Header Ads

"Fikir Özgürlüğü" Raporu: 13 Müslüman Ülkede Ateistler İdam Ediliyor


Fikir Özgürlüğü raporuna göre, 13 Müslüman ülkede ‘dine hakaret’ yasalarıyla ateistler idam ediliyor. İnançsızlar Batı ülkelerinde de benzer yasalarla ayrımcılığa maruz kalıyor.

Dünya genelinde yeni bir ayrımcılık araştırması, 13 Müslüman ülkede ateist olduğunu açıkça ifade eden ya da ülkenin resmi dini İslamı reddedenlerin ‘dine hakaret’ yasaları uyarınca mahkum edildiğini ortaya koydu.

Uluslararası Hümanist ve Etik Birliği’nin (IHEU) 10 Aralık İnsan Hakları Günü kapsamında yayımladığı 2013 Fikir Özgürlüğü (Freethought) raporunu göre, ‘dine hakaret’ ya da din değiştirme, 13 ülkede halkın gözü önünde idamla cezalandırılıyor:

Afganistan, İran, Malezya, Maldivler, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen.

Hindistan gibi bazı ülkelerde, radikal dincilerin ateistlere yönelik saldırılarında faillerin bulunması için güvenlik görevlileri çaba göstermiyor.

Rapora göre, “Çeşitli ülkelerde, ateistlerin yaşam hakkını reddeden, onları vatandaşlıktan çıkaran, evlenme, eğitim ya da kamu görevi yapma hakkını kısıtlayan yasalar var. Dini inancı eleştirme ya da dinlerin kökenini araştıran akademik araştırmalar çoğunlukla suç olarak görülüyor...”

“AB’DE 2 ÜLKE HARİÇ”
27 AB üyesi ülkede de ateistlere karşı sistematik ayrımcılık yapılıyor.

En katı örnekleri ise Avusturya, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Malta ve Polonya’da görülüyor.

Bu ülkelerde bir dine ya da inançlılara yönelik eleştiriyi üç yıla kadar hapisle cezalandıran ‘dine hakaret’ yasaları var.

Rapora göre ‘özgür ve eşit ülkeler’ olarak belirlenen Hollanda ve Belçika dışında tüm AB ülkelerinde, toplum içinde sistematik ayrımcılık yapılıyor.

ABD’de birçok yasa ve uygulamada ayrımcılık var.

Latin Amerika’da da, Brezilya, Jamaika ve Uruguay dışındaki ülkelerde ateistler sistematik ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor.

Afrika ülkelerinde de ateistlerin hakları ihlal ediliyor veya Mısır, Libya ve Fas gibi ülkelerde şiddete maruz kalıyor.

Rapor adresi:
http://iheu.org/story/you-can-be-put-death-atheism-13-countries-around-world

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.