Header Ads

#HakanYamanaNeOldu? Af Örgütü'nden Gezi Eylemlerinde Dövülüp, Ateşe Atılan Hakan Yaman İçin Kampanya


Uluslararası Af Örgütü, Gezi eylemleri sırasında polis müdahalesi sonucu gözünü kaybeden Hakan Yaman için dünya çapında bir kampanya başlattı.

Uluslararası Af Örgütü; Gezi olayları sırasında Sarıgazi’de polis müdahalesi sonucu gözünü kaybeden servis şoförü Hakan Yaman’ı döven polislerin etkin ve tarafsız bir şekilde yargılanması kampanya başlattı. Kampanya çerçevesinde dünyada 2 milyon kişiye mektup gönderilecek. Lazerli gösterilerle “Hakan Yaman’a ne oldu?” diye sorulacak.

Uluslararası Af Örgütü; 3 Haziran’da Gezi olayları sırasında yaralanan ve bir gözünü kaybeden, diğer gözünde de yüzde 80 görme kaybı oluşan servis şoförü Hakan Yaman için acil eylem planı düzenliyor.

Örgüt eylem planında Yaman’a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısı yaptı.

Yaman, yaşadıklarından sonra polisler hakkında cinayete teşebbüsten dava açmıştı, davada şu ana kadar bir ilerleme sağlanabilmiş değil.“GÖZÜMÜ ÇIKARDILAR, ATEŞE ATTILAR”
37 yaşındaki iki çocuk babası Hakan Yaman; 3 Haziran akşamı mesaisini bitirip evine dönerken, bir eylemin yakınından geçtiği için polis tarafından feci şekilde dövülmüştü.

Başından ve yüzünden ciddi şekilde yaralanan, burnu, elmacık kemiği, çenesi kırılan Yaman’ın aldığı hasar Adli Tıp raporuyla da tespit etildi. Saldırı sırasında bilincini kaybeden Yaman’ın yaşadıkları, bir görgü tanığının cep telefonuyla yaptığı kayıtla tespit edildi.

Yaman kendisini dinleyen Af Örgütü temsilcilerine yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

“Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım.”


ADLİYE DUVARINDA LAZERLİ PROTESTO
Acil eylem planının gereği olarak #HakanYamanaNeOldu? kampanyası başlatan Af Örgütü; önce lazerli eylem yaptı.

Çağlayan Adliyesi’ne  iPad’e yazılan ya da yazılıp hazırlanan metinler projeksiyonla yansıtıldı, “Bağımsız ve tarafsız soruşturma talep ediyoruz” denildi.  Örgüt Galata Kulesi'ne de metinleri yansıttı.

Eylem programına göre Uluslararası Af Örgütü’nün başlıca küresel kampanyalarından biri olan ve hayatları risk altında olan bireylerin hayatlarını değiştirmek için tasarlanan Haklar İçin Yaz projesiyle, Hakan Yaman için dünyanın her yerine 2 milyon mektup gönderecek. Kampanya sosyal medyada da sürdürülecek.

(Taraf/Başka Haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.