilgili bir problem yok, Bu yılın başında yapılan açıklamaya göre 1000 çalışan daha katacaklardı. Ancak sayı 150’de kalmış gözüküyor.

http://bankapersonelalimi.com/hangi-banka-personel-aldi-hangisi-cikardi/2013

Ancak sayının 150’de kalmasının sebebi sadece 150 kişi alınmasında değil, benimle birlikte çıkarılan yüzlerce kişinin olması. Ancak ne kadar olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Personellerin bireysel açıklamalarına göre 400 kişinin çıkarılması planlanmaktaydı, çünkü bankanın çok zeki, çok okumuş satış koçlarına göre, bir personel yıllık 10000 lira maliyetten başka bir anlama gelmiyor. İşte beni işten çıkaran zihniyetin ulaşmak istediği “havuç” yine ortaya çıkıyor: Kâr maksimizasyonu.

Banka, son üç aylık süre içinde, rekabete girdiği diğer bankaları geçmek için personellerin maaşlarına göz dikti. Bankacılık “yeni” ama zihniyet eski. Şu anda hem personel, hem müşteri şikayet ediyor oluşan yetersizlikten. Tabii ki doğal olarak oluşan mobbingin ve antika çağdan kalma hastalığımız olan dedikoduculuğun yarattığı karmaşayı anlatmıyorum bile.

Tabii ki en önemli mesele, bir banka gişesi ne kadar ücret alıyor? Toplumda banka personeli olmak, hayatının kurtulması ile eşdeğer. Ancak yarattığı kişi başına 200000 TL’lik katma değere rağmen, bir gişenin aldığı ücret memur ücretinin bile altında. Hem de yılda 4 kez ikramiye almasına rağmen.

Siyasi düşüncelerden dolayı işten atıldığımı düşünen arkadaşlar var doğal olarak (bankada şaka ile karışık müşterilerin itirazlarına verdiğim cevapları göz önüne alınca 15 ay çalışmış olmam bile bir şans). O zaman bankada sadece benim değil, binlerce kişinin bankadan atılması gerekirdi (beni işten çıkaran insan kaynakları dahil). Ancak bankanın siyasal olaylardan korktuğunu da şöyle bir haberle görebilirsiniz.

http://www.odatv.com/n.php?n=akbank-calisanlarini-tehdit-etti-0406131200

Haber aslında bir yanlış anlaşılmadan dolayı böyle yazılmış. O gün gönderilen e-postalarda, banka hakkındaki eleştirilere yorum yapılmaması belirtiliyordu sadece. Bu tabii ki aba altından sopa göstermek olarak adlandırılabilir. Ancak bankanın daha ilk hafta eğitimlerde ortaya koyduğu bir “siyaset yasağı” yok değil. Bir banka personelinin siyasi partiye üye olması, yürüyüşlere ve gösterilere katılması, toplantılara katılması yasak. Tüm bunlara rağmen siyasi düşüncelerimden dolayı işten çıkarılıp çıkarılmadığımı öğrenmem için daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Yine de bu durumu şu anlık ihtimal dışı tutuyorum.

Bu kadar haksızlık yaşamışken 3 aydır neler yapıyorum, nasıl yaşıyorum, neler hissediyorum? Öncelikle işini kaybedip yıkıntıya uğrayan insanların yaşadığı üzüntünün aynısını yaşamıyorum ama yaşadığım duyguyu öfke ile tanımlayabilirim sanıyorum. Diğer arkadaşlarımın hakkını yememe kaygısı ile birlikte, gerek bilgiye ulaşma gerekse çalışma konusunda daha iyi şeyler yapabileceğimi düşünüyorum. Ancak bilindiği gibi “işçi çocuğuyuz” ve tarafsız davranmak harcımız değil. Verdiğim emeklerin harcanışının neden olduğunu çok iyi biliyorum ve bu sebeple kararın altında imzası bulunanlara öfkeliyim sadece. Haksızlığa uğramanın verdiği adalet isteme duygusunu, bir çok insan gibi ben de taşıyorum. Ama şunun da farkına varıyorum, bu sistem içinde yeteneklerim ilerlemiyor. Kendime bir şeyler katabileceğim olanaklarım yok. Örneğin KPSS’ye çalışmak istemiyorum, ders çalışmak istemiyorum bu yaştan sonra. Artık bildiklerimi insanlara aktarmak, karşılıklı öğrenmek istiyorum. Bunun için mücadele veriyorum. Bu mücadeleyi ilerletmek için de bu sistemin asalak gibi sırtıma yüklediği bazı şeyleri sırtımdan atmak gerekiyor, tekrar bir işe kavuşmak gibi.

