Header Ads

Gaziantep Üniversitesi'nde Akademisyen Ahmet Bülent Özer Baskı Gördü, Tehdit Edildi, Sorgulandı ve Görevine Son Verildi


Gaziantep Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim görevlisi ve Eğitim-Sen fakülte temsilcisi olan Ahmet Bülent Özer etnik, siyasal, inançsal kimliği ve muhalif duruşumdan dolayı baskı gördü, tehdit edildi, hakkında soruşturmalar sabahlara kadar sorgulandı ve üniversitedeki görevine son verildi, Özer açtığı davalarla uğradığı baskıya karşı mücadelesini sürdürüyor.

Yaklaşık üç yıldan bu yana Gaziantep Üniversitesi Islahiye İİBF İktisat Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan aynı zamanda Eğitim-Sen fakülte temsilcisi olan Ahmet Bülent Özer 21 Ekim’de kendisine tebliğ edilen işlemle hiçbir gerekçe gösterilmeden görevine son verildiğini öğrendi. Özel İHD temsilcileri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında yaşadıklarını anlattı.

Özer yaptığı açıklamada göreve ilk başladığı günden itibaren fakültenin idari kadrosunun, üniversitenin üst kurullarını ve yönetimi de ardına alarak, akademik alanı nasıl bir askeri kışlaya dönüştürdüğünün yakından tanığı ve mağduru olduğunu ifade etti.

Özer , söz konusu fakültenin bir öğretim görevlisi olarak, hakkında keyfi soruşturmalar açıldığını, ders içeriklerinin sorgulandığını, hakkında dedikodu yoluyla itibarsızlaştırma faaliyetleri, tehdit, şantaj, fiziksel ve psikolojik saldırı, siyasal fişleme, iş özgürlüğümün kısıtlanması gibi bir dizi zorbaca uygulamaya maruz kaldığını dile getirdi.

Gece 4′lere kadar üniversite soruşturması
Yaşadığı baskı nedeniyle İlçe Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Özer, savcının görevsizlik kararı vermesi ile karşılaştı. Bu karar ile birlikte YÖK’e gönderilen dosyanın tekrardan üniversite Rektörlüğüne gönderilmesi üzerine Özer hakkında açılan bir dizi soruşturma ve YÖK’e intikal eden incelemeyi yürütmek üzere yüzlerce öğretim üyesi bulunan Gaziantep Üniversitesi’nde sadece bir öğretim üyesi soruşturmacı olarak görevlendirildi. Özer mağdur taraf olmasına karşılık suçlu muamelesi gödü. Gözaltındaymış gibi gece saat 03:40 lara varan soruşturma savunması alındı.

Ders verdiği üniversiteye girişi engellendi
Ahmet Bülent Özer’in üniversite idaresi tarafından verilen talimatla ders verdiği üniversitenin MYO kapısından ÖGB’ce okula girişi engellendi. Özer bunun üzerine uygulamaya ilişkin üst makam olan rektörlüğe şikayet dilekçesi yazdı ancak herhangi bir cevap alamadı. Fakülteye gelen misafirleri Özer’e uygulanan “ziyaretçi yasağı” gerekçesiyle kapıda bekletildi, tuttuğu tutanak ve dilekçe ile birlikte başvurusu engellenmeye çalışıldı. Özer’iğn yaşadığı olaya ilişkin tanık sıfatıyla tuttuğu tutanağa imza atan öğretim üyeleri tehdit edildi. Dilekçesini işleme koyduğunda ise suçlu muamelesi gördü.

Hakaret, fiziksel saldırı ve tehdit
Özer bu süreç içinde aynı zamanda hakaret, fiziksel saldırı ve çeşitli dönemlerde tehditle karşılaştı. Özer’in açıklamasında ilgili bölüm şöyle “Eski İktisat Bölüm Başkanı olarak görev yapan bir öğretim üyesi tarafından hakaret ve fiziksel saldırıya maruz bırakıldım, şikayetçi pozisyonunda mahkemeye çağrıldığım sırada, dekanlık tarafından şikayetimden vazgeçmem hususunda baskıya maruz kaldım, sorunu kurum içi çözüme kavuşturma yönünde sulh yoluna gidilmesi ile söz konusu olumsuzlukların giderileceği sözü üzerine şikayetimden vazgeçtim. Şikayetimi geri almamın ardından bu kez aynı konuya ilişkin resmi “zaman aşımı” süresi hiçe sayılarak hakkımda idari soruşturma açıldı. İdarenin taraflı işlemleri ile “eşit işlem ilkesi” uygun olmayacak şekilde hukuki olarak karşı taraf aklanırken, şahsıma idari ceza verildi. “

Görevine son vermek için fakülte yönetim kuruluna ek üye alındı
Özer bu süreç içinde savcılığa yaptığı suç duyurusundan vazgeçmesi için de dekanlık tarafından tehdit edildiğini ifade etti. Tehdite göre eğer vazgeçmez ise görevine son verilecekti. Özer’İn görev süresinin yenilenmesine ilişkin dosya yönetim tarafından son güne kadar bekletildi. Şikayetinden vazgeçmeyeceğini ifade ettiğinde ise Özer’in görevine son vermek üzere fakülte yönetim kuruluna yeni üyeler eklenerek, görev süresinin uzatılmaması yönünde karar verilmesi sağlandı.

Davalar sürüyor
Özer hakkında gerçekleştirilen soruşturmalarda kendi beyanlarının tutanaklara konulmadığını, soruşturma neticesinde soruşturma yürüten kişinin kanaatini içeren raporun asli sonuç olarak ele alındığını ancak verilen kararların tamamen üniversite yönetiminin gölgesinde alındığını ifade ediyor.

Özer etnik, siyasi inançsal kimliklerinden ve muhalif duruşundan dolayı uğradığı baskılar ve görevine son verilmesi üzerine yargı yoluyla mücadele edeceğini ifade ediyor. İlk başvuruyu iş akdinin fesh edilmesine yönelik yürütmeyi durdurma kararı ve göreve iade istemi ile yapmış durumda.

İnsan Hakları Derneği: Davanın takipçisiyiz
Yaşadığı baskıların ardından görevden de alınan öğretim görevlisi Ahmet Bülent Özer’in yaptığı basın açıklamasında yanında yer alan İHD Gaziantep Şubesi temsilcileri de yaptıkları açıklamada hukuki durumunun adım adım takipçisi olacaklarını vurguladılar.
Sendika.Org

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.