Header Ads

Ege Üniversitesi Mediko'da Kadın Öğrenciye Zorla Gebelik Testi Yapıldı


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Şilan Selki’ye ilaç almak için gittiği Mediko’da hamilelik testi yapıldı.

 22 yaşındaki Sekli, 16 yaşından bu yana kullandığı ilacını yazdırmak için gittiğinde, kendisine hamilelik testi yapılmasına şaşırdığını, ancak ilaçlarını almak için testi yaptırmak zorunda kaldığını söyledi.

Doktorların bu testi yapmak zorunda olduklarını, testin pozitif çıkması halinde ise, bu durumu ailesine bildireceklerini söylediğini aktardı.

Yumurtalıklarında bulunan kistler nedeni ile 16 yaşından bu yana ilaç kullanarak tedavisini sürdüren Şilan Sekli, ilacını yazdırmak için gittiği Mediko’da gebelik testi uygulamasına maruz kaldı.

Selki “Doktorlar bana bu testi yapmak zorunda olduklarını, aksi halde ilaç yazamayacaklarını söylediler. Bir de bana testin pozitif çıkması yani hamile olmam halinde bunu aileme bildireceklerini açıkladılar. Ben ilacımı kullanmak zorunda olduğum için testi yaptırmak zorunda kaldım. En son okul kapanmadan önce de Mediko’ya gidip ilacımı almıştım ancak böyle bir test yapılmamıştı. Çok şaşırdım ancak param olmadığı ve eczaneden ilacı alamadığım için o an testi yaptırmak zorunda kaldım” dedi.

Kadın bedeni üzerinde kontrol hakkını kimden alıyorlar?

Testin ‘pozitif’ çıkması halinde ailesine haber verileceği bilgisinin de kendisiyle paylaşıldığını ifade eden Selki, “Bu tarz bir uygulamanın aileye bildirilmesi halinde elbette çok büyük olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Kadın bedeni üzerinde hem ailenin, hem toplumun hem de devletin sonsuz tahakkümü var. Bir de şimdi doktor tahakkümü başladı. Testler, ‘bilimsel’ nitelemesiyle kadına sunuluyor. Fakat benim görebildiğim kadarıyla bu tarz uygulamalarla kadın bir kez daha düşürülmek, yok sayılmak, kendi bedeni üzerindeki söz hakkını teslim alınmak isteniyor” diye konuştu.

Aksatmadan kullanmak zorunda olduğu ilaçları alabilmek için gebelik testi yaptırdığını kaydeden Selki, “Ben ilaçlarımı alabilmek için gebelik testini yaptırmak zorunda kaldım. Bu uygulama, beni ve tüm kadınları aşağılıyor” dedi.

(Sendika.Org/milliyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.