Header Ads

Tutuklu 5 BDP'li Milletvekili İçin Mahkeme Savcıdan Mütalaa İstedi: Kararın Bugün Açıklanması Bekleniyor


Tutuklu vekillerin tahliyesi için avukatların yaptığı başvuruyu değerlendirmeye alan Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi, savcıdan mütalaa istedi. Avukatların başvurusuna yerel mahkemenin bugün cevap vermesi bekleniyor.

Ergenekon davasından tutuklu CHP Milletvekili Mustafa Balbay hakkında; Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "Seçilme haklarının ihlal edildiği" ve "Tutukluluğunun makul süreyi aştığı"na yönelik verdiği kararın ardından 13'ncü Ağır Ceza tahliye kararı verdi. Balbay cezaevinden çıkarken, gözler BDP'li tutuklu 5 vekile çevrildi. Kararın ardından Diyarbakır Barosu avukatları, tutuklu milletvekilleri Kemal Aktaş, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'ın tahliyesi için 6 Aralık günü Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Konuya ilişkin bilgi veren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, yaptıkları başvuruya mahkemenin bu gün cevap vermesini beklediklerini söyledi.

Öğleden sonra saat 15.00'de adliyeye gideceklerini belirten, Elçi, kararın o saatlerde açıklanacağı bilgisini verdi.

Mahkemeler tutuklu vekiller için mütalaa istedi
Milletvekillerinin yargılandığı Diyarbakır 5 ve 6. ağır ceza mahkemeleri, millevetikili avukatlarının tahliye talebi üzerine dosyalarını bugün görüştü.

Her iki mahkeme de tahliye talepleri karşısında savcılıktan mütalaa istedi.

Savcılığın görüşünün ardından, iki mahkemenin tutuklu vekillerin durumunu karara bağlaması bekleniyor.

Avukatlar 6 Aralık'ta başvuru yapmıştı
Diyarbakır Barosu avukatları, tutuklu 5 BDP'li vekilin tahliyesi için 6 Aralık günü Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Avukatlar, tutuklu vekillerden Kemal Aktaş ve Selma Irmak için 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için ise 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.

(yüksekovahaber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.