Header Ads

Oğlunun Cesedini Çuval İçinde Taşıyan Baba Devleti Suçluyor: "Devlet Yardıma Gelmedi"


Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı mezrada ölen oğlunun cesedini çuval içinde taşıyan baba 'ihmal' nedeniyle devleti suçluyor. Vali Aydın Nezih Doğan ise "İzahı yok, soruşturma başlattık" dedi.

Türkiye, Abdülvahap Taş'ı, ölen oğlunun cesedini sırtında taşıdığı görüntülerle tanıdı.

Hasta oğlu Muharrem için, Gürpınar'ın Çeli mezrasından yetkilileri arayan ancak ambulans ya da helikopter gelmeyince oğlunu hastaneye götüremeyen Taş, Van’ın Şabaniye Mahallesi'ndeki taziye evinde taziyeleri kabul etti.

Çocuklarının ölümüyle ilgili yaşananları Al Jazeera’ya anlatan Taş ailesi, 'ihmal nedeniyle devleti' suçlarken, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, "olayın izahı yok, soruşturma başlattık" dedi.

"Gece 2'de ellerimde öldü"
Yaşadığı acıyı bir daha kimsenin yaşamaması için sesini duyurmak istediğini söyleyen Abdulvahap Taş, "oğlumu sırtımda bir koyun gibi, bir hayvan gibi saatlerce taşıdım" diyor. Çocuğunun ellerinde öldüğünü belirten Taş, "Devleti yardım için bekledim; ancak devlet yardımıma gelmedi" ifadelerini kullanıyor.

"Oğlum rahatsızdı. Öksürüğü vardı. Saat 5’te ateşi ve öksürüğü arttı. Nefes alıp veremiyordu. Saat altı buçuk, yedi gibi köyde olan akrabamla telefonda konuştum. 'Çocuğum rahatsız. Benim yardımıma gelin' dedim. O da karakol komutanını aradı 'ya yolu açın, ya da helikopter gönderin' dedi. Komutan da karayolları ve özel idareyi arayıp konuştu. Komutandan haber bekledik. Komutan beni aradı. 'Karayolları ve özel idareyi aramışım. Bekliyoruz' dedi. Saat yedi buçukta tekrar aradık. Sonra karakol komutanıyla kardeşim konuştu. Komutandan acele helikopter kaldırmasını istedi. Yoksa çocuk ölecek. Komutan 'biz söyledik, helikopter iniş yapamaz' demiş. Sonra bekledik. Bir kaç saat sonra tekrar aradım. 'Helikopter bu akşam kardan dolayı buraya gelip inemez. Yarın sabah gelecek' dendi. Gece ikide çocuğum ellerimde öldü"

"Cenazeyi torbaya koyup sırtıma aldım"
Van’dan yardım istediğini, yardımın da sadece yakınlarından geldiğini ifade eden Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Van’dan kardeşimi aradım. Yardımıma geldiler. Ben akrabamı aramamışım. Devleti beklemişim. 'Devlet yardımıma gelecek' dedim. Ancak kimse benim yardımıma gelmedi. Kardeşlerim geldi. Cenazeyi torbaya koymuşum. Sonra aldım sırtıma yardımla Dim köyüne geldim. Yine biz kendi arabamıza bırakmışız. Van’a geldik."

Suç duyurusunda bulunacak
Devletten şikayetçi olduğunu anlatan Taş, "Bir yerlere şikayet edeceğim. Neden bizim yardımımıza gelmedi. Bir kediye bile devlet el atıyor. Yardım ediyor. Küçük çocuk olsa bile candı. Bizim gördüğümüz acıydı. Kimse görmesin. Biz bu acımızı dünyaya duyuracağız. Herkes görsün" diyerek sözlerini bitirdi.
van-anne-cocuklar
Muharrem'in annesi Halise Taş ve çocukları
[Al Jazeera]

Acılı anne Halise Taş ise, bilgi verilmesine rağmen devletin yardımlarına gelmediğini söyledi.

Halise Taş, "Gece geç saatte vafat etti. O cenaze sabaha kadar elimizde kaldı. Bilgi verdik. Akrabalarımız geldi. Devlet gelmedi. Devlet bugün yoksa ne zaman var. Çocuğumuz elimizde kaldı. Devlet bizim yardımımıza gelmese kim gelecek. Bizim acımızı kimse görmesin. Acımız zordur" dedi.

Vali: İzahı yok
Van Valisi Aydın Nezih Doğan da Al Jazeera’ye konuştu.

Doğan, "İdari soruşturma başlattık. Sağlık Bakanlığı da başlatmış. Aslında başarılı bir operasyon sistemimiz var uçaktan helikoptere, paletli ambulanslara kadar. Ayrıca iyi bir de haberleşme sistemi de var. Bir hata, basiret bağlanması sözkonusu. İzahı yok. Soruştumamızı yürütüyoruz" dedi.

(al jazeera turk/cihan)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.