Bu kadar şeyi anlatmamın bir sebebi var, uğradığım haksızlığın daha binlerce insana aynı şekilde yapıldığı aktarmaya ve bir kere geldiğimiz şu dünyada başkalarının rahat yaşaması için ömrümüzün törpülenmediği bir Dünya’da yaşamak istiyorum. Aslında bunun cevabını Taksim-Gezi direnişinde verdik. Kariyer yalanları ile kandırılan milyonlarca insan, Türkiye’nin neredeyse bütün illerinde ayağa kalktı. Yani bireysel özgürlüklere müdahale, laik yaşam tarzına müdahale ve ülkenin BOP çerçevesinde hedef tahtasına koyulmasının yanı sıra, fazla dillendirilmeyen bir ekonomik durumun da olduğunu teşhir etmek istiyorum.

İşte bu kariyer yalanlarına karşı, 5 Aralık 2013’te, açtığım işe iade davasında sadece kendimin değil, çalışan ve baskıya uğrayan onbinlerin de tepkilerini dile getirmeye çalışacağım. Belki parababaları için günahkar olacağım, hedef haline getirileceğim. Ama bizim üzerimizden keyifli bir hayat sürenleri rahatsız edeceğine eminim.

AKBANK ÇALIŞANLARI GERİ ALINSIN!

İŞÇİYİZ, HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ!

http://sozumdemirdendir.tumblr.com/post/67945620349/bir-istek

24 yorum :

 1. başından geçenler gerçekten üzücü allah yardımcın olsun
  bankaların durumunu çok iyi anlatmışsın
  tek sorun araya gezi yi sokman
  O NE ALAKA

  YanıtlaSil
 2. Disardan kolay gozukur malesef bankacilik ama insanin yasama hevesini alip goturur hele gozunu para hirsi burmus ac gozlu patronlar varsa.

  YanıtlaSil
 3. Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen her çeşit kredi başvurusunda bulunun
  Ve acilen paranı al!

  Bize e-posta: muratacarfinancialservice@gmail.com

  5,000,000 dolardan 5,000,000,00 dolara * Randevu kredisinin tutarı
  * Faiz oranı% 2
  * 1 ila 20 yıl arasında geri ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredi esneklik şart ve koşulları.
  Bugün mali yardım için bize e-posta gönder: muratacarfinancialservice@gmail.com

  içtenlikle
  Yönetim

  YanıtlaSil
 4. WIN GÜVEN MORTGAGE
  E-POSTA ADRESİ – [dporterwintrustmortgage@outlook.com]
  MERKEZ —— Southwell Park Road Camberley, Birleşik Krallık
  ————————————————– —
  GÜVEN İPOTEK WIN hoş geldiniz
  Biz dünyanın her yerinde bireylere krediler sunuyoruz.
  Bizim kredi teklif kötü kredi ile insanlar için kullanılabilir
  herhangi bir teminat koymadan kredi güvenceye alın.
  Biz aralığından kredi vermek
  1000 $ ‘a 90.000.000 $. % 2 oranında bir faizle
  Biz bireylere kredi çeşitli tip sunuyoruz —
  Bireysel krediler
  kredileri yeniden finanse
  Yatırımcı kredileri
  Oto Kredileri
  Borç konsolidasyonu kredileri
  İşletme Kredileri
  Uluslararası Krediler
  SAYGILAR
  RONALD FARIS
  E-POSTA ADRESİ —– [dporterwintrustmortgage@outlook.com]
  WIN GÜVEN MORTGAGE

  YanıtlaSil
 5. Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen her çeşit kredi başvurusunda bulunun
  Ve acilen paranı al!

  Bize e-posta: muratacarfinancialservice@gmail.com

  5,000 dolardan 5,000,000,00 dolara * Randevu kredisinin tutarı
  * Faiz oranı% 2
  * 1 ila 20 yıl arasında geri ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredi esneklik şart ve koşulları.
  Bugün mali yardım için bize e-posta gönder: muratacarfinancialservice@gmail.com

  içtenlikle
  Yönetim

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Bankalar bir kredi elde etmek için size dönüyor,
  Şirketim size yardımcı olması için endişelenmeyin.
  En az 2.000,00 TL'den 20'ye, milyon TL'den
  Bugün kredi için başvurun.
  Iletişim e-posta bağlantısı: rajskionlineloanservice@gmail.com

  Saygılarımızla.
  Şirket
  Bay Rajski.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Bankalar bir kredi elde etmek için size dönüyor,
  Şirketim size yardımcı olması için endişelenmeyin.
  En az 2.000,00 TL'den 20'ye, milyon TL'den
  Bugün kredi için başvurun.
  Iletişim e-posta bağlantısı: rajskionlineloanservice@gmail.com

  Saygılarımızla.
  Şirket
  Bay Rajski.

  YanıtlaSil
 8. Bir krediye ihtiyacın var mı? İşte finansal problemi olanlar ve hayatlarında finansal yükselme isteyenler için bir fırsat, çok makul bir faiz oranı ile kredi veriyoruz, kredi borcunu, iş kredisini, tıbbi krediyi, konut kredisini, öğrenciyi kredi vereceğiz Finansal stresten ulusa yardım etmek için kredi vb. Mali yardım için bize bugün E-posta ile ulaşın: creditfinancierhome@gmail.com

  YanıtlaSil
 9. Günaydın
                Gerçek bir kredi mi arıyorsunuz?
  Krediler için başvuranlar, wintrust Mortgage Company'den selamlar
                     Biz sertifikalı kredi vericisiyiz,
  İşletmenizde maddi yardım istiyor musunuz?
  Hayalinizdeki evini ve arabasını satın almak istiyor musunuz?
  Bir iş kurmak ister misiniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?
  Bankalarınız ve diğer finansal kurumlarınız tarafından sürekli reddedildi mi?
  Endişelenmeyin çünkü% 3'lük bir faiz oranıyla kredi veriyoruz? 24 saat içinde işlendi. 5.000 ila 100.000.000 ABD Doları arasında kredi veriyoruz, E-posta: dporterwintrustmortgage@outlook.com

      Dinlemek için sabırsızlanıyoruz
  GÜVEN MİNDERİ ALIN

  YanıtlaSil
 10. Mali probleminizi çözmek için acilen bir krediye ihtiyacınız var mı? Her türlü finans hizmetini sunuyoruz ve finansal ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olmaya hazır olduğumuzdan eminiz. Acil bir kredi ile ilgileniyorsanız Daha fazla bilgi için bize ulaşın E-posta: bonthaloanfundshelp@gmail.com

  Sadece bu e-posta adresini kullanarak bize ulaşın: bonthaloanfundshelp@gmail.com
  Telefon Numarası: +919066210641
  Ne Spektrum Numarası: +919066210641
  Saygılarımla
  Bayan BONTHA RAGINI KRISHNA

  YanıtlaSil
 11. Ben Celine Rehwaldt Almanya'dan bir Özel kredi alacak mısınız, bir iş kredisi, kişisel kredi, ev kredisi, araba Kredisi, öğrenci kredisi, borç konsolidasyon kredisi, teminatsız kredi ve girişim sermayesi arıyor musunuz? Bir banka ya da finans kurumu tarafından bir ya da daha fazla nedenden ötürü bir kredi reddedildiyse. Kredi Çözümleriniz için doğru yerdesiniz. Çözümlerimiz, dünyanın herhangi bir yerinde, 1 yıldan 30 yıla kadar geri ödeme süresi içinde minimum 1,000 ila 100,000,000 arasında değişen tüm bireylere kredi veriyoruz. Lütfen e-posta yoluyla daha fazla bilgi için benimle iletişime geçin: celine.rehwaldtfirm@gmail.com

  YanıtlaSil

 12. morisloancompany1@gmail.com | kredilerin her türlü sunuyoruz: Size selam, sen, e-posta yoluyla şimdi benimle irtibata geçin faturaları ödemek veya tüm mali sorunları çözmek için gerçek bir krediye ihtiyacınız var. , İyi günler bayanlar ve nazik insanlar Tanrı korkusu yaşıyorum ve iyi kötüden hayatınızı değiştirebilir dürüst kredisi veren, biz bireylere otantik ve meşru kredi teklif kredi teklif ve mali yardım ihtiyacı olan kamu, bu kredi işleminde şeyden pişman olmaz o yapacak çünkü bu işlemlerden kadar gülmek ve bir kaybeden olmak için doğmadım nerede, benim şartlar bizim kredi şirketleri denemek ve özgür ve yoksulluk borç olmayacak neden neyi bekliyorsunuz çok basittir. gerçek kredi yardımcı olabilir gerekiyorsa, ben, sertifikalı kayıtlı ve meşru kredi duyuyorum. e-posta yoluyla bugün bize ulaşın: morisloancompany1@gmail.com |
  Web sitesi: http://morisloancompany6.wix.com/morisloancompany
  teşekkür ederiz.
  MORIS FRED

  YanıtlaSil
 13. GÜVENİLİRLİK VE GARANTİLİ UYGUN KREDİ TEKLİFİ ŞİMDİ UYGULAYIN.

  İyi günler,

  Sayın kredi arayanlar, Immaculate Loan Providers Ltd.'den selamlar
  İçinde bulunduğumuz insanlara kredi sağlayan sertifikalı kredi veriyoruz.
  Kredi ihtiyacı. Proje, iş, vergi, fatura,
  Ve% 3 faizle faaliyette bulunduğumuz diğer birçok sebep oranıdır.
  Şirketimizden bir kredi alarak kazanmak için daha fazla, bu nedenle
  Borç mu? Borçlusun Güzel bir iş kurmak ve sermayeye ihtiyaç duymak için kredi istiyor musunuz? Herhangi bir nedenle finansman için bir krediye ihtiyacınız var mı? Yardımın
  Nihayet burada, herkese ucuz ve
  Uygun faiz oranı sadece% 3, eğer ilgileniyorsanız nazikçe temas kurun
  Bugün bize: (ImmaculateloanprovidersLtd@gmail.com)
  Ve bugün kredilerini al. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen
  İhtiyacınız olan kredinin miktarını ve kredinin süresini bilmelisin.

  Biz bir sonraki alacağız:

  * Kişisel Krediler (Güvenli ve Teminatsız)
  * İşletme Kredileri (Güvenli ve Teminatsız)
  * Konsolide Kredi ve daha birçoğu.

  Biz sertifikalı, güvenilir, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik.
  Eğer ilgileniyorsanız lütfen bize ulaşın:
  ImmaculateloanprovidersLtd@gmail.com

  BAŞLADI ÜST KATMAZ ÜCRET

  İyi şanslar,
  Müşteri desteği.
  Helen Benjamin.

  YanıtlaSil
 14. Işadamı ya da kadın musun? Mali baskı yüzünden mi karşılaştın?
  Kendi işini başlatmak için paraya ihtiyacın var mı? Düşük bir gelir elde edin
  Ve yerel bankalardan krediler almakta zorlanıyor ve diğer finansmanlar
  Kurumlar Aranıyor, DAVIDHARRYLOANCOMPANY YARDIMA YANIT
  Kamuya veya finansal gereksinim duyan herkese her çeşit kredi teklifi sunun
  Bir projenin finansmanını desteklemek. Faiz oranı ile kredi öneriyoruz
  Bireyler, şirketler ve şirketler için% 2'dir.
  Açık ve basit
  Tüm adayların 18 veya daha büyük olması gerekir. Bugün e-posta ile bize ulaşın; davidharryloancompany@gmail.com

  YanıtlaSil
 15. Are you looking for Finance?Are you looking for a Loan to enlarge your business?I think you have come to the right place,We offer Loans at low interest rate,Interested people should please contact us on For immediate response to your application, Kindly reply to this emails below only: KELVINIBE3@GMAIL.COM

