Header Ads

Türkiye'nin Kadın Belediye Başkanları: 4 Şehir Kadınlara Emanet


Türkiye'de ilk kez 3 büyükşehrin belediye başkanlığı koltuğuna 3 kadın oturdu. Diyarbakır, Gaziantep ve Aydın'da sandıktan kadın adaylar çıktı. Hakkari ve Konya Meram'da da kazanan yine kadın adaylar oldu.

Gaziantep-Fatma Şahin

Fatma Şahin partide kadın kolları genel başkanlığı yaptı. Yerel seçimde belediye başkanlığı için yarışa girmeden önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıydı.

Uzun süre gündemde kalan, "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kkanun" onun Bakanlığı döneminde yürürlüğe girdi. Ve Fatma Şahin, o bakanlık koltuğundan yerel seçim için ayrıldı. Memleketi Gaziantep'ten yarışa katıldı. Ve yüzde 50'nin üzerinde oy oranıyla büyükşehir belediyesine başkan seçildi.

Aydın-Özlem Çerçioğlu

Kısa bir süre önce büyükşehir olan Aydın'ın CHP'li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bu seçimde de koltuğunu kaybetmedi.

İlk sandıklardan beri önde olan Çerçioğlu, sayım ilerledikçe arayı açtı. Ve bu kez Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı unvanını aldı.

Diyarbakır-Gültan Kışanak

Yüzde 40 kadın kotasını uygulayan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ise, kalesi Diyarbakır'daki seçim yarışını, parti yönetiminden bir kadınla Gültan Kışanak'la kazandı.

Kışanak, kadın hareketinin de önemli isimlerinden. Yüzde 50'nin üzerinde oy alarak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin başkanı oldu.

Şimdi Gültan Kışanak'ın öncelikli hedefi, kentte kadın ve çocuklar için sosyal projelerini hayata geçirmek. Kışanak, belediye başkanlığı görevini KCK davası nedeniyle 3 yıl 3 ay hapis yatan Kürt siyasetçi Fırat Anlı'yla birlikte yürütecek. Eş Başkan Anlı, fiili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanvekilli olacak.

Hakkari-Dilek Hatipoğlu

Hakkari'de de belediye başkanlığı seçimlerini BDP adayı Dilek Hatipoğlu kazandı.

Hakkari'nin ilk kadın belediye başkanı olan Hatipoğlu, İşletme Fakültesi mezunu. Muşlu olan Hatipoğlu, seçimlere BDP'nin kadın kotasıyla girdi.

BDP'de kadın zaferi

Bu arada, BDP'nin kadın zaferi Diyarbakır ve Hakkari ile sınırlı kalmadı, 6'sı Diyarbakır ve 3'ü Şırnak olmak üzere BDP'nin kadın adayları 20 ilçede daha resmi olmayan sonuçlara göre Belediye Başkanlığını kazandı.

Türkiye'nin en genç kadın Belediye Başkanı da BDP'den seçildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde BDP'nin 25 yaşındaki adayı Rezzan Zoğurlu resmi olmayan sonuçlara göre Başkan seçildi.

Konya Meram-Fatma Toru

Konya merkez Meram ilçesinde de AK türbanlı aday Fatma Toru, ilk türbanlı belediye başkanı oldu.

Toru, "Türkiye'de ilkleri yaşıyoruz. Bireysel inanç ve tercihlerinden dolayı şu ana kadar siyasal ve kamusal alanda hakettiği yere ulaşamayan hanımlarımız adına öncü konumundayız. Belli bir misyonumuz var. Bu misyonumuzla inşallah seçimden sonra da duruşumuzu koruyarak, başarımızı sergileyeceğiz" dedi. Toru, vizyonu ile kadınların yolunu açmış olduğunu vurgulayarak, bu sonuçlarla kadınların aktif siyaset yolunu daha güçlü şekilde açmış olacaklarını aktardı.

İzmir'de 3 kadın başkan

İzmir'de geçtiğimiz dönem hiç kadın belediye başkanı yoktu. CHP adayları Sema Pekdaş Konak'ta, Sibel Uyar ise Urla'da seçim yarışını önde bitirdi

MHP adayı Saliha Şengül de Kiraz'da belediye başkanı seçildi.

İstanbul'da tek kadın başkan

CHP adayı Handan Toprak da İstanbul Avcılar'da belediye başkanı seçildi. Toprak İstanbul'un tek kadın belediye başkanı oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.