Header Ads

TRT'de Transfobik Mobbing: Tenor Midori Koçak'ın Konsere Çıkması Engellenmek İstendi


HIDIR TOK/Başka Haber

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin Facebook sayfasında bir ileti paylaşan Midori Koçak TRT İstanbul Radyosu'nda "transfobik mobbing"e uğradığını, konsere çıkmasının engellenmek istendiğini, buna tepki gösteren konser üyeleri sayesinde konsere çıktığını yazdı.

TRT İstanbul Radyosu korosunda tenor olarak çalışan Midori Koçak transfobik ve homofobik bir söylemle korodaki görevinden ayrılmak zorunda bırakıldığını Facebook iletileriyle paylaştı.

Koçak'ın 8 Aralık'ta yazdığı ilk ileti şöyle;

2008 yılından beri mensubu olduğum, tenor olarak görev yaptığım TRT İstanbul Radyosu'nda, koronun "kıdemli" bir üyesi tarafından transfobik ve homofobik söyleme maruz kaldım.

Sabah olan bu olaydan sonra, ben provadan erken ayrıldıktan sonra bu üye ve ekibi tarafından provalara gelmediğim söylenerek (ki o ekip kaç kere gelmediyse ben onlardan daha fazla devamsızlık yapmış değilim) koroyla ilişiğim kesilmeye çalışılmış.

Yarın Cemal Reşit Rey'de Konsere çıkmamam için karar aldırılmış.

Transfobik mobbing süreci devam ediyor.

Ben yarın provaya gidicem.

Büyük ihtimalle konsere çıkmam engellenecek.

Midori Kocak


Koçak daha sonra bir ileti daha yazarak 9 Aralık'taki konser gününü anlattı:

"Konser öncesi provaya gittim. Koronun eski 21 üyesi önceden cemal reşit rey'e gitmişler. Anladığım kadarıyla ben provaya geliyorum diye TRT binasına gelmek istememişler. Koro şefi Ömer Yusuf Topçu'ya, konsere çıkıp çıkmayacağımı sordum. Hoca sorun devamsızlık değil eserleri bilmediğin söylendi dedi. Provaya katıl görelim dedi. Söylenecek eserlerin hepsini biliyordum. Provada hepsini söyledim.

Daha sonra öğrendiğime göre eskilerden 21 kişi Midori çıkarsa biz çıkmayız, hatta koroyu bırakırız diye baskı yapmışlar. Hoca bence sen konsere çıkmalısın, ne olursa olsun dedi.

Daha sonra cemal reşit rey'e gittiğimizde, o çıkarsa biz çıkmıyoruz demişler hocaya. ben çağırıldım. soyunma odasına dönüşüm aşamasında trans bir birey olduğumu heryerde ayrımcılığa maruz kaldığımı belirttim.

Koronun 26 yıllık kıdemli üyesi Ayşe Hülya Öztin ağzından tükürükler saçarak bağırmaya başladı. Devamsızlık yaptığımı falan söyledi. Halbuki aralarına koro provalarına aylarca gelmediği halde konsere çıkan insanlar dahi var. Durumun trans olmanla alakası yok fln diye konuştu ama dün bana travesti imasından neden alınıyosun yarası olan gocunur diye bağıran, sağda solda nerde o travesti tipli çocuk diyen de kendisiydi.

Koro şefi Ömer Yusuf Topçu ben bir dünya vatandaşı olarak Midori'nin konsere çıkması taraftarıyım dedi.

21 KİŞİ BENİ PROTESTO EDEREK KONSERE ÇIKMAYI REDDETTİ.

82 kişilik koro 21 eksikle CRR'de konsere çıktı. Çok da başarıyla konseri gerçekleştirdi.

Sonuç olarak KONSERE ÇIKTIM. Dün transfobiye ve homofobiye karşı kazandığımızı düşünüyorum."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.