  YanıtlaSil
 16. Merhaba herkesi bu dünyada gören herkese, bu sitede bir sürü scammer var, paylaşmak için iyi haberlerim var. Borç veren şirkete mutlu ve minnettar olmak için lütfen bana katılın. Az önce yasal bir ELINA JOHNSON LOAN FIRM'ından kredi aldım. Onların iletişim şeklimi buydu. Bu forumda, Endonezya'dan Bayan Nuliana Novi'nin ifadesini gördüm ve onlardan nasıl bir kredi aldığını ve onlara "elinajohnson22@gmail.com" adlı herkese bir e-posta verdi; böylece onlara e-postayla gönderdim ve e-postamıza yanıt verdiler Dürüst olmak gerekirse, İlk başta paramı daha önce aptalca kaybetmiş olduğum için çok korktum. Ancak, 3 saatten az bir sürede RP 700,000,000 kredi ile şahane davrandım, hesabıma gerçekten aktarım için başvurdum. Bütün süreç basitti. Ve% 2 oranında acil kredi alıyorum hızlı var var Ücretsizdir. Benden hiçbir garanti vergisi talep edilmiyor. Şimdiye kadar, bunun doğru olduğuna inanmanın zor olduğunu düşünüyorum. Bankamdan bir uyarı aldığımda hayal ettiğimi sanıyordum. Şimdi kalbim sevinçle doludur. Tavsiyem, iş kurmak veya bir projeyi finanse etmek için meşru bir kredi sayısını öğrenmek için samimi bir dürtü arayan herkes için basittir ve şimdi bunları e-postayla göndermekten hoşlanmama ne kadar hoş bir sürpriz olacaktı. Nuliana novi'ye bu forumda temas kurmalarına özellikle teşekkür etmek istiyorum. Onlara seslenip onlardan borç alırsanız, lütfen başkalarının da yararlanabilmesi için müjdeyi yayın. Teşekkürler, onları tekrar e-posta ile gönderelim: ^elinajohnson22@gmail.com
  ^, Benim adım Wahyuni ​​Elvin Bana ulaşın, işte benim e-postam wahyunielvin@gmail.com.
   Not: tüm scammers kayıt ücretleri için isteyin, dikkatli olun, her şey bir aldatmaca. Tanrı hepinizi kutsasın
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 17. Sir John Marez Loan Company'ye hoşgeldiniz (johnmarezfinancialservice@gmail.com}% 2 makul bir faiz oranı ile onaylı ve meşru ve uluslararası lisanslı kredi veriyoruz. Biz bağımsız bir finansal kurumuz. 1 yıldan 20 yıla kadar geri ödeme süresi içinde minimum 1.000USD ila 100.000.000 ABD Doları arasında değişen dünya .İyi ya da kötü kredi, ticari / işletme kredileri, araba kredileri, leasing ile tüm vatandaşlar ya da sivil vatandaşlar için kolay kişisel krediler sunuyoruz. / Ekipman finansmanı, borç konsolidasyon kredileri, konut kredileri ve garantili kredi hizmetleri E-posta .. (johnmarezfinancialservice@gmail.com)

  YanıtlaSil
 18. Hepinize merhaba,
  İsmim Endonezya'daki Batan Miroto Semarang kasabasındaki Marcia Retnawati, burada herkese tavsiye vermek için bu aracı kullanmak istiyorum, burada bir kredi almak konusunda dikkatli olmanız gerekiyor, pek çok kredi verenin hepsi de dolandırıcılar ve burada sadece sizi aldatmak için buradalar. Malezya'daki bir kadından yaklaşık 100 milyon kredi aldıysanız ve kredileri almadan yaklaşık 6 milyon kaybettim, maliyeti tekrar tekrar sorduklarını, yaklaşık 6 milyon ödediğimi hala borç alamadım,

  Tanrı görkemli olsun, krediye başvuran bir arkadaşıyla tanıştım ve krediyi stres vermeden aldı; bu yüzden Bayan Alicia Radu'yu tanıştırdı ve 500 milyon başvuruda bulundum, sanırım bu bir şaka ve Bir dolandırıcılık, ancak kredimi 24 saatten az bir sürede teminat vermeden sadece% 2 aldım. Zavallı olmaktan kurtulduğum için çok mutluyum.

  Öyleyse, buradaki insanlarla temasa geçmek için kredi isteyen herkese tavsiyelerde bulunuyorum
  Bayan Alicia Radu, e-posta yoluyla: aliciaradu260@gmail.com

  E-posta ile daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız bana yine de ulaşabilirsiniz: Marciaretnawati450@gmail.com

  Tanıklıklarımızı okuduğunuz için hepinize tekrar teşekkür eder, Tanrı hepimizi kutsamaya ve bize uzun ömür ve refah sağlamaya devam edebilir

  YanıtlaSil
 19. Proje, yatırım, kişisel krediler, iş kredileri, konut kredileri, öğrenci kredileri, konsolidasyon kredileri ve çeşitli projeler için kredilere ihtiyacınız var mı? Şirketimizden kredi almak isteyenlerin bugün (ericfinancee@gmail.com veya ericfinancee@outlook.com) bizimle iletişime geçip bugün kredi almanız gerekmektedir.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba, Ben Bay Jonathan Albert Mak, hayat zamanlı fırsat kredileri veren özel kredi borçlusuyum. Borçlarınızı temizlemek için acil bir krediye, işiniz için bir Sermaye Kredisine ihtiyacınız var, Bankalar ve Diğer Finansal Kurumlar tarafından reddedildi, Bir Konsolide Kredi veya İpotek, Öğrenci Kredisi, Araba Kredisi, Sözleşme Kredisine mi ihtiyacınız var? Artık arayın, çünkü tüm maddi sıkıntılarınızı geçmişin bir parçası yapmak için buradayız. Mali yardıma muhtaç kişilere, krediniz yetersiz olan veya faturalarını ödemek için para isteyen insanlara para aktarıyoruz. Düşük Düzeyde% 2 oranında faiz uyguluyoruz. Bu aracı, güvenilir ve fayda sağlayıcı yardımlar yaptığımızı size bildirmek için kullanacağım ve Size kredi vereceğiz. Teşekkür ederim, lütfen bugün bize ulaşın: jonathanalbertmak@gmail.com
  Jonathanalbert88@outlook.com

  YanıtlaSil
 21. Merhaba herkes, MRS LINDA ROBORT LOAN FIRM'ından nasıl borcumu aldığımı ifade etmek için buradayım, bir arkadaşım bana yardım etmeyi vaat eden MRS LINDA ROBORT LOAN FIRM ile tanıştırın ve aslında hiçbir şekilde gecikmeden söz verdi. Gerçekten kredi ile yardımcı olan ve benim inancımı değiştiren MRS LINDA ROBORT KREDİ FİRMASINA tanışana kadar hala güvenilir kredi verenler var. Gerçekten ve acil bir krediye ihtiyacınız olup olmadığını bilmiyorum, temas kurmaktan çekinmeyin

  MRS LİNDA ROBOT KREDİ FİRMA

  E-posta: mrslindarobertloanfirm@outlook.com

  Https://mrslindarobortloanfirm.yolasite.com/

  Whatsapp: +1 727 731 9117

  YanıtlaSil
 22. Nasıl bir Tanrı korkusuyla borç veren, serseriler burada içinde gelen hayal kırıklığına sonra var
  Internet
  Merhaba herkes,
  Benim adım Bayan Celina Walker, Las Vergas ABD, tek bir am
  2 oğlum ve 1 kızım, bir süre için şimdi kutsanmış anne
  Ben bana yardım etmek ciddi kredi borç veren için arıyordum var.
  bir kredi ile hiçbir iş var çünkü ben artık yardımcı gibi tüm
  Var, beni onlara güven yapan çöp insanlar vardı,
  Ve sonunda benim sabit Kazanılan para bana herhangi bir kredi vermeden aldılar,
  Benim umutların bittiğini, şaşkın ve sinirli oldu, zor oldu
  Benim aile, Hayır iyi yemek ile ilgisi var etmek istemedim
  Değil yaşıma kadar kredi şirketlerin Internet'te tekrar bir Tanrıyla Buluşturmak
  Kredi borç veren (James Peterson dünya krediler) e-posta ile gönderilen
  (petersonworldloans@outlook.com) kim yardım benim hayat ve bu aile
  Bana benim uygulama sonra istediğiniz kredi vererek, o gerçekten bir
  Tanrı onu, Bay James James Peterson bilinen Peterson'ya korku ile borç veren
  Dünya krediler International, o benim aileden yükseltmek için Tanrı gönderdi adamdı
  Şimdi acı olarak ben bir kafe işletme sahibi ve arabamı tamir. İlk başta düşündüm
  benim kredi aldığım kadar benim önceki deneyim nedeniyle mümkün olmazdı
  $ 245, 000USD miktarı. Tavsiyem kimse dışarı orada için ihtiyacı olan bir
  acil kredi mi Bay James Peterson onun şirket resmi e-posta iletişim:-(petersonworldloans@outlook.com)
  Ona teşekkür ve Tanrı'ya kim buluşmamızı yol açar. Allah razı olsun
  Sen.
  Not: Tüm e-postalar için gönderilen:
  E-posta: petersonworldloans@outlook.com

  YanıtlaSil
 23. İşiniz için borç aldın mı, Tıp kredisi, öğrenci kredisi, borç kredisi? Ödemek zorunda olduğun bazı faturalar var mıydı? Daha sonra bu okunaklı kredi şirketine şu adresten ulaşın: creditkredi@gmail.com

  YanıtlaSil
 24. İşiniz için borç aldın mı, Tıp kredisi, öğrenci kredisi, borç kredisi? Ödemek zorunda olduğun bazı faturalar var mıydı? Daha sonra bu okunaklı kredi şirketine şu adresten ulaşın: creditkredi@gmail.com

  YanıtlaSil

Başka Haber Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Blogger tarafından desteklenmektedir.