Header Ads

"Türkiye'de Kadın Hakları ve LGBT Özgürlükleri" Semineri: "LGBT'lere Nefrete Karşı Yasal Düzenleme Şart"


Turkish Policy Quarterly (TPQ) dergisi ve Hollanda Konsolosluğu'nun düzenlediği "Türkiye'de Kadın Hakları ve LGBT Özgürlükleri" semineri Taksim Grand Hyatt Otelde gerçekleştirildi.

Türkiye siyasetinde yükselen muhafazakar yaklaşımın kadın haklarına etkisinin tartışıldığı ilk oturumun ardından gerçekleşen ikinci oturuma, Avrupa Parlamentosu Vekili Emine Bozkurt, CHP Milletvekili Binnaz Toprak, Serdar Manavoğlu, Kaos GL Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Yasemin Öz ve Antikapitalist Müslümanlar'dan Rojda Tekin katıldı.

Oturumda yeni anayasada ayrımcılıkla mücadele başlığı altında cinsel kimlik ve cinsel yönelimin dahil edilmesi için yapılan girişimler, kanunlarda yer alan "genel ahlak" gibi kavramların LGBT haklarına etkisi, LGBT örgütlerinin artan dinamizmi ve medyada ve siyasal söylemde LGBT sorunsalının ele alınış biçimi tartışıldı.

'AVRUPA'DA DA AYRIMCILIK VAR'
İlk olarak konuşan Emine Bozkurt, ayrımcılığın Türkiye ve Ortadoğu ile sınırlı olmadığını hatırlatarak, birçok Avrupa ülkesinde de LGBT'lere dönük ayrımcı politikaların sürdüğünü belirtti. Bozkurt Türkiye'de bir yandan ayrımcı politikalar sürerken öte yandan LGBT Aileleri İstanbul Grubu'nu örnek vererek, "Umut verici şeyler de oluyor" dedi.

Binnaz Toprak ise Meclis'te ayrımcılığa karşı yürütülen mücadeleyi ve AKP'nin homofobik engellerini aktardı.

'LGBT'LERE NEFRETE KARŞI YASAL DÜZENLEME LAZIM'
Ardından söz alan Yasemin Öz, Türk hukuk sisteminde LGBT'lerle ilgili sınırlı sayıda düzenleme olduğunu söyledi. Kanunlarda yer alan "ahlak", "iffet", "terbiye" ve "utanç verici hareket" gibi soyut kavramların mahkemelerde LGBT'lere dönük ayrımcılığa dönüştüğünü ekledi.

Öz, anayasanın ayrımcılığa ilişkin maddesinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin yer almadığını, "ve benzeri sebeplerle" ibaresinin ise ceza hukuku açısından kabul edilemeyeceğini hatırlatarak, "LGBT bireyleri hedef alan nefret suçlarını da kapsayacak bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var" şeklinde konuştu.

'HOMOFOBİ DİNİ TEKELİNE ALANLARDAN DOĞUYOR'
Rojda Tekin ise, homofobik yaklaşımların dinin kendisinden değil, dini kendi tekeline alan saltanatçı yaklaşımlardan doğduğunu söyledi. Gezi direnişi ile birlikte LGBT'lere dönük çok fazla ön yargının kırıldığını belirten Tekin, "Allah eğer bir insanı yarattıysa saygı duymak zorundayız" dedi.

Sempozyum Serdar Manavoğlu'nun Amsterdam Belediyesi'ndeki uygulamaları aktarmasının ardından gerçekleşen soru cevaplarla sonlandